ברקוד

כמות המוצרים הקיימת בעולם מחייבת סימון אחיד בינלאומי באמצעות ברקוד. מוצרים אלו מועברים במחסני מפעלי הייצור והמשווקים, לנקודות מכירה בחנויות וברשתות שיווק ועוד, ובכל מקום כזה יש צורך לזהות אותם, לקבוע מחיריהם וכדומה. ברקוד הוא קוד מסחרי בצורת קווים ישרים ומקבילים המסמנים אותיות וספרות מקודדות. את הקודים הללו מזהים סורקים מסוגים שונים אשר מתרגמים את המידע הנמצא בהם אל שפת המחשב.

ברקוד

מכשירים ממוחשבים שונים דוגמת:

קופות רושמות, סמרטפונים, טאבלטים ואחרים מתרגמים את הקודים ומציגים את התוכן המתורגם לראווה על הצגים שלהם, או, לחילופין, מדפיסים אותם על מסמכים דוגמת רשימות מלאי בבתי חולים, ספריות, מחסנים, וכמובן, על חשבוניות המונפקות ללקוחות בבתי עסק לממכר מוצרים. שפת הברקודים הינה בינלאומית, וכך, כל מי שקשור עימה מאוגד ברשת אחת יעילה. מסלול מקובל ומהיר של מוצר הוא מהיצרן, למשווק, לחנות המכירות וממנו לצרכן.

 

לסימון הפריטים יש יתרונות רבים מאוד. הוא מכיל מידע רב ומונע טעויות בגלל שיטת המחשוב. קיימים ברקודים חד מימדיים בעלי 8 עד 20 ספרות ואותיות. קיימים אחרים דו ממדיים המכילים עשרות ומאות קווים. באחרונים כמות המידע רבה מאוד. בכל פריט יהיה קיים המידע הבסיסי שהינו שם המוצר ומחירו. קיים גם ברקוד QR שנראה כמו ריבוע והוא מכיל מידע רב מאוד. לברקודים אלו יש תכונות המשפרות ביצועיהם והינם פופולאריים בעולם הרפואה, ההייטק, התיירות ותחומים נוספים שיש צורך להעביר בהם מידע רב בקלות רבה.

קיימים סורקים הפועלים בטכנולוגיות שונות.

יש הפועלים על לייזר, אחרים על קרניים הפולטות אור אדום המפענחות את התמונה המוחזרת בעזרת חיישנים. יש הפועלים על טכנולוגיית צילום המפענחת תוכן תמונה. ניתן למצוא סורקים ניידים דמויי אקדח או נייחים. הם שונים אלו מאלו במפרט, בטווח הקריאה, באופן השימוש ועוד. בוחרים אותם על פי נוחות השימוש, אבטחתם, עמידותם מפני נפילות ועוד. בסופרמרקטים מרבים להשתמש בנייחים דרכם מעבירים את המוצר. זאת הדרך המהירה ביותר להעברת תוכן של עגלת קניות במהירות ובלי טעויות. הניידים יעילים יותר במחסנים, באתרים חיצוניים ומקומות אחרים. מומלץ לרכוש סורקים אצל משווק בעל מוניטין.