קירות טיפוס – מה אנחנו צריכים בשביל להיות מטפסים איכותיים

קירות טיפוס – מה אנחנו צריכים בשביל להיות מטפסים איכותיים

 

פעם כשנשאל אחד ממטפסי ההרים, מדוע הוא עושה את זה, מדוע לטפס על הרים גבוהים, התשובה שלו היתה פשוטה  וחדה "כי הוא שם". מדובר אומנם בתשובה פשוטה, אך היא מסמלת משהו מאוד אנושי, בסיסי, אם זה שם, למה שלא ננסה להגיע אליו? למה שלא ננסה לטפס למעלה? זה רק טבעי שנרצה לעשות את זה.

 

אך לפני שאנחנו נמהר לטפס על ההר, חוויה מדהימה ללא ספק, עלינו להבין כיצד עושים את זה, עלינו לדעת באילו כלים ואמצעים יש להשתמש, ואנחנו צריכים כמובן לתרגל טיפוס על מקומות גבוהים בשטח שבנוי בצורה לא ישרה ולא חלקה, ברורה. לשם כך אנחנו נשתמש באמצעים ומערכות שונות, עליהן נוכל לתרגל עד שנגיע אל התרגול בשטח. בעזרת מערכות ואמצעים אלה, אנחנו נוכל לטפס בצורה בטוחה ונוחה, כך יהיה לנו הרבה יותר קל להגיע לשטח ולתרגל שם את מה שלמדנו.

 

קירות טיפוס הם האמצעי הטוב ביותר לתרגל כיצד מטפסים, לפני שאנחנו מגיעים אל ההר עצמו. מדובר על מתקן שמתנשא לגובה רב של כמה וכמה מטרים, יש בו אלמנטים שמאפשרים לנו לטפס על הקיר עד למעלה ובחזרה למטה, כל זה בזמן שאנחנו אמורים להיות קשורים עם חבלים ואנחנו יכולים לעבוד איתם. במקרים מסוימים, כמו שקורה בזמן טיפוס הרים בפועל.

 

קירות טיפוס מאפשרים לנו גם להבין מה בדיוק צריך בשביל לטפס על הר מבחינות שונות, טכניקות וגישות טיפוס, וכמובן שאנחנו יכולים לתרגל אותן בשטח. מה שכן צריך לזכור, זו לא התמונה המלאה, יש עוד הרבה דברים שאנחנו צריכים לתרגל ולעשות בתור מטפסי הרים. בין אם זה כיצד לשרוד בתנאי שטח, עזרה ראשונה, עבודה בתנאי לחץ, עבודה בגובה ועוד. אך הבסיס הוא ללמוד כיצד לטפס בפועל.

 

מה צריך בשביל להיות מטפס טוב

ישנן תכונות מסוימות שאנחנו נתרגל במסגרת עבודה על קירות טיפוס ואותן אנחנו נביא לשטח, כשנרצה לעבוד על טיפוס הר.

 

למשל, אנחנו חייבים להיות מאוד סבלניים, לעבוד בצורה רגועה, ולא להיות פזיזים ומהירים. אם אנחנו נעשה תנועה לא נכונה, אם נמהר, אנחנו עלולים לשלם על כך בחיינו וכן לגרום לפגיעה בכל מי שמסביבנו.

 

עוד דברים שאנחנו צריכים בשביל להיות מטפסים מקצועיים ואיכותיים הוא, להסתכל על התמונה המלאה. אנחנו לא יכולים להתבונן רק על הצעד הבא, אנחנו חייבים להסתכל על כל התמונה בשביל להבין איפה אנחנו נמצאים, מה הצעד הבא שלנו, איפה להניח את היד, איפה להניח את הרגל ועוד.

 

תכונה נוספת אשר חשובה שתהיה לנו היא יכולת לייצר שיתופי פעולה עם האנשים סביבנו. מאוד קשה לטפס על הר לבד. חשוב שאנחנו נהיה קשובים לאנשים מסביב, לעזור ולהיעזר בהם, בשביל להגיע לפסגה ביחד.