החטא ועונשו: מהן עבירות צווארון לבן ומה העונש

אנו לא אחת,  שומעים על עבריינות הצווארון הלבן, אשר מתייחס לעבירה של מי שנמצא במעמד הכלכלי הגבוה למעשה בית המשפט אינו מבחין במעמד הכלכלי של אדם אשר ביצע עבירה כלשהי, והוא מחויב לשפוט אדם על פי מעשיו. מדובר על מונח סוציולוגי ולא משפטי, כשאר הסוציולוג האמריקני  אדווין סאטרלנד. לדוגמא, סטודנט אשר זייף תעודת תואר, לא הוגדר כמי שביצע עבירות צווארון לבן, גם אדם אשר רימה את המוסד לביטוח לאומי, כאשר שיקר בטופס ההצהרה, גם הוא אינו מוגדר כעבריין צווארון לבן, אבל פקיד בנק, אשר מעל בכספים וגנב מלקוחות המוסד הבנקאי שבו עבד, נחשב כעבריין הצווארון הלבן.

עבירות צווארון לבן

 

יש לציין כי עבירות צווארון לבן יכולות להיות גם עבירות מחשב, עבירות משמעתיות של בעלי המקצועות החופשיים, וכן עבירות אחרות אשר לא  כוללות אלימות וזאת בניגוד לשאר העבירות הפליליות. מי שעובר עבירות המוגדרות בתחום הצווארון הלבן, הם לרוב עובדים בכירים בחברות ותאגידים, אבל לא אחת, גגם עובדים זוטרים מבצעים עבירות מסוג זה.

 

האם עבירת שוחד, נחשבת לעבירות הצווארון הלבן?

 

עבירות שוחד, נחשבות כעבירות דדי נפוצות והן במסגרת עבירות צווארון לבן למשל שוחד מוגדר כקבלת דבר מה כגון כסף, כוש, שירות, טובות הנאה אשר ניתנו לאיש ציבור על מנת להשתמש בכוחו ובמעמדו לקידום אינטרסים ראה  סעיפים  290-297 בחוק העונשין  העוסקים בעבירות שוחד. בשנים האחרונות אנו רואים עלייה גבוהה של כתבי אישום, כנגד שרי ממשלה, ראשי ערים, חברי כנסת ואפילו נגד ראש ממשלה מכהן. בגין עבירות שוחד.

 

למעשה, תחום עבירות צווארון לבן, הוא תחום משפטי מורכב, אשר מחבר  בין המשפט הפלילי לתחומי משפט נוספים, אשר מצריך מומחיות רבה, ניסיון וידע משפטי נרחב מצד עורך דין המטפל גם בתחום של סדר הדין הפלילי והן בתחומים נוספים. אשר מדובר בחקירה או העמדה לדן בגין עבריינות צווארון לבן, ישנה חשיבות מכרעת בליווי משפטי הולם מעורך דין העוסק ומתמחה בסוג עבירות אלה, כך שניתן יהיה להגיע  לתוצאה טובה.

 

העונש בגין עבירות הצווארון הלבן

 

על פי סעיף 60{א} לחוק סדר הדין הפלילי, יש להקים הליך שימוע בעבירות אשר עונשן המרבי, עומד על 3 שנות מאסר ומעלה. המטרה של הליך השימוע הינה להעניק ניסיון נוסף לחשוד אשר טוען בדבר חפותו, תוך כדי כך שהוא משכנע את התביעה במניעת הגשת כתב אישום כנגדו. השלב הזה, הינו השלב המשמעותי ביותר והוא השלב המכריע אשר ידון אם ייסגר התיק או שיוגש כנגד הנאשם כתב אישום.

 

היום ישנם בישראל לא מעט אסירים בבתי הכלא ברחבי הארץ, שנשפטו ואף הורשעו בגין עבירות מסוג הצווארון הלבן, העונש יכול להתחיל ממאסר על תנאי ועבודות שירות ועד למאסר ממושך בפועל, הענישה כמובן תלויה באופי העבירות וכן  בעוה"ד הפלילי ששכר הנאשם.