פארק בריטניה - מקום קסום בארץ

פארק בריטניה זוהי שמורת טבע בשטחי שפלת יהודה – 40 אלף דונמים של גבעות מיוערות וחורש טבעי. בפארק יש אתרי נוף, מגוון של צמחייה ואתרים ארכיאולוגיים, הפארק מתפתח כחלק ממאמץ אקולוגי לשימור השטחים הפתוחים במרכז ישראל. הקרן הקיימת לישראל הכשירה את הפארק בסיוע תרומות מיהודי בריטניה (ועל כן שם המקום), והקימה בו שבילי הליכה ואופניים, מסלולי טיולי, חניוני נופש, אתרי ביקור ארכיאולוגיים ודרכי נוף. ניתן להגיע לפארק בנסיעה על כביש 383 – החל מצומת תל עזקה, מערבה. לאחר 18 קילומטרים של נסיעה, פנו דרומה והסתייעו בשילוט המוביל אל הפארק.

 

טיול ב"שביל האלות"

טיול מהנה לכל המשפחה בפארק בריטניה. השביל, שאינו ארוך מדי, עובר את הפארק וחומה אזורים מיוערים, מה שמאפשר לבחור את המסלול גם בימות הקיץ החמימים.

 

הפארק משתרע על שטח מרשים של יער נטוע ומשובץ בשרידים רבים מתקופות שונות, מערות חצובות ובוסתנים עתיקים. זהו טיול נהדר המאפשר לילדים ולהוריהם לשאוף אוויר צח תוך הוצאת אנרגיה ולפגוש אספקטים שונים של החיים באזור במשך ההיסטוריה. לילדים זו הזדמנות מעולה להתרשם מאורח החיים העתיק, שכלל שאיבת מים מבארות ועוד יותר – אלמנטים שבימינו נראים כאילו נלקחו מאיזו אגדה. האזור כולל נקודות התרעננות ואך ניתן לארגן פיקניק לפני הסיור או אחריו. כלל הסיור נפרס על 2.5 קילומטרים בסך הכל; עם זאת, כדאי מאוד להצטייד בנעלי הליכה, מים וכובע רחב שוליים.

 

עוד אודות שביל האלות ופארק בריטניה

הפארק ממוקם על גבעות הניצבות בגובה של 400 מטרים מעל פני הים. המקום טובל בירוק, עקב מאמציהם הטבע וגם בתרומתו של האדם (נטיעת עצים). שבילים רבים עוברים בפארק, לרבות שביל ישראל האהוב.

 

התחילו את הטיול ממערב לחניון שריגים, בסמוך לשלט קרן קיימת לישראל. במטרה לא ללכת לאיבוד, נווטו בעזרת עמודי העץ הקטנים (וסימנים שחורים). דקות אחדות לאחר שהתחיל המסלול המשפחתי, תגיעו לגת עתיקה חצובה מצידו השמאלי של השביל. תוכלו גם להתרשם מאזור מוגבה ומוקף מאבנים ששימש בעת העתיקה לריטואלים דתיים.

 

אז מגיעים לקרחת יער ממנה ניתן לשוב לחניה (אם התעייפתם) בהליכה קצרה באורך 300 מטרים, או להמשיך עוד קצת מערבה.

המשיכו ללכת ביער האורנים, כאשר בפניה שמאלה בשביל תוכלו לראש בור באדמה – כבשן סיד ישן, ששימש לשריפת אבני גיר ליצירת סיד.

 

אחר כך ממשיך המסלול לעבר כרם זיתים וגדרות אבן. הנוף מהמקום לכיוון צפון – עצי אלה אטלנטית. בעוברכם את הכרם, תתחילו בירידה קצרה בדרך עפר המובילה לערוץ שניתן לעבור בקלות.

 

כאשר כל המשפחה מגיעה לעמק הנחל, פנו ימינה בהתאם לסימון והגיעו למטע חרובים. מזרחית למטע תראו באר בעומק 40 (!) מטרים ובסמוך לה – קשתותיים מרהיבות חצובות בסלע.

 

המשך המסלול פוגש את שביל ישראל מצפון וממשיך משם מזרחה, אל חניון השריגים ויער המשואה. יש לכם עוד כוח? תוכלו להמשיך במעלה הערוץ.

 

עוד על פארק בריטניה?

בפארק בריטניה יש מספר מסלולים אותם ניתן לצעוד, אולי לא ביום אחד, אבל בהחלט במספר טיולים נפרדים. המסלולים הם ברמת קושי המתאימה גם למשפחות ומשובצים בפריטים ארכיאולוגיים, חורשות ועוד יותר. תוכלו ללמוד עוד על המסלולים של פארק בריטניה ברשת האינטרנט, העמוסה לעייפה במידע מרתק אודות האזור. לחובבי טיולי אופניים מושבעים המקום מוכר גם כאתר עלייה לרגל של רוכבי אופניים.