ניקיונות פסח כל השנה - המדריך המלא לבית מדוגם

פסח כבר עבר, אבל הבית צריך להיות נקי כל השנה, לפני פסח וגם אחריו. ואל תגידו לנו שהבית נקי בגלל שניקיתם אותו לפני החג – כשיש ילדים בבית, כשיש כלבים, כשחיים ונושמים בבית – הוא מהר מאד מתלכלך, מתבלגן והופך להיות מקום שפשוט לא נעים להיות בו. מה אפשר לעשות כדי לשמור על בית נקי, מבלי להפוך לעבד של הבית? כמה טיפים.

 

אל תשמרו את כל הניקיון ליום של המנקה או שלכם

אם יש לכם מנקה אתם אולי "מחכים" לו על ידי כך, שאתם לא מנקים אפילו את משחת השיניים מהכיור. בכך אתם יוצרים בלגן ולכלוך שיהיה מאד קשה להתמודד אתם אם במקרה המנקה יחליט להבריז, וגם אם לא, האם שווה לכם לשלם עבור עוד כמה שעות יקרות של עבודה עבור דברים קטנים שיכולתם לנקות לבד בלי להרגיש? בין אם אתם מנקים לבד באופן קבוע ובין אם יש לכם מנקה, השתדלו לנקות בכל יום מעט סביבכם, ולשמור על בית נקי לפחות למראית עין.

 

ארגנו את הבית בצורה חכמה

חלק מהחוכמה היא, לארגן את הבית באופן כזה שלא תצטרכו לזרוק סתם דברים על השיש של המטבח או על הספה בסלון. חשוב לזכור, שלרוב האנשים חשוב לחיות בבית מסודר, אבל השגרה וחוסר הזמן בסידור וניקוי יומיומי מונעים מאיתנו את התענוג הזה. ארגון הבית באופן אחר יכול לעזור מאד. למשל:

צרו לכם מקומות אחסון רבים ככל שניתן במטבח. גם אם המטבח קטן, יש פתרונות חכמים שמאפשרים לכם הרבה מגירות, ארונות מסתובבים, ניצול מקסימלי של מקום ועוד. השתדלו למצוא מקום לכל הסירים, לכל המכשירים ולכל הדברים הקטנים שתמיד איכשהו מוצאים את עצמם על השיש ויוצרים מראה מבולגן. אם יש חפצים שאתם זקוקים להם באופן קבוע ושוטף,  אתם יכולים לתלות אותם על הקיר בצורה אסתטית. מכשירים חשמליים שנמצאים בשימוש שוטף על השיש, אתם יכולים לרכז במקום אחד מסודר, שלא יתפסו את כל השטח (זה גם מקשה לנקות את השיש).

 

עבור הסלון רכשו מזנון שיכול להכיל הרבה פריטים קטנים וגם גדולים, כמו משחקי פלייסטיישן, שלטים וגם מכשירים מעט יותר גדולים. אל תשאירו חפצים על המזנון כי הם צוברים אבק, וזה נראה מלוכלך גם אם הבית נקי. ניתן לרכוש כיום מזנונים חכמים יפהפיים, במחיר שפוי ובשילוב הרמוני עם שאר רהיטי הסלון.

 

בחדר הילדים הקפידו להכניס ארון פתוח למשחקי קופסא, וארון סגור – או מגירה גדולה מאד למשחקים מתפזרים כמו לגו. הקפידו לא להפוך את החדר של הילד למחסן של צעצועים שעבר זמנם, של בגדים שעברו מהילדים הבוגרים במשפחה אבל עדיין לא מתאימים לו- ועוד. זה רק מקשה עליו ללמוד סדר וניקיון והופך את כל המשימה לבלתי אפשרית.

 

חנכו את כל בני המשפחה לסדר אישי

לא רק את הילדים. גם את בן או בת הזוג, וגם את ההורים שלכם או השכנים שקופצים לקפה. אין שום סיבה בעולם שאתם תהיו עבדים של הבית. אם מישהו מלכלך, שיתכבד וינקה אחריו. לימדו את הילדים להרים מהרצפה (כן זה נשמע מצחיק, אבל ילדים פשוט לא רואים חפצים או לכלוך שזרוקים על הרצפה וממש צריך ללמד אותם). חנכו את הילדים שלא משנה מי השאיר את הבגדים באמבטיה, מי שרואה בגדים על הרצפה – שייקח וישים בארגז כביסה.

 

היפטרו מכל מה שאתם לא זקוקים לו

תשעים אחוז מהשטויות שמסתובבות לנו מול העיניים ואנחנו אפילו לא יודעים לאיזו מגירה להכניס אותן, ניתנות לזריקה לפח או למחזור / תרומה.  אל תרחנו על הילד שעלול להתגעגע לצעצוע ממקדונלד'ס. אם זה זרוק כבר שבוע מאחורי הספה בסלון, הוא כנראה לא ממש זוכר שזה קיים. זרקו סירים ישנים, צלחות סדוקות, כוסות לא אסתטיות שגם כך אתם כבר לא משתמשים בהן. תעברו על כל המגירות שלכם במטבח, פנו את הלא נחוץ ופנו מקום למה שאתם באמת צריכים. השאירו בקרבת מקום מרסס אקונומיקה ורססו תדיר את משטחי השיש ואת הכיור, כדי לשמור על ברק נוצץ של ניקיון. אל תורידו נעליים בשום מקום חוץ מאשר בחדר שלכם ואל תשאירו כוסות מים ליד המיטה שלכם. אל תאפשרו לאכול בסלון וגם לא בחדרים, ותמנעו מעצמכם תשעים אחוז מעבודת הניקיון.