כיצד לטפל באדם קשיש עם שלפוחית שתן רגיזה?

גברים רבים נוטים לפתח בעיות שליטה בשלפוחית ​​השתן ככל שהם מזדקנים. דליפת שתן, השתנה תכופה, או הצורך הדחוף להשתין לא צריך להיות חלק בלתי נמנע של תהליך ההזדקנות, זאת מאחר וטיפול בבעיות בשלפוחית ​​השתן יכולות להיות מטופלות.

 

איזה סוג של שליטה בשלפוחית ​​השתן בעיות יש לגברים?

גברים יכולים לחוות מספר סוגים של בעיות בשלפוחית ​​השתן:

 

  • דליפת שתן (UI) - דליפה בשוגג של שתן. שתן יכול לדלוף בשלוש דרכים: כאשר אתה משתעל, להתעטש, או להרים-פעולות לשים אשר עלולות להסב לחץ על שלפוחית ​​השתן.
  • דליפת שתן בעקבות דחף פתאומי וחזק להשתין - כמו כדרור קבוע; גברים עם בעיה זו בדרך כלל צריכים להשתין לעתים קרובות רק בעבור כמויות קטנות של שתן בכל פעם.
  • שלפוחית שתן פעילה - מצב שבו שלפוחית ​​השתן מוחצת שתן החוצה בזמן הלא נכון.
  • בעיות בערמונית - הערמונית היא בלוטה אשר נמצאת רק בגופם של גברים, ואשר גודלה הוא בערך כגודל של אגוז אשר מקיף את השופכה, הצינור שמוביל שתן וזרע מתוך הגוף. תופעה של ערמונית מוגדלת, אשר שכיחה בקרב גברים מבוגרים, עלולה לסחוט את השופכה ולגרום לזרם שתן חלש, צורך דחוף להשתין בעקבות דליפה, והשתנה תכופה, במיוחד בלילה. בנוסף, ניתוח או הקרנה לטיפול בסרטן הערמונית עלולה להוביל לבעיות בשלפוחית ​​השתן באופן זמני או קבוע.
  • עצבים פגומים - עשויים לשלוח איתותים לשלפוחית ​​השתן בזמן הלא נכון או לשלוח שום אותות בכלל, מה שמוביל לבעיות שליטה בשלפוחית ​​השתן. פציעות בעמוד השדרה או תנאים כגון סוכרת או שבץ עלולים לגרום לבעיות עצביות.

 

ניתן בהחלט לטפל בבעיה באמצעות כלים פשוטים ביותר. לדוגמה, שימוש במוצרי ספיגה למבוגרים עוזר לנהל אורח חיים בריא, כמו כן הגבלת נוזלים בזמנים מסוימים של היום או לתכנן נסיעות רגילות לשירותים, זאת על מנת למנוע תאונה. בנוסף, אל תתבייש לדבר עם הרופא שלך. הרופא שלך עשוי לרשום תרופות כדי להרגיע את אותות העצבים לשלפוחית ​​השתן וכן קיימות תרופות נוספות אשר נועדו להרפות את השלפוחית ​​או לכווץ את הערמונית. בנוסף, ניתוח יכול לסייע בשליטה בשלפוחית ​​השתן הנגרמת על ידי נזק עצבי.

 

חשוב לדעת: השתנה תכופה או מכאיבה, במיוחד עם דם בשתן, יכולה להיות סימנים של סרטן שלפוחית ​​השתן. אם לך או לקרוב משפחתך יש סימפטומים אלה, גשו בהקדם לפגוש רופא.