הכלב שלכם מראה סימני חרדה כשיש רעמים בחורף?

היי כאן כשכשתא - לירן בן צבי אילוף כלבים. הכלב שלכם מראה סימני חרדה כשיש רעמים בחורף? יש לכם גור חדש, זה החורף הראשון שלו ואתם רוצים למנוע חרדה כזו?.

הגשם, הברד והרעמים שהיו אצלי הבוקר בישוב, נתנו לי תירוץ להיות אתכם כאן גם היום ולדבר קצת על חרדה מרעשי מזג אוויר, אצל כלבים.

כמו שקנגורו שזה עתה נולד יודע לקפוץ לכיס וכמו שחמור שזה עתה נולד יודע ללכת תוך זמן קצר. גם הכלבים שלנו מתוכנתים לקבל ולהבין פחות או יותר את החורף. את התכונה הזו, שעוזרת לשרוד בטבע, הם קיבלו מסבא זאביק  . אולם עם השנים, הביות של הכלבים שחק את המנגנון הזה, כמו גם הנטייה שלנו להישאר עם כלבנו בבית  בזמן מזג אוויר סוער. העובדות הללו השאירו לנו (בכלבים מסויימים) את האחריות "להסביר" לכלב שרעמים, ברד, רוח וכד' אינם מזיקים לו למרות רעשם החזק.

 

איך עושים זאת אתם שואלים? על זה בדיוק מדען בשם פבלוב ענה לנו לפני שנים רבות כאשר חקר את ההתניה שנוצרת כאשר מצמידים גירוי (חיובי/שלילי) לארוע שקורה ברקע ובזמן סמוך לגירוי. לימים ההתניה הזו נקראה על שמו ונקראת "התניה פבלובית".

 

בקצרה מאוד, פבלוב פשוט צילצל בפעמון כל פעם לפני שהאכיל את הכלבים. לאחר תקופה, שם לב שכל פעם שהוא מצלצל בפעמון הכלבים מתחילים להראות סימנים של לפני האכלה (הזלת ריר, התרגשות וכד') גם אם לא יציג להם אוכל.

בדיוק בצורה הזאת אנו נרגיל את כלבנו לחורף. כל פעם שיורד גשם, ברד, שומעים רעמים וכו', תעשו עם הכלב משהו כיף בבית. אם זה גור שעדיין לא מראה סימני חרדה (לא אומר שהוא לא יראה בעתיד) והוא משתף פעולה, הדבר הכי אפקטיבי הוא משחק עם הכלב, מכיוון שהוא הכי נטול "סטרס" ורמת הדרישה נמוכה. במקרה שהכלב יותר חושש, אפשר לעבוד גם על משמעת (ארצה, שב, אלי, ...) או טריקים (עדיפים, מאותה סיבה שמשחק עדיף) עם חטיפים ממש ממש שווים (קבנוס ללחוצים שבכלבים).

 

בכך, רעשי מזג האוויר הם הפעמון לפי פבלוב, והחיזוקים שניתנים כתוצאה מהמשחק או העבודה על משמעת וטריקים, הם האוכל (הגירוי החיובי). לבסוף תיווצר "הצמדה" בין הגירויים, ותוכלו לקבל כלב שאפילו אוהב את הגשם והרעמים או במקרה הפחות טוב פשוט מבין שהם שם והכל בסדר. כי כל פעם שהם קרו, קרה גם משהו חיובי.

 

כמו בכל תהליך שנעשה עם כלבנו, ההדרגתיות חשובה מאוד. לכן, חשוב לנצל הזדמנויות של תחילת החורף ולהתחיל להרגיל לגשמים קלים, עם מעט רוחות וקצת רעמים (זו הסיבה שאני עובד עם כפכפים ומצלם בטלפון – כדי לא לפספס את הגשם). כאשר ניכנס כבר לעומקו של החורף תעבדו כבר במזגי אוויר סוערים יותר, אך מכיוון שהדבר נעשה בהדרגה יהיה לכם יותר קל לעבוד עם הכלב ולקבל את הפוקוס שלו עליכם ולא על החרדה.

 

בהצלחה, וקדימה לעבודה

 

כשכשתא אילוף כלבים

כשכשתא - לירן בן צבי אילוף כלבים

0523845449