שמורת טבע גמלא

מחפשים מקום מרהיב לטייל בו באזור רמת הגולן, המשלב טבע, נוף וארכיאולוגיה? אתם מוזמנים בחום לבקר בשמורה הנפלאה, הלוא היא שמורת הטבע גמלא. שמורה מיוחדת זו התפרסמה גם עקב ריכוז העופות הדורסים המקננים במקום. חלק מן העופות הדורסים בשמורה הם נדירים מאוד. במקום תוכלו גם להתרשם מבית הכנסת העתיק בעולם. הגעה בשעות הבוקר המוקדמות תזכה אתכם במראה בלתי נשכח: הנשרים המרהיבים הממריאים עם הזריחה ירחפו מעל לראשכם ממש. מדובר בחוויה מדהימה ופופולארית במיוחד בקרב אוהבי צפון ישראל.

שמורת טבע גמלא? איפה זה?

שמורת גמלא – המקום הנהדר ביותר לסייר בו ברמת הגולן, ולא רק בשל המיקום המעולה: השמורה ממוקמת כ-15 דקות נסיעה מהכינרת ומרחק זהה משמורת נחל יהודיה. יתרה מכך, הביקור ידידותי למטיילים ויש בו שילוט ומסלולים ההופכים את המקום למתאים גם עבור משפחות עם ילדים וקבוצות. כדי להגיע לשמורה, סעו על כביש 808 בכיוון צומת המעפילים. 3.5 קילומטרים צפונה מצומת דליות, פנו מערבה בהתאם לשילוט, לכיוון שמורת הטבע גמלא.

מה כדאי לדעת?

לפני ביקורכם בשמורת הטבע גמלא, הכינו עצמכם להנאה כבירה מטבע, נוף, בעלי חיים והיסטוריה, מורשת ותרבות. אם אפשר, כדאי לקרוא מעט על ההיסטוריה של המקום, כמו גם אודות המרקם הביולוגי – בוטאני של המקום. יש מסלולים שונים שחלקם מתאימים גם למשפחות עם ילדים. חלק מהדרכים הסלולות מאפשרות גם טיול עם עגלת תינוק.

בחניון השמורה ממתינים לכם מזנון ושולחנות פיקניק. זכרו לשמור על הניקיון והקפידו על השקט בעת צעידתכם בקרבה לאזורי הקינון של עופות דורסים בשמורה. ניתן להשכיר משקפות בשמורה, לתצפית על עופות בעת מעופם. הכניסה לשמורה היא בתשלום. לעתים ישנן הדרכות במקום אודות העופות (ללא עלות נוספת).

איפה מטיילים בשמורה?

בשמורה ישנם כמה מסלולים אפשריים לטיול. השביל הקצר ביותר, שביל הנשרים, כולל את מצפור גמלא הידוע, מצפור הנשרים המרהיב ואת הכפר דיר קרוח העתיק. השביל אורכו 600 מטרים והוא נוח להליכה. זהו שביל מעגלי היוצא מערבה ממגרש החנייה. בעת ההליכה ניתן לתצפת אל עבר כלובי אקלום של הנשרים. בשיא השביל תגיע למצפור הנשרים המוצל, הצופה אל אזורי התעופה והקינון של העופות הדורסים וגם אל העיר העתיקה של גמלא. תוכלו אז להמשיך חזרה לכיוון החניון או להמשיך ללכת בשביל הקדום, היורד אל העיר העתיקה.

 

אם תבחרו ללכת בשביל הקדום, צפו לחוויה נהדרת. ככל שתתקרבו לגמלא העתיקה, תוכלו להתפעם מלוחות מתכת עם ציטוטיו של יוספוס פלביוס המתארים את מלחמתם של תושבי המקום בליגיון הרומאי. בעיר תיחשפו לעתיקות מרשימות הכוללות שרידי בית כנסת עתיק – ככל הנראה הקדום בעולם.

 

יש שתי אפשרויות למסלולי טיול בשמורת טבע גמלא: שביל מפלי דליות ושביל הדולמנים.

שביל מפלי דליות הוא מסלול בן 3.5 קילומטרים לאורך נחל דליות, מישורי ברובו, המתחיל בחניון דליות וחוצה את נחלי בזלת ודליות. בסוף השביל מגיעים למצפור המשקיף למפל בזלת, ממנו ניתן להמשיך בהליכה על שביל אספלט המוביל לגמלא העתיקה. מסלול לא מעגלי.

 

שביל הדולמנים אורכו כ-2 קילומטרים והוא חוצה את שדה הדולמנים ואת נחל גמלא. בסוף השביל תגיע למצפור נשרים המשקיף אל אזורי הקינון ואל מפל גמלא – המרשים והגבוה בישראל.