המלצות משחק עם הילדים

 

המלצות משחק עם הילדיםיותר מסתם סיכוי ליהנות, משחק עם הילדים הוא עסק רציני אשר נוגע בבריאותו של הילד ובהתפתחותו. צורות המשחק הרבות מעשירות את מוחו, גופו וחייו של הילד בדרכים חשובות. לפי הרבה מחקרים נראה כי משחק עם שני ההורים הוא המפתח לבניית המוח וקשרים חברתיים משגשגים. משחק יכול לשפר את יכולות הילדים לתכנן, לארגן, להסתדר עם אחרים ולווסת רגשות. בנוסף, הוא מסייע בכישורי שפה, מתמטיקה ואף מסייע לילדים להתמודד עם לחץ.

 

ילדים משחקים פחות

למרות יתרונותיו הרבים של המשחק הרי שהסטטיסטיקה מראה כי משך הזמן שהילדים מקבלים לשחק פוחת מזה עשרות בשנים. התמרון בין לוחות זמנים משפחתיים ובתי ספר, ועם יותר הורים העובדים מחוץ לבית, ופחות מקומות בטוחים לשחק, ובנוסף השימוש במסכים הם בין הסיבות לכך. לדוגמא, על פי מחקרים ילד בגיל הרך צופה בממוצע במשך 4.5 שעות במסך בכל יום.

 

אז כיצד עוזרים לשמור על משחק עם הילדים כחלק מרכזי בילדות?  אין ספק כי תוכניות איכותיות לטיפול בילדים או לגיל הרך הכוללות גישות משחקיות ללמידה הן הטובות ביותר. אלו מאפשרות ללמידה להיות מועברת בצורה הטובה ביותר של שימוש בדחף הטבעי של הילד לשחק, ואינה תלויה בגורמים חיצוניים כמו ציוני מבחנים. בתוכניות כאלו הילדים עוסקים באופן פעיל ומגלים את עולמם בשמחה, באמצעותן הם צוברים מיומנויות המתאימות למאה ה -21 שמחייבות שימוש רב יותר בעבודת צוות, בלמידה והתנסות בחדשנות.

 

אבל לא רק תוכניות לימודיות חשובות לפיתוח המיומנויות השונות. גם להורים יש חלק בתחום המשחק וגם הם יכולים לתרום לילדיהם ולגרום לכך שגם משחק עם הילדים יהפוך לחלק מפיתוח הקשר.

 

משחק עם הילדים מאיזה גיל?

והתשובה היא שניתן לשחק עם הילדים כמעט למן רגע הלידה. אם תרצו אפשר להתחיל בחיוך הראשון של התינוק. תגובה לחיוך של התינוק הכוללת חיוך משלכם היא סוג של משחק המלמד אותו מיומנות חברתית-רגשית קריטית. חיקוי של היללות של תינוקכם וקיום "שיחה" קדימה ואחורה באמצעות הצלילים של התינוק שלכם כהנחיה, יכולים בהחלט להיות חלק ממשחק. גם להראות לתינוק שלכם חפצים מעניינים כגון צעצוע בצבעים עזים, או לאפשר לו להביא חפצים בטוחים לפיו כדי לחקור ולחוות טקסטורות חדשות, או להציב את התינוק במיקומים שונים כדי לאפשר לו לראות את העולם מזוויות שונות, יכולה אף היא להיות תחילתו של משחק.

 

מגיל שבעה חודשים ועד גיל שנה וודאו שלתינוקכם יש סביבה בטוחה לזחילה ולחקירה. תנו לתינוק שלכם הזדמנויות ללמוד שלמעשיו יש השפעות - למשל כשהוא מפיל צעצוע והוא נופל על הקרקע. הניחו כמה צעצועים בהישג ידו של התינוק כך שהוא יכול להוציא צעצועים ולשחק איתם, השתמשו במראה כדי להראות לתינוק שלכם את הבעות הפנים השונות, ושחקו בהצצות.

 

העמדת פנים ומשחק באויר הפתוח

מגיל שנה ואילך רוב הסיכויים שילדכם ימצא עצמו במסגרת טיפולית כלשהי. עדיין בחרו כזאת שאין בה זמן משחק מובנה. וכשהילד נמצא איתכם פשוט השתמשו בחפצים פשוטים וזולים כדי לתמוך ביצירתיות שלו. זכרו, הנוכחות ותשומת הלב של ההורים והמטפלים הם שמעשירים את הילדים - לא גאדג'טים אלקטרוניים מהודרים. בנוסף, תנו לילדכם הזדמנויות לשחק עם בני גילו. שחקו איתם במשחק של , העמדת פנים. וכן קראו באופן קבוע לילדכם ואיתו, ועודדו משחק אשר מתבסס על הסיפורים האלה.

 

משחק בחוץ באויר הפתוח חשוב במיוחד מכיוון שהוא מאפשר לילדים להשתמש בכל חושיהם לבניית מיומנויות כמו מודעות מרחבית ואיזון, והוא גם משפר את טווח הקשב שלהם. מחקרים מצביעים על כך שילדים צעירים במדינות בהן בתי ספר מאפשרים יותר זמן לפגרה רואים יותר הצלחה בלימודים ככל שהילדים מתבגרים. אז זיכרו לתת לילדכם הרבה הזדמנויות לשם משחק עם הילדים האחרים ואיתכם על מנת לאפשר להם לצמוח למבוגרים סקרנים, יצירתיים, בריאים ומאושרים המצוידים בכישורים רבים.

 

 

 

 

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

פרסום עסקים חינם או מקודם בתשלום

 

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים

פרסום עסקים חינם

טיפים לעסקים

מתכונים מומלצים

אינדקס עסקים והמלצות בפריסה ארצית ובתחומים שונים

 

 

התקנת מצלמות אבטחה 2
המלצות טיולים בחול
 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
המלצות טיולים בארץ
רישום עסקים לאתר