פאפוס – כאן נולדה אלת האהבה

פאפוס – כאן נולדה אלת האהבהפאפוס היא עיר קפריסאית שטופת שמש ובעלת נופים מעולים. לפי המיתולוגיה היונית כאן הוא מקום הולדתה של האלה אפרודיטה, אלת האהבה והיופי, ולא בכדי. שהרי בתקופה היונית-רומית העתיקה היתה פאפוס עיר גדולה ומרכזית ששימשה כבירתו של האי. כיום נותרו בה שירידים ארכיאולוגיים רבים, והיא מפורסמת בשל ארמון המושל מהתקופה הרומאית, בו ניתן למצוא פסיפסים רבים המהווים מוקד משיכה תיירותי. בשנת 1980 העניקה אונסק"ו את המעמד של אתר מורשת עולמית לעיר.

 

פאפוס נחלקת אם כן לשניים. העיר התחתית, בה נמצאים האתרים הארכיאולוגיים. ומוקדי התיירות והעיר העילית, בה נמצאים הבניינים הקלאסיים ומרכזי התיירות. בין שתי הנקודות מקשר קו אוטובוס.

 

לאן אפשר לטייל

גודלה הזעיר יחסית של פאפוס מאפשר יציאה לטיול רגלי בין מספר מוקדי תיירות. לדוגמה, הנמל העתיק והמרשים של העיר אשר לאורכו בתי קפה וטברנות. במרכזו של הנמל ניתן למצוא את מצודת פאפוס הצלבנית המהווה שריד למבצר ביזנטי קדום. אם תעלו לראש המבצר תוכלו להשקיף על האזור כולו.

 

אתר ארכיאולוגי אחר הוא אתר קברי המלכים המהווה את אחד המקומות המרשימים בעיר. זהו אוסף של קברים חצובים בסלע, חלקם במתכונת של מערות קבורה, וחלקם מעין חצר עמודים המוקפת בחדרי קבורה. במקום זה קברו בעבר את עשיריה של העיר. המתחם, הבנוי כמבוך תת-קרקעי, מהווה אתר חובה לכל חובבי ההיסטוריה והארכיאולוגיה.

בפאפוס נמצאים שלושה מוזיאונים בולטים. המוזיאון הארכיאולוגי הכולל אוסף ממצאים מפאפוס והסביבה, המוזיאון הביזנטי המציג אוסף פריטים מהמאות ה-13 וה-14, והמוזיאון האתנוגרפי השוכן בבית עתיק המעניק תחושה אותנטית אודות המקום ושורשיו הכפריים. כאן גם ניתן למצוא חפצים כמו ספרים, רהיטים, כלי זכוכית ותכשיטים מתקופות שונות, החל מהתקופה הרומית.

 

לנפוש עם הילדים בכיף

לילדים מצפה אטרקציה רטובה בשם פארק המים אפרודיטה הנמצא במזרח העיר התחתית. מדובר בפארק גדול וכיפי הכולל שלל מגלשות מכל הסוגים והגבהים, בריכות, שיט אבובים ועוד.

 

אטרקציה אחרת היא פארק הציפורים בו תוכלו לצפות בשלל ציפורים ועופות בהם עייטים, פסיונים, טווסים, תוכים שונים וציפורים אקזוטיות אחרות. בפארק נמצא גם אקווריום, גמלים, דרבנים ואיגואנות.

 

חופשה רומנטית

אך אם אתם מכוונים לחופשה רומנטית אין ספק כי פאפוס היא המקום המתאים. קסמה של אפרודיטה אשר נוצרה מקצף הים אל החוף משפיע על העיר ואופיה התוסס. חופי הזהב בשעות היום ואחר הצהריים, כולל סלע אפרודיטה המסמן את מקום הולדתה של האלה, שאליו נוהרים מבקרים רבים, מושכים קהל רב. ובערבים מתמלאת העיר בתיירים הגודשים את הברים והמסעדות השונות, בהם תוכלו לבלות כהלכה לצלילה של מוזיקה יוונית.

 

ושימו לב לפי אחת מאגדות האי אם תשחו סביב סלע אפרודיטה מספר פעמים, תזדקנו פחות ובעיקר תאריכו ימים, לפי האגדה מדובר בשנה תוספת לכל סיבוב.