תכנון מטבחים תעשייתיים ומוסדיים


תכנון מטבחים תעשייתיים ומוסדיים מהווה את אחד מהשלבים החשובים ביותר בשרשרת של מהלכים, בדרך לקבלת רישיון עסק מהרשות המקומית, כשהדבר מותנה גם באישור של גופים ממשלתיים שונים כגון משרד הבריאות, כיבוי אש, המשטרה, המשרד לאיכות הסביבה ועוד.

 

תכנון מטבחים לבתי עסק מצריך התייחסות ושימת דגשים למכלול רחב של אספקטים שונים, החל משלב חיפוש אחר נכס ובדיקת התאמתו לדרישות החוק ולצורכי העסק בהיבט ההנדסי והתפעולי ולכל אורך שלבי ההקמה, תוך שאיפה לאופטימיזציית חלל המטבח ומקסום התועלת מהנכס עבור בעלי העסק.

תכנון נכון, תוך כדי עמידה בדרישות והתקנות של משרד הבריאות והרשויות, מעניק לבעל העסק שנים רבות של "שקט תעשייתי", המלווה בנוחות, יעילות ובטיחות מרבית בכל שלבי הכנת המזון והגשתו.

 

הפחתת הסיכון לתחלואה בכל אחד משלבי ההכנה עד לרמה המינימלית


מחקרים רבים שנעשו בתחום מראים על קשר ישיר בין אחוזי התמותה הגבוהים במיוחד במדינות עולם שלישי לבין תחלואה ממזון שאינו בטוח. אנשי הצוות המקצועי של מומחים בתחום מסבירים שהצווים והתקנות שהוציא משרד הבריאות בכל הנוגע לתכנון מטבחים תקפות לגבי כל בית עסק שמייצרים, מכינים או מציעים בו מאכלים ומשקאות.

 

המטרה, למעשה, היא להבטיח שכל מוצרי המזון שהציבור צורך בישראל, מיוצרים בתהליך שמפחית את הסיכון לתחלואה בכל אחד משלבי ההכנה עד לרמה המינימלית, הן מגורמים מיקרוביאליים ואו כימיים שעשויים להימצא במזון, בחומרים ובכלים המשמשים להכנתו והן מגורמים שיכולים להתפתח בסביבות עבודה אשר אינן מותאמות, מה שעלול בסופו של דבר להוביל לאינספור ליקויים תברואתיים.

 

תקנות על פי הסטנדרטים שקבע ארגון הבריאות העולמי


חלק מהתקנות המתייחסות לתכנון מטבחים והקניית תנאי תברואה נאותים מבוססות על הסטנדרטים שקבע ארגון הבריאות העולמי, והן חולשות ומתפרשות על מגוון רחב של אספקטים, עד לפרטים שנדמים כשוליים וזניחים ביותר עבור מי שאינו בקיא ומנוסה בתחום.

בין התקנות הללו ישנן כאלו הנוגעות להתאמת המקום לסוג המזון המוגש בו, לחלוקת החלל הפנימית של המבנה, לגובה הקירות המינימלי, סוג החיפוי של הרצפה והקירות, כמו גם תקנות ודרישות הקשורות לנושא האשפה, מיזוג האוויר, השירותים, ההנגשה לנכים וכן הלאה.

 

מאחר ותכנון מטבחים מהווה תחום הדורש הקפדה ודיוק במכלול רחב של פרמטרים שונים, כדאי להסתייע לצורך זה בשירותיה של חברה המתמחה בתחום ובקיאה הלכה למעשה בכל פרשנויות החוק ודרך ההתנהלות מול משרד הבריאות והרשויות השונות.

 

תכנון מטבחים