האם בשנת 2020 צעירים יכולים לקנות בית בישראל?

לפני כמה חודשים רבים היו בטוחים שהריבית שדורשות המשכנתאות עומדות להיות אטרקטיביות במיוחד, כך שלא מעט משקיעים יעוררו לחיים את תחום הנדל"ן, אך מצד שני רבים מבינים שתוכנית למשתכן אינה עומדת להמשיך, במיוחד לאור הגרעון המתמשך, ואם נבחן את המצב הנוכחי, נמצא שבהחלט קיימת מגמת התייקרות, ועל כן עוד לפני שנעצור להבין איזה הון מחזיק זוג צעיר, נזכיר כל מה שישראלי ממוצע יודע: אין דבר כזה בלתי אפשרי, אלא פשוט צריך להבין מהיכן ומתי תוקפים.

 

רכישת בית בשנת 2020

שאלה של השקפה

אז נכון שכיום זוג צעיר אינו יכול לרכוש דירה, לפחות ללא תמיכה כלכלית מההורים, או ללא משרה נוצצת במיוחד (ומכניסה במיוחד), אך כל זאת נכן עבור רכישת דירה במרכז הארץ. מכאן שאם רק מוכנים להתפשר, ניתן למצוא דירות זולות, ואף כאלו שטומנות פוטנציאל משמעותי. כך למשל אם ניקח אדם שלמד אדריכלות ועיצוב פנים ונציב אותו בפני דירה בעלת נתונים הגיוניים אך נראות מזעזעת, מאוד ייתכן שהוא יצליח להזניק את הערך פלאים, וזאת כי עם רק קצת עיצוב, מחשבה והשקעה, ניתן למנף את ערך הדירה.

 

השלב הראשון

גם אם זוג הצליח לרכוש דירה, עליו לזכור שאין זה סוף פסוק - עליו לקחת בחשבון שמבחינת הוצאות הוא עומד מול בור ללא תחתית, כי פתאום יש לעשות ביטוח, לשלם ריביות, לבצע שיפוצים, לרכוש ריהוט, להחליף קרמיקה, לשלם ארנונה, לשלם וועד בית וכדומה, ועל כן כאשר עומדים לקחת משכנתא, רצוי לכלול את סך ההוצאות הנלוות - כולל רכישת סלון והשקעה במוצרי סניטציה.

 

עניין של זמן

מצד אחד לזוג צעיר קשה מאוד לרכוש דירה, אך מצד שני זהו בדיוק הזמן הנכון - לפני שמאפשרים לחסכונות להתפזר על רכבים, טיולים בחו"ל, מסעדות וכדומה. מכאן שאם ישנה אפשרות לרכוש דירה, מוטב לאחוז אותה בשתי הידיים. כמו כן, גם הפקת תשואה גבוהה מושפעת מתזמון הרכישה. שנרחיב? רכישת דירה מוגמרת והשכרתה במידי מאפשרת תשואה שוטפת, אך מאבדת את הפוטנציאל שערך הדירה ינסוק, כך שסה"כ נהנים מתשואה שנעה ביו 2.5 ל 3.5 אחוזים. מבקשים להרוויח כמה שיותר? רכשו דירה שקיימת רק על הנייר. מדוע? התשואה עתידה להיות הרבה יותר גבוהה, אם כי יש לקחת בחשבון שבזמן שמחכים ממשיכים לשלם שכ"ד, כך שהחוכמה היא לדעת כיצד מושכים את השמיכה ובו זמנית מוודאים שכל הקצוות נשארים מכוסים.

 

שורה תחתונה

נחושים לרכוש דירה? יש לבחון שלל אלמנטים משלימים ולא רק תנאי משכנתא. כך למשל מומלץ לבחון האם עתיד לקום בסמיכות לדירה קו רכבת שישנה את כל התמונה - יקרב את הפריפריה למרכז הארץ, וזאת כי קו רכבת עשוי להזניק את ערך הדירה בין 10 ל15 אחוזים. מחפשים אפשרויות רווח נוספות? השקיעו בדירות שמיועדות לעבור תמ"א 38. מהי השורה התחתונה? כיום קשה לזוג צעיר לרכוש דירה, אך כן הדבר אפשרי - תלוי לאיזו פשרה מוכנים להיכנע.