תרופות סבתא נפוצות

תרופות סבתא נפוצותאתם יודעים איך הפתגם הולך: "אם לסבתא היו גלגלים...", אז זהו שאולי גלגלים אין לה, אבל תרופות יש ועוד איך. חלקן אפילו זכו לאישורים רפואיים מצידם של רופאים ואנשי מחקר ורפואה, וחלקם מקורם סתם באמונות תפלות. אבל העיקר מה שלא מזיק, לא נורא. אז אלו תרופות הן הנפוצות ביותר, ומהן אלו שבאמת עובדות? ומה זה בכלל תרופת סבתא.

 

תרופות סבתא

לפי ההגדרה של ויקיפדיה תרופות סבתא הן כינוי לרפואה עממית. כלומר הטיפול הזה לא נבחן באמות מידע מדעיות, למה הכוונה? שבעצם רוב התרופות הללו שעברו באופן מסורתי מפה לאוזן, לא ממש עמדו בניסויים קליניים מעבדתיים שאימתו את יכולתן להשפיע או לרפא את הבעיות השונות. הבעיה העיקרית היא במצבים בהם לוקחים את תרופות הסבתא "במקום" לקחת תרופה של ממש. בעיה אחרת היא שהתרופות הללו יכולות להזיק, במידה והן נלקחות יחד עם תרופות שלא ממש מסתדרון איתן. ובכל זאת, מהן תרופות הסבתא הנפוצות? הנה רשימה קצרה.

 

בזיליקום, רימון וג'ינגר

רוב תרופות הסבתא מטפלות בבעיות שונות הקשורות למערכת העיכול. כך לדוגמה אם יש לכם צרבת כדאי ללעוס מעט עלי בזיליקום לאחר הארוחה. ואם תמצצו חתיכות של ציפורן (התבלין...כן) אחרי כל ארוחה תפחיתו במידה משמעותית את חומציותם של מיצי הקיבה. כאבי ראש שהם תוצאה של התייבשות ניתנים למניעה על ידי אכילת פרוסת אבטיח פעם ביום. ואילו מיץ רימונים יסייע לכם לשמור על תקינות פעילות הלב ויפחית בעיות של לחץ הדם. אם יש לכם מיגרנות באופן תדיר, השתדלו לאכול תפוח על בטן ריקה, האמונה אומרת שאחרי שבוע שבו תתמידו לאכול תפוח בכל יום לא תסבלו יותר ממגרנה. שווה לנסות, מקסימום... תקבלו כאב הראש.

 

שלוש כוסות מדי יום של תמרים הרתוחים למשך 25 דקות בחצי ליטר חלב יטפלו בשיעול היבש שלכם. ואילו בשיעול הרטוב יטפלו שתי כפיות דבש עם מיץ ג'ינג'ר. חצי כוס סלק מבושל ימנע בעיות של עצירות, ועיכול בכלל. בישול שישה בצלים בינוניים מקולפים וקצוצים, בסיר עם מים וארבע כפות דבש, לשעתיים באש נמוכה, יסייעו לכם להכין סירופ ביתי מעולה ממנו תוכלו ללגום מספר פעמים ביום כדי שיסייע בקצב חילוף החומרים. ואילו בתחום הקוסמטיקה הרי שכדי להיפטר מכל הפצעונים השחורים והלבנים למיניהם על פניכם, הניחו עליהם חתיכות מלפפונים.

 

מה כן עובד

ישנן לא מעט תרופות סבתא אבל שאכן עובדות, כמו לדוגמה ג'ינג'ר. מסתבר כי צריכה שלו מסייעת להורדת נפיחות בבטן ומניעת בחילות, בנוסף לכך הוא משפר את תפקודם של אנזימי המרה ואנזימי הלבלב.

 

גם שמן קוקוס יכול להיות מאוד יעיל לאלו הסובלים מאקנה, בעיקר אם הם נוטים לייבש את עורם. יש אבל צורך לנקות את הפנים קודם לכן בחומצה סליצילית. ובכלל שמן קוקוס הוא אנטי מיקורביאלי ואנטי דלקתי, ויכול לסייע לשקם את שכבתו העליונה של העור.

 

גם שמן מנטה, כן יש כזה דבר, הוא שמן אתרי שאפשר למרוח על הרקות על מנת לשכך כאבי ראש בשל מתח ולחץ. ואילו יובש בקרקפת ניתן לריפוי באמצעות שמן זית. מומלץ לחמם אם כן כחמש כפות שמן זית כתית מעולה, לקרר אותן ואז למרוח בתנועות עיסוי את הקרקפת. לאחר מכן יש לסרק את השיער ולכסות אותו באמצעות מגבת או כובע רחצה למשך כעשרים עד ארבעים דקות, ולשטוף את הראש.

 

לעומת זאת, אורגנו, כן התבלין שעל הפיצה מהווה מקור לנוגדי חמצון ומסייע בהפחתת דלקות והרגעת הקיבה.

 

בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה שלכם לפני שימוש בתרופות סבתא שונות

חלקנו רגישים לחומרים שאנו אפילו לא מודעים שאנו רגישים אליהם ופתאום תרופת סבתא תמימה הופכת להיות בעייתית

למשל רגישות לדבש - לדבש המון סגולות טובות אך רגישות לדבש עלולה להיות קטלנית

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

המלצות טיולים בארץ

 

המלצות טיולים בחו"ל

 

פרסום עסקים חינם

 

טיפים לעסקים

 

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים