החשיבות שיש בהכנת צוואה כבר בגיל צעיר

 

כשאדם צעיר שומע את הביטוי "צוואה", באופן טבעי מה שעולה לו בראש זה שישנם אנשים מבוגרים שצריכים לכתוב ולהשאיר אחריהם מכתב, זה מה שנקרא "שייך לעולם של המבוגרים" וזה לא אמור לדבר אליו. אך כפי שנוכל לראות בהמשך המאמר, זו טעות לחשוב כך.

נכון, שבאופן טבעי, עניין של כתיבת צוואה אמור להתייחס לאנשים מבוגרים, אנשים שלצערם ולצערנו, מתקרבים אל סוף חייהם, ובשביל שבני משפחתם וחבריהם יוכלו לרשת את הנכסים, רכוש וכסף שלהם בצורה מסודרת, עליהם להשאיר מכתב צוואה מסודר וחתום על ידי עורך דין. אך לא רק אנשים מבוגרים צריכים לחשוב על כך אלא גם אנשים צעירים, אפילו שיומם רחוק והם בשיא כוחם ובריאותם.

מדוע אנשים צעירים צריכים לכתוב צוואה

לפני שנסביר למה אנשים צעירים צריכים לכתוב צוואה, נסביר בקצרה מה המשמעות המשפטית והערכית שלה. כך אולי יהיה מובן יותר לצעירים שאינם מבינים את חשיבות העניין, מדוע עליהם להתייחס לכך בצורה רצינית.

צוואה הוא מכתב אשר נועד להסביר ולפרט, כיצד הכותב רוצה לחלק את רכושו, כספו ונכסיו ליקיריו או לגורמים אחרים. כמו כן, אפשר לציין בצוואה, כיצד רוצים שתיערך הלוויה והשבעה וכן כל מה שקשור לסממני זיכרון אחרי הסתלקותו מן העולם (על מנת שיהיה ניתן לממש זאת, אזי שחשוב לציין שחלק זה ייפתח מיד אחרי מותו, ולא בהכרח לחכות לפתיחת הצוואה במלואה).

במידה ולא משאירים כתב צוואה, אזי שכל כספו, רכושו ונכסיו של המת מתחלקים בין בן או בת זוג וילדיו בצורה שווה. במידה ואין לו, אז זה יעבור לרשות הוריו או לרשות האחים והאחיות שלו. ברגע שכותבים צוואה, אז יש שליטה הרבה יותר ברורה כיצד מתבצעת החלוקה. חשוב לומר, לא חייבים להשאיר את זה בתוך המשפחה, אלא אפשר לבקש שחבר או חברה יקבלו את זה או לתרום את זה לארגון או עמותה מסוימת. הכל תלוי ברצונו של כותב הצוואה.

 

כאמור, באופן טבעי אנשים צעירים לא חושבים על כך שהם ימותו בגיל צעיר ויצטרכו להתעסק עם השאלה איך לחלק את רכושם, כספם ונכסיהם. אך מצב זה אפשרי לצערנו. בין אם זה בתאונה, מלחמה, מחלה או מכל סיבה אחרת. אנשים צעירים שצברו הון מסוים המתבטא ברכוש, כסף או נכסים, צריכים לקחת בחשבון שאם הם יסתלקו מן העולם, אז שעדיף להם שאותם אמצעים יחולקו כפי שהם רוצים. כך הכל יהיה מסודר ומאורגן ושום דבר לא יישאר ליד המקרה.

 

חשוב לציין עוד נקודה, במידה ולא משאירים צוואה והנפטר משאיר אחריו רכוש, כסף או נכסים משמעותיים, אזי שהם יכולים להפוך מהר מאוד למוקד לריב בקרב בני המשפחה והחברים. אנחנו מכירים מקרים בהם משפחות התפרקו בגלל מריבות על צוואות וירושה. מעבר לכך, במידה וישנם גורמים מקושרים לנפטר גם אם הם לא היו חלק פעיל בחייו (ילדים מחוץ לנישואים, מאהב/ת), אזי שהם ירצו לבקש את חלקם בירושה. אם משאירים צוואה מסודרת, הרבה יותר קל להתמודד ולהימנע מסיטואציות כאלו.

כיצד משאירים צוואה מסודרת?

תהליך כתיבת צוואה הוא לא תהליך סטנדרטי. לא מדובר במכתב רגיל אשר כותבים ומשאירים אותו במגירה, בשביל שמישהו יפתח אותו אחרי הסתלקותנו מהעולם. מדובר על מסמך שאמור להיות בעל ערך משפטי אם רוצים שהוא יתקבל ויתבצע כלשונו.

 

לשם כך, יש לפנות לעורך דין אשר יכתוב אותו, כמו כן הוא יחתום עליו שאכן מדובר בצוואה מקורית שנכתבה על ידי שעומד מאחוריה, וכן היא אמורה להיכתב בעדות של שני עדים שאינם חלק מהצוואה. קרי, עדים שלא אמורים לקבל חלק מהירושה. הצוואה אמורה להיכתב באופן חופשי, בשיקול דעת חופשי, ללא לחץ חיצוני. אם מצליחים להוכיח שהצוואה נכתבת בלחץ של גורם מסוים, אזי שהיא מבוטלת ולא ניתן לממש אותה.

 

הצוואה תישמר אצל עורך דין, ותיפתח אחרי הלוויה. בשלב מאוחר יותר, יקראו אותה בפני היורשים הפוטנציאליים, ובשביל לממש אותה יהיה צורך לפרסם את הצוואה ברשומות, על מנת לאפשר לכל מי שרוצה להתנגד למימושה, לעשות זאת. במידה ותוך שבועיים איש לא הביע התנגדות למימושה בבית המשפט, אז יהיה ניתן לבצע את הצוואה כלשונה באופן חוקי.

 

 

 

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

 

 

 

 

 

 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
האחים תמם עבודות איטום
המלצות טיולים בארץ
המלצות טיולים בארץ
המלצות טיולים בחול