משרדים בקריית אריה

אזור התעשייה קריית אריה הוקם בראשית שנות ה-30 של המאה ה-20. המפעלים הראשונים שהוקמו באזור וקמו על ידי התעשיין חיים ליבוביץ. כך למשל, ליבוביץ הקים את מפעל "עץ הזית" ואת מפעל "דלי" שעסק, איך לא, בייצור דליים. כ-15 שנים אחרי הקמתו, אזור התעשייה סופח לפתח תקווה, אחרי שנוספו אליו עשרות משרדים נוספים.

 

בימיה הראשונים של מדינת ישראל, החלה לקום תשתית נוספת שאפשרה את החיבור של האזור לחלקים אחרים באזור פתח תקווה. לדוגמא, במימון חלקי של מפעל "עץ הזית", נחנכה מסילת רכבת ממסילת הירקון ועד לפתח המפעל. המסילה שימשה את המפעל עד שנות ה-90 של המאה ה-20 ואף זירזה את הקמתם של מפעלים נוספים באזור, כגון דובק, מפעל ברט ואף את הקמתו של המטה הבינלאומי של טבע.

 

המטה הבינלאומי של טבע היה הסנונית הראשונה במסגרת הפיכת האזור לכמה שיותר קוסמופוליטי שאף החל להיות יעד מבוקש עבור השכרת משרדים בפתח תקווה. חברות הייטק ישראליות, תעשייה שבאותן השנים החלה להתפתח ולעשות את צעדיה הראשונים, חיפשו משרדים להשכרה בפתח תקווה והאזור, שכבר קיבל מוניטין של אזור תעשייה מבוקש ומשמעותי החל לצבור תאוצה כמתחם הייטק מבוקש.

 

באותן השנים, חברות הייטק רבות החליטו לקבע את משרדיהן באזור, מה שתרם להתפתחותה גם של פתח תקווה. למשל, חברת גילת רשתות לווין הקימה בו את המטה שלה, ומצפון לקריית אריה הוקם החל מ-1996 פארק אזורים, שנחשב לאחד ממתחמי ההיי טק המובילים בישראל. במתחם, המשמש כאחד האזורים המבוקשים של משרדים בפתח תקווה שוכן מטה חברת IBM בישראל. כמו כן, מלבד היותו זירה תוססת של השכרת משרדים בפתח תקווה לחברות הייטק רבות, ב-2007 נחנך בית חברת קודאק שהוקם בהשקעה של 50 מיליון דולר.

 משרדים בקריית אריה

בעשר השנים האחרונות נבנו מספר רב של מגדלי משרדים להשכרה בפתח תקווה, וכמה מהבולטים שבהם נמצאים בקריית אריה. בנוסף לחברות ההייטק מתחילת המאה ה-21 נוספו גם משרדיהם של מגדל וביטוח ישיר. חברות ענק אלו, לצד השמות הבולטים מתעשיית ההייטק, כמו למשל אינטל, סייעו במיתוגה של פתח תקווה כעיר הייטק משמעותית ומתפתחת באזור המרכז, ולהפיכתו של אזור התעשייה ליעד מרכזי עבור השכרת משרדים בפתח תקווה וכן עבור חברות רבות שמעוניינות לאכלס את עובדיהן באזור שוקק וחיוני.

 

נראה שההשקעה של יותר ויותר חברות בקריית אריה, וככלל במשרדים בפתח תקווה מסמל את המעבר של כלכלת ישראל כולה, מכלכלה שמסתמכת במידה רבה על תעשייה לכלכלה שהייטק הוא מנוע הצמיחה המרכזי שלה. הדוגמא האחרונה, ממאי 2019, של אינטל שהחליטה לאכלס את כל עובדיה באזור המרכז, למעלה מ-2,000 עובדים, מספר את הסיפור כולו - איך אזור תעשייה שאכלס בעבר מפעלים לדליים ותעשייה כבדה הפך ליעד מרכזי להשכרת משרדים בפתח תקווה עבור ענקיות תוכנה עולמיות.