תת פעילות בלוטת התריס - אפקט הפרפר

אפקט הפרפר - כשתת פעילות בלוטת התריס מפסיקה את הריפרוף...

תת פעילות בלוטת התריסבלוטת התריס השוכנת באזור שורש הצוואר ולה צורת פרפר משמשת כאחד מגורמי העל המווסתים אין סוף תהליכים מורכבים בגופו של כל אדם. הבלוטה פועלת על ידי הפרשת הורמונים אשר מתפקידם לעורר או להאט ובעיקר לשמור על איזונן של מערכת חיוניות בגופנו. מכאן שתת פעילות בלוטת התריס תגרום בהכרח בתגובת שרשרת של שיבושים וחוסר תפקודים פיזיולוגים מגוונים.

כבר בתחילה ראוי להדגיש שתת פעילות בלוטת התריס כשלעצמו אינו מסכן חיים ואולם , במצבי קיצון, התוצאות הישירות של תת פעילות בלוטת התריס יכולה להוביל לאי סדירות בקצב הלב, ולירידה משמעותית בו עד כדי אבדן הכרה. ומצד שני לדיכאון. כל זאת במקביל לשיבוש מערכות נוספות ומורכבות לא פחות שלהם השפעה משמעותית על חיי היומיום של כולנו.

גילוי תת פעילות בלוטת התריס

הבדיקה לקיומה של הפרעה בפעילות בלוטת התריס, בין אם מדובר בפעילות יתר ובין אם מדובר בתת פעילות בלוטת התריס הנה בדיקת דם הבודקת את רמת ה-TSH שהם ההורמונים המפעילים את בלוטת התריס (Thyroid Stimulating Hormone). רמתם של ההורמונים T3 ו-T4 מאפשרים לדעת באופן מידי על שיבושים בתפקוד הבלוטה אולם אינם מצביעים על הגורמים והסיבות לתת פעילות בלוטת התריס.

מכיוון שתפקודי בלוטת הפריס לא רק משפיעה על מערכות שונות אלה גם מושפעת מהן, וקיימים יחסי גומלין של השפעה ההדדית עם מערכות חשובות נוספות בגוף לעתים גם הסימפטומים משותפים לשיבושים נוספים בתפקודים פיזיולוגים שונים.

תופעות לוואי של תת פעילות בלוטת התריס

תופעות הלוואי המורכבות, יכולות להעיד על השפעתה הנרחבת של בלוטת התריס על חיי היומיום שלנו. כל שיבוש בפעולתה בין אם השיבוש מתבטא בפעילות יתר מוגברת או תת פעילות בלוטת התריס מביא אתו מערכת מורכבת של סימפטומים בעלי השפעה החורגת באופן משמעתי מתחום הפיזיולוגיה ולה דריסת רגל גם במערכות הקוגניציה והנפש. מכאן שתת פעילות בלוטת התריס במצבה הכרוני יכולה לשבש משמעותית את תפקודו של כל אדם הלוקה בה.
תופעות הלוואי לתת פעילות בלוטת התריס הן רבות. עייפות כרונית, שיבושים בתפקודי אף אוזן וגרון, השמנת יתר, כאבים בפרקים או ברקמות הרכות ואצל נשים שיבושי מחזור ואפילו קשיים בכניסה להיריון ולעתים ירידה דרסטית בקצב פעימות הלב.

תת פעילות בלוטת התריספיברומיאלגיה ותת פעילות בלוטת התריס - טיפול

ראוי לציון שכיום אנו יודעים על קשר סימפטומטי הדוק בין פיברומיאלגיה לתת פעילות בלוטות התריס. מכאן הצורך להתייחס לשתי התסמונות כמחלות רב מערכתיות מורכבות המצריכות פתרונות וטיפול מותאם לכל חולה וחולה.

הטיפול הקונבנציונלי המקובל כיום שהנו פשוט וזול יחסית, הנו מתן אלטרוקסין או חלופה זהה שהוא תחלופה סינתטית להורמון המיוצר על ידי הבלוטה ברמה מותאמת אישית המאזנת את פעילות הבלוטה. לא קיימות תופעות לוואי ישירות להורמון הסינתטי אולם עלינו לזכור שההורמון הוא מרכיב בודד במכלול של גורמים המשפיעים על פעילות בלוטת התריס.

המלצתנו החד משמעית היא שבמידה והנכם חשים שאתם חווים סימפטומים אשר גורמים להפרעה בתפקודכם היומיומי פנו ובקשו את בדיקת הדם המאבחנת תת פעילות בלוטת התריס אולם מאחר ומדובר במחלה רב מערכתית מומלץ לפנות לגורם רפואי המתמחה בטיפול במחלה זאת.