נוהל גילוי מרצון חדש

נוהל גילוי מרצון חדש – לגלות למס הכנסה הכל

אחת לכמה זמן מס הכנסה עורך תוכנית במסגרות יכולים אזרחי המדינה לגלות את נכסים והכנסות שהם לא חשפו בפני הרשויות, מבלי להיענש על כל. התוכנית מיועדת הן לאזרחי מדינת ישראל, הן לתושבים חוזרים וגורמים אחרים אשר נדרשים לשלם מס הכנסה בישראל, מסיבות שונות.

 

הרעיון של נוהל גילוי מרצון חדש הוא, שאם נניח יש לנו הכנסות או נכסים שמעולם לא דיווחנו עליהם ולא שילמנו עליהם מסיבות שונות ואנחנו רוצים להימנע מענישה, עלינו להגיע אל מס הכנסה ולדווח על כך. העניין ייבדק ואם אכן נמצא שהדבר נעשה בתום לב, אנחנו לא ניענש ויגיעו איתנו להסדר לגבי מה לשלם.

 

 

המטרה של נוהל גילוי מרצון חדש היא, לגרום לכך שהציבור הישראלי לא ימהר להסתיר דברים מפני מס הכנסה, אלא דווקא לעודד אותו לגלות ולשלם עליו מס. אם אנחנו מסתירים דברים, מן הסתם אנחנו לא משלמים מס ומי שנפגע מכך זו המדינה והאזרחים. רשויות המס מעוניינות למנוע מצב שכזה, ולכן מעת לעת הן יוצרות מבצע של גילוי מרצון, במטרה לעודד אנשים לחשוף את הנכסים והכנסות שיש להם.

 

לפני שנסביר כיצד זה מתבצע, צריך לחשוב על המבצע הזה מבחינה פרקטית. המדינה מבינה שאם אותם אנשים לא יקבלו תמריץ מסוים לחשוף מה שיש להם, הם לא יעשו זאת, אותם אנשים מבינים שאם המדינה תבקש לבדוק מה יש להם, עלול להתגלות שהם עברו על החוק. על כן, המבצע הזה הוא פרקטי לשני הצדדים.

כיצד הוא מתבצע ומה צריך לשים לב כשמחליטים להצטרף אליו

נוהל גילוי מרצון חדש מתבצע דרך עורך דין שמתמחה בתחום, אשר מגיש בקשה למס הכנסה על מנת לחשוף נכסים והכנסות שלא דווחו עד היום. ייתכן מאוד שהמצב נובע מסיבות שונות, לא בהכרח מסיבות פליליות. כאן המקום לומר, אם מס הכנסה יבצע חקירה ויגלה שאדם מסוים לא דיווח על הכנסות, הוא לא יכול להצטרף למבצע בשלב זה.

 

הוא יוכל להצטרף אך ורק אם יתברר שהוא אכן פעל בתום לב, ולא היתה לו שום כוונה לנקוט צעדים שאינם חוקיים. כמובן שעליו להוכיח שהנכסים וההכנסות הן על שמו, עליו להסביר מדוע הוא לא דיווח, באיזו סיטואציה הוא היה, ואז יבחנו צעדי ההמשך.

 

על פי רוב, המדינה תגיע איתו להסדר מסוים בעזרתו הוא ישלם את חובותיו למס הכנסה. אך שוב, על מנת שהתהליך יתבצע בצורה כזו, הרי שעלינו לדווח באופן מלא, בתום לב, בכנות מלאה, וכאמור שלא תתבצע שום בדיקה בעניינו באותה עת.

 

כפי שאפשר להבין, אם נחליט ליטול חלק במבצע (אשר נערך מעת לעת), אנחנו יכולים להימנע גם מהליכים פליליים, וגם להגיע להסדר שיסדיר את צעדינו בהמשך הדרך מול מס הכנסה.