ניסור בטון – הבטיחות היא חלק מהעניין

בשנתיים האחרונות אנחנו שומעים לא מעט על תאונות עבודה שמתרחשות בעת תהליכי בנייה ושיפוצים. מדובר על תאונות שמתרחשות בלא מעט אתרי בנייה בישראל, לצערנו הרב לא פעם התאונות מסתיימות במוות של פועלים, אשר כל מה שהם ביקשו זה לפרנס את עצמם ואת בני משפחתם.

 

אותן תאונות מתבצעות מסיבות שונות, כשבראש ובראשונה, הן מתבצעות בגלל שאין תשומת לב רבה לכל העניין של בטיחות וזהירות בעבודה. זה בא לידי ביטוי בכל שאין פיקוח על העובדים ועל כל מה שקשור לתחום של בטיחות בעבודה, וזה נכון לגבי חוסר השימוש באמצעים פשוטים אשר אמורים למנוע מקרים של תאונות, מהקטנות ביותר ועד הגדולות ביותר, כולל אלה שמובילים לצערנו למוות של פועלים או עובדים אחרת.

 

ניסור בטון הוא אחוד התחומים שמחייבים תשומת לב מרבית בכל הקשור לבטיחות בעבודה. תחום זה אשר נעשה בו שימוש במקרים רבים בעת תהליך הבנייה, הן במקרים של מבני מגורים, מוסדות, מבנים קהילתיים, תעשייתיים ואחרים, והן במקרה של תשתיות ציבוריות שונות, החל מתעלות ביוב, מים, כבישים, וכדומה.

 

ניסור בטון הוא תחום אשר תהליך העבודה שלו מתבצע אך ורק על ידי צוות מקצועי שאמור להיות מקצועי ומנוסה, התהליך מתבצע על ידי שימוש בכלי עבודה מאוד כבדים וחזקים. מן הסתם, בשביל להשתמש בכלים אלו, צריך לדעת כיצד לעבוד איתם בצורה נכונה לאורך כל משך זמן העבודה. לא כל אחד יכול לעשות את זה.

 

לפני שנתייחס לנושא של ניסור בטון ובטיחות, חשוב לומר, שום דבר לא יכול להתבצע באופן שלם אם לא דואגים לציוד הנכון, להסברה נכונה, אם לא מעבירים את ההוראות כמו שצריך ואם אין מי שיפקח על תהליך העבודה. לכן זה לא משנה כמה אנחנו יודעים או חושבים שאנחנו יודעים, ועד כמה אנחנו בטוחים שהכל יהיה בסדר, אם אנחנו לא עובדים לפי הכללים, הרי שאנחנו עלולים לייצר בסיס לאסון.

 

מה צריך לעשות בשביל לשמור על בטיחות בעבודה

 

עבודת ניסור בטון היא מסוג העבודות שמחייבות משנה זהירות משתי סיבות עיקריות, הראשונה, שימוש באמצעים וכלים חזקים ומשמעותיים, אשר יכולים להפוך בבת אחת לאיום וסכנה. השנייה, תהליך העבודה איננו תמיד קבוע. אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מתמודדים עם דברים שמתגלים תוך כדי, והם עלולים להפתיע אותנו.

 

בשביל לשמור על בטיחות, אנחנו צריכים להקפיד על שימוש באמצעים כמו כפפות, משקפי מגן, קסדה ובגדים מתאימים לעבודה בשטח ובפרט עם ציוד כבד וחזק. כמובן שכל אחד מהדברים הנ"ל חייב להיות במידה שלנו וחייב להיות נוח עבורנו.

 

אנחנו צריכים להקפיד על כך שהמקום יהיה פנוי מאנשים, לפחות בטווח הקרוב, על מנת שאלה לא יפגעו ושום רסיס לא יפגע בהם.

 

כמו כן, מומלץ מדי פעם לעשות הפסקה, בשביל לתת לגוף ולידיים לנוח, ולראות איפה אנחנו עומדים ביחס להמשך העבודה.