רופא שיניים – מסתמכים רק על אנשי מקצוע

אחת הביקורות הקשות והמוצדקות ביותר של רופאים בכלל ורופאי שיניים בפרט היא, שיותר ויותר פציינטים בוחרים להסתמך על דברים שהם קוראים באינטרנט, במקום עליהם. כלומר, במקום להסתמך על דעת מומחים, דעה של אנשים שלמדו, התמחו ועוסקים בתחום, הם מעדיפים להסתמך על "חכמת ההמונים" אשר במקרים רבים מדובר באנשים שעברו או עוברים טיפולים מסוימים ומבקשים לספק מידע והמלצות לכל מי ששואל אותם.

 

רופא שיניים

 

נושא זה עולה לא פעם לכותרות, בעיקר כשמתברר שאנשים מקבלים המלצות לא טובות אשר יכולות להשפיע עליהם בצורות שונות, כמובן על פי בצורות שליליות אשר יכולות אפילו לסכן את חייהם. על מנת לבחון את הנושא ומדוע אסור לנקוט בקו זה, אנחנו נסתכל עליו דרך עיניים של רופא שיניים.

 

אין זה סוד שכל אחד מאיתנו הולך בשלב זה או אחר בחייו אל רופא שיניים. בין אם זה לצורך בדיקה שגרתית, טיפולי סתימות, עקירות, שורש או טיפולים מורכבים יותר. בניגוד למקרים של רופאים אחרים, כאן המקרה של שימוש באינטרנט הוא הרבה יותר פשוט, שכן אם צריך לבצע טיפול מסוים, סביר להניח שאותו גולש לא יחפש מידע באינטרנט כיצד לבצע אותו אלא הוא יפנה אל רופא שיניים שיעשה אותו עבורו.

 

אך יש מקרים מסוימים, למשל, כשיש כאבי שיניים, שמתגלה איזו בעיה מסוימת ולא רוצים למהר וללכת אל רופא שיניים, אז לא מעט גולשים בוחרים להשתמש באינטרנט בשביל למצוא פתרונות ובמקרים אחרים בשביל לקבל מידע, איתו הם מגיעים אל הרופא ומעמתים אותו עם המידע הזה.

 

לפני שנסביר את הסכנות שבעניין, צריך להדגיש שתי נקודות, הראשונה, עצם זה שהמידע מופיע באינטרנט הוא חיובי וחיוני, כך המטופלים יודעים מה הם עומדים לעבור, כך הם יכולים לשאול את השאלות הנכונות, אין בכך שום דבר רע. הנקודה השנייה שגם היא חיובית, יש באינטרנט לא מעט מאמרים מקצועיים שיכולים לעזור ולהרגיע את המטופל לפני הטיפול, מאמרים שנכתבים על ידי אנשי מקצוע. אותם רצוי לקרוא וצריך להתייחס אליהם.

 

הסכנות של שימוש באינטרנט במקרים רפואיים

 

אם כואבת לנו השן, זה לא יהיה נכון מצידנו לפנות אל האינטרנט בשביל לדעת מה לעשות. עצם זה שאנחנו חושבים שזה תחליף הולם לרופא שיניים זו בעיה. רק רופא מוסמך ומנוסה יכול לטפל בכאב. אומנם יש דברים מסוימים שאנחנו יכולים לעשות, גם הרופא עצמו ימליץ על כך, בין אם זה שטיפה במלח או שימוש במשככי כאבים, אך הוא יעשה את זה אחרי בדיקה מקיפה של המקום.

 

הבעיה החמורה יותר היא, שהשימוש בתוכן אינטרנטי, גורם לא פעם לפגיעה קשה באמון של המטופלים ברופאים ובמקצוע. שכן האינטרנט נתפס כאמת. זה לא כך, הרופא למד ומכיר את התחום, ודעתו היא זו שצריך להתחשב ולקבל אותה.