איך לייצר ניהול מקצועי וסמכותי בארגון?

מה צריך כדי שארגון יתפקד כמו שצריך? מנהלים, עובדים מסורים, סביבת עבודה נעימה ותומכת. אך מעל לכול, יש צורך במנהלים סמכותיים שיודעים להנהיג את הארגון בכל מצב – הן בתקופות פוריות וטובות והן ברגעי משבר. מנהל מחלקת משאבי אנוש הוא האדם האחראי על תקינותו של הארגון ועל ניהולו המקצועי, ועל כן עליו לדעת לייצר ניהול מקצועי וסמכותי בארגון שבו הוא עובד.

איך לייצר ניהול מקצועי וסמכותי בארגון?

 

איך להפוך למנהל משאבי אנוש אפקטיבי שמגיע לתוצאות?

אז מהן התכונות החשובות ביותר למנהיגות טובה בייחוד בתחום כמו HRS  - משאבי אנוש? נבחן כמה מהתכונות הבולטות יותר.

 

כושר מנהיגות

רבים חושבים שכושר מנהיגות הוא בעיקר הפגנה של כריזמה וביטחון עצמי. אך על אף שתכונות אלה מסייעות במנהיגות, הן אינן מספיקות. מנהל טוב צריך לשמור על ראש פתוח, להקשיב לעובדים שלו ולשקול את הצעותיהם בכובד ראש. ועם זאת, עליו לדעת לקבל החלטות המועילות לארגון, לטובתו, גם אם העובדים האחרים אינם מסכימים עם ההחלטות האלה.

 

יודע להציע פתרונות טובים לבעיות

מנהיג טוב יודע להציע פתרונות איכותיים לבעיות שנוצרות בארגון. תוך שהוא מכיר היטב את הארגון ואת הנפשות הפועלות, עליו לראות את התמונה הכללית בצורה נרחבת יותר. מנהל משאבי אנוש מקצועי מסוגל לבחון כמה אפשרויות לפתרון הבעיה, להציג אותן בפני העובדים וגם לתת להם להחליט מהי לדעתם האפשרות הטובה ביותר. כמובן, בסופו של דבר המנהל עצמו מכריע בעניין הפתרון הטוב ביותר למען רווחתו והמשך תפקודו של הארגון.

 

מנהל בעל חזון

מנהל משאבי אנוש אינו רק מנהל בפועל, אלא יש לו גם חזון ברור שאליו הוא מוביל את העובדים שלו. הוא מציג לעובדים מטרות ברורות, והם פועלים למען הגשמת חזון משותף והשגת היעדים הרצויים לטווח הקרוב והרחוק.

 

יכולת טובה להאציל סמכויות

מנהל אחד אינו יכול לטפל בכל המשימות והבעיות הצצות כפטריות אחר הגשם. ולכן הוא מחלק את שאר הסמכויות בין העובדים. מנהל טוב יודע להתאים את הסמכות הנכונה לעובד, בהתאם ליכולותיו. כמו כן, מנהל משאבי אנוש נמצא תמיד בעניינים ויודע איך מתקדמות המשימות המצויות בתחום אחריותם של העובדים.

 

אפשר להסתכן, אבל באופן מחושב

לא אחת, בכל ארגון גדול יש צורך לקחת סיכונים כדי להגיע להצלחות. אך רק מנהל משאבי אנוש מקצועי ומנוסה יודע לקחת את הסיכונים האלה באופן מחושב, כך שגם אם הארגון ייפג בדרך כלשהי, הפגיעה תהיה מינימלית.

 

שיתוף פעולה של כל הצדדים בארגון

ראינו שמנהל משאבי אנוש זקוק לתכונות מנהיגות נרחבות כדי לייצר ניהול מקצועי וסמכותי בארגון, אך זה עוד לא הכול. עבור כל ניהול כזה נדרשת שיתוף פעולה מצד כל העובדים. מנהל טוב הוא מנהל שמתחשב בעובדים שלו, מעניק להם סביבת עבודה תומכת, ועם זאת גם יודע להעמיד אותם על טעותם ולהיות תקיף במידת הצורך. כאשר כלל העובדים פועלים בהרמוניה, הארגון יכול לתפקד כראוי.