איך לשקם גב כואב אחרי טיול תרמילאים ארוך

אחת מאבני הדרך בחייהם של ישראלים רבים הוא הטיול הארוך שאחרי הצבא, אליו נוסעים צעירים בני עשרים פלוס, כאשר לרוב מדובר בטיולי שטח בארצות רחוקות. נשיאת הציוד הכבד המאוחסן בתיקי הענק הנלווים לאותם טיילים, עשויה לגרום למצב של גב כואב הן במהלך הטיול והן לאחר סיומו. נזקים גדולים לשרירי הגב התחתון עלולים להיווצר ולהצטבר עם הזמן, לכן האבחון של הבעיה וטיול נכון בה, הינם הכרחיים לשיקום הגב ולמניעת בעיות גדולות עוד יותר.

כיצד נוצרים כאבים בחלק התחתון של הגב ומדוע הם מסוכנים?

לא ניתן להגיד כי כאבי גב תחתון הם נחלתם של אנשים צעירים או מבוגרים דווקא, כיוון שסוג הכאב הזה הוא נפוץ ביותר ועלול להיווצר מסיבות שונות. עם זאת, בהחלט ניתן לקשור את כאבי הגב מהם סובלים בני עשרים ושלושים שבעברם יצאו לטיול תרמילאים, אל אותו המסע שבמהלכו התנהלו במשך שבועות ולעיתים אף חודשים – כשהם נושאים על גבם משא כבד. לא רק כובד המשא הוא העניין אלא גם הדרכים העקלקלות בהן עוברים הטיילים, עליות תלולות ולעיתים גם נפילות, העלולות לייצר פגיעה רצינית לשרירים ובמקרים חמורים יותר גם לחוליות בעמוד השדרה.

כל כאב בגוף מסמן לאדם החווה אותו כי עליו לעצור ולעשות "בדק בית" וכאלה הם כמובן גם כאבי הגב. לאזור הזה בגוף ישנה חשיבות עליונה, במיוחד בהיותו נושא חלק נכבד ממשקל הגוף ואחראי על היציבות. בטיולי תרמילאים עלולים להיווצר כאבי גב בעוצמות שונות, בהתאם למשקל התרמיל שנושא הטייל וכמו כן בהתאם למצב הכושר הגופני בו הוא מצוי. בכל מקרה, כאמור, כאב מרמז על בעיה שיש לבדוק אותה, כאשר לעיתים דווקא כאב קטן שרבים מתעלמים ממנו, עלול להימשך לאורך זמן ומעיד על נזק שהולך ומצטבר.

מה ניתן לעשות על מנת לטפל בנזקים חמורים בגב?

 

טיילים חוזרים לעיתים עם כאבים חזקים הנובעים מפציעות ומטפלים קודם כל ב"דחוף", כאשר ה"חשוב" אך הפחות כואב – עלול להיות מסוכן יותר ומכאן שחוסר בטיפול נכון ומתאים לכלל הבעיות הגופניות שהמטיילים חוזרים עמן, יכול להוות זרז להתפתחות בעיות גופניות שונות ובכללן בעיות גב, לגילאים של מעל שלושים ובמקרים מסוימים אף לכל החיים.

חשוב לפנות לרופא עם החזרה מהטיול הארוך ולא לדחות זאת, גם אם מדובר בתחושה קלה של כאב או בתעוקה מסוימת שלא מפריעה להתנהלות היום-יומית. ייתכן שהרופא ישלח אתכם הביתה במקרה הטוב, אך במקרים מסוימים ייתכן ש"תעלו" על בעיה חמורה בזמן ותצליחו לטפל בה עוד לפני שהיא תתפתח למשהו חמור. שילוב בין רפואה מודרנית למשלימה יכולה להוות את הטיפול הכי טוב עבור חלק מהתרמילאים. לעיתים תרופות לא יספיקו והמטופל יזדקק לסוג מסוים של פיזיותרפיה או לטיפולים אחרים אשר יותאמו במיוחד עבורו, בהתחשב בנתוני גופו, בהתנהלות שלו במהלך הטיול וכמובן גם בנזקים שנגרמו לגבו.