המומחים של אמצ שמש מסבירים: כך סוללים כבישים

סלילת כבישים מהווה נדבך חשוב מאוד בפיתוח תשתיות המדינה שלנו ויותר מכך, מדובר בתהליך מדהים בפני עצמו. רובנו נוטים לקחת זאת כמובן מאליו אך בפועל פרויקט של סלילת כביש אספלט כולל תהליך מורכב ומתוחכם הדורש תכנון מדויק וכמה שלבים שיש לבצע בשיטתיות על מנת שהכביש יספק את המענה המושלם.

שלב ראשון: תכנון ועיצוב

חפירות, עבודות עפר, חסימת תנועה, כלים הנדסיים, כל אלו ועוד הם ביטויים שעולים מיד לראש כשאנו חושבים על סלילת כבישים. אולם הרבה לפני שכלי העבודה מונעים ואת החפירה נוגעת באדמה, הצוות המתכנן יושב שעות על גבי שעות בסיעור מוחות, תוך שהוא לוקח בחשבון קריטריונים כמו:

  • נפח תנועה ומיקום הכביש
  • תכונות האדמה ותוואי השטח
  • קווי שירות, ניקוז וביוב
  • אפשרויות הרחבה עתידיות
  • דרישות אקלים, סביבה ומגורים
  • עלויות תחזוקה של הכביש
  • ועוד...

שלב שני: חפירה ועבודות עפר

ראשית, יש לפנות את הדרך שעליה מתוכנן להיסלל הכביש מצמחייה, שיחים ועצים. בסיום עבודת הפינוי עוברים לשלב הבא שכולל את עיצוב תוואי הכביש באמצעות דחפורים ומכונות חפירה. במהלך עבודת העיצוב מזיזים עפר ממקום למקום לאורך ולרוחב הכביש. לאחר עיצוב הצורה, יש ליישר את הדרך ולהחליק אותה. כששלב זה מסתיים משתמשים באדמה, בטון ואבן גיר לייצוב הכביש ולבניית תשתיות כמו מדרכות, ביוב ומרזבים.

עבודות העפר הן התשתית של כל כביש מוצלח ולכן חשוב להקדיש את כל המאמצים והזמן כדי לבצע אותן בצורה טובה. מומלץ מאוד לבחור לשם כך בחברה מומחית כמו אמצ שמש, שלה ניסיון ארוך שנים בביצוע עבודות ברמת דיוק, איכות ומקצועיות גבוהה ותוך שימוש בכלים הנדסיים מתקדמים.

סלילת אספלט

השלב האחרון הוא המרגש מכולם וכולל את הנחת האספלט. זה הרגע בו הדרך מתהווה ומקבלת את צורת ומראה הכביש שאנו מכירים. עבודת פיזור וסלילת האספלט יכולה לקחת זמן בהתאם לכמות השכבות שיש ליישם. תנאי התעבורה הצפויים לצד תנאי האקלים האזוריים יכתיבו כמה שכבות שונות של אספלט יש לשים. למשל: כאשר תנאי האקלים קרים במיוחד וכוללים הקפאה והפשרה של הכביש יש לפזר שכבה של חצץ וחול. ניתן לסלול גם שכבה שמונעת החלקות, חיכוך, בקרת רעש וניקוז ומיוצרת מהחומרים האיכותיים ביותר. יש שכבה של ביטומן, סיד או מלט שנסללת על מנת להוות מצע יציב וראשוני, כאשר הבחירה מתבצעת בהתאם לנתונים הספציפיים לכל כביש.

ולסיכום

אלו כמובן רק חלק מהשלבים הכרוכים בסלילת כביש. על הנייר זה אולי נשמע כמו תהליך פשוט אך במציאות תהליך זה יכול לקחת זמן עד שיושלם סופית. אז בפעם הבאה שאתם נאלצים לעצור בצד בגלל עבודות סלילת כבישים כאלו ואחרות תמיד זכרו שמדובר במטרה טובה ושהתוצאה הסופית רק תעזור לכם להגיע אל היעד שלכם יותר בקלות, ולכן היא מקדשת את עצמה.

המומחים של אמצ שמש בעלי ניסיון רב בעבודות עפר ופיתוח ושותפים לפרויקטים רבים של סלילת כבישים ברחבי הארץ. מידע נוסף על סלילת כבישים תוכלו למצוא כאן.