המלצות על חוקר פרטי - למדו מניסיון של אחרים

המלצות על חוקר פרטיחוקר פרטי הוא איש מקצוע שלמד תחום מורכב ותובעני – כזה הדורש לא רק מקצוענות, אלא גם ראייה מעמיקה. התחום מלווה במסתורין שלעתים מכסה את זהות החוקר, זאת עקב החיסיון של נושאי החקירות ומושאיהן. שלוקחים את כל זה בחשבון, איך אפשר לדעת באיזה חוקר או חוקרת פרטית לבחור על מנת שיבצע חקירה יעילה? המשיכו לקרוא כדי ללמוד איך לבחור חוקר פרטי מתאים.

רקע החוקר פרטי

חוקר פרטי כדאי שיהיה בעל רזומה מכובד – אחד ששירת במשטרה, בשב"כ, בצבא או במוסד בטחוני אחר, ועסק בעבודת חקירות, בילוש ומודיעין, שכן אלו מהווים בסיס מעשי טוב. עם זאת, לא מעט חוקרים פרטיים התחילו את דרכם המקצועית כחוקרים מתלמדים במשרדי חקירות; חלקם אף למדו בקורסים מיוחדים או במכללות וצברו את הניסיון הנדרש.

הסמכה

כמינימום נדרש, לחוקר פרטי חייב להיות רישיון מתאים – כזה שקיבל לאחר שעבר התמחות של שלוש שנים לפחות במשרד חקירות מוּכּר. בנוסף, על החוקר לעבור בחינה מטעם משרד המשפטים על מנת לקבל רישיון חוקר. חמש שנים של עבודה כחוקר פרטי נדרשות כדי שהחוקר יוכל לנהל משרד חקירות באופן עצמאי ולהעניק את שירותיו לכלל הציבור.

גיל, ניסיון ויכולת ניהול חקירות

ענף החקירות, בשונה מענפים אחרים בשוק העבודה, דורש תבונה ייחודית ויכולת לעסוק בתחומים רבים. נדרשת לשם כך חוכמת חיים. חוקר אינו עוסק רק באיסוף של נתונים, אלא גם בקליטה, עיבוד, ניתוח והערכה שלהם באופן חד ומדויק. אפשר לומר גם שניסיון חיים הוא פרמטר חשוב עבור חוקר פרטי.

מהירות מחשבה ותגובה

מלבד הדברים שנאמרו עד כה, חוקר פרטי חייב להיות דרוך ובעל גמישות מספקת כדי להגיב להתפתחויות מהר, בין אם הן צפויות או לא צפויות. יכולת כזו אפשר לפתח, למרות שיש כאלו שניחנו גם בתכונה אישית של מהירות ותגובה מהירות למצבים שונים.

 

תחום התמחות

יש משרדי חקירות המתמחים בתחום חקירות מסוים, וכאלו שפונים לסקטורים מסוימים (למשל, מוסדי, עסקי, מקומי, חקירות בחו"ל). רצוי לבדוק את ניסיון המשרד ולוודא שהוא רלוונטי לתחום אותו צריך לחקור.

 

אישיות וכימיה

מדובר באחד הפרמטרים החשובים יותר בבחירת חוקר פרטי. לא כדאי לעבוד עם אדם המתרברב בלקוחות או בהישגים שלו. כדאי תמיד להעדיף חוקר מאופק ושליו. היפגשו איתו והתבוננו בכימיה שביניכם. חשוב שתהיה ביניכם הבנה ואמון שאינו מוטל בספק.

 

אתיקה מקצועית

תחום החקירות נמצא לעתים קרובות בשטח אפור נרחב; על כן החוקר הפרטי צריך להיות בעל אתיקה מקצועית ולדעת לפעול כדי לשרת האינטרס של לקוחותיו, ועם זאת, להישאר במסגרת החוק והמוסר. כיוון שחוקר פרטי מתבקש לעתים להעיד בבית המשפט, כדאי לבחור באדם מהימן עם אישיות אמינה.

 

חדשנות

חוקר פרטי צריך לשמור על יצירתיות ולהיות מעודכן בכל כלי החקירה והמודיעין שעשויים לשמש אותו במהלך העבודה, כולל כלים טכנולוגיים שונים. חוקר פרטי מקצוען מבין את החשיבות שבהתעדכנות מתמדת בחידושים הרלוונטיים למקצוע שלו, וידאג לעבור השתלמויות מקצועיות אם צריך.

 

מי מבצע את החקירה בפועל?

כאשר את מתקשרים עם משרד חקירות מורשה, וודאו שבעל המשרד, או חוקר פרטי בכיר העובד במשרד זה, יהיה מעורב בחקירה. לא כדאי שהמקרה שלכם יטופל על ידי חוקר מתחיל שאינו מפוקח על ידי בכיר ומנוסה ממנו.

רישום עסקים לאתר
 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
תכשיטים נגד עין הרע
התקנת מצלמות אבטחה 2
המלצות טיולים בארץ