משחק נכון ויתרונותיו

משחק נכון ויתרונותיוהיי כאן כשכשתא - לירן בן צבי אילוף כלבים. היום נדבר על נושא חשוב ביותר בקשר שלנו עם כלבנו. נבין למה הכלב שלנו מתנהג כמו שהוא מתנהג כאשר הוא משחק בצעצוע בסביבתנו ומה יגרום למשחק להיות יותר מהנה בשבילו ובשבילנו.

והפעם המיתוס - משחק משמש רק להוצאת אנרגיה.

אחד הדברים שגורמים לנו בתור בעלי כלבים לא להשקיע ולא לקחת ברצינות את נושא המשחק עם כלבנו הוא שם הפעולה - "משחק". חשוב להבין שמאחורי השם הזה ישנה פעולה שטומנת בתוכה המון התנהגויות שיכולות להיות חיוביות או שליליות. הכל תלוי במסרים שאנו משדרים לכלבנו במהלך המשחק ומה העקרונות שאנו מקפידים עליהם.

 

במשחק נכון, ישנם ארבעה עקרונות חשובים ביותר שחשוב לשים אליהם לב. אתייחס אליהם אחד אחד ואסביר בקווים כלליים מדוע הם חשובים, וכיצד הם באים לידי ביטוי במשחק.

 

1. ביטחון ודימוי עצמי - כאשר כלבים משחקים ביניהם, כל המשחק סובב סביב דומיננטיות ועליונות לעומת נחיתות. במשחק נכון בין שני כלבים מאוזנים, הדומיננטיות תעבור מאחד לשני כל כמה רגעים. כלב אחד יהיה לרגע למעלה ויכניע את השני וברגע שלאחריו יהיה זה השני שנכנע ויתן ויתן לפרטנר שלו למשחק להרגיש דומיננטי.

 

לדומיננטיות אין קשר לגודל של הכלבים המשתתפים במשחק. לכן ניתן לראות כלב קטן שמוכנע ע"י כלב גדול ורגע לאחר מכן היוצרות יתהפכו. למרות שברור שבסיטואציה כזאת, אין בעיה לכלב הגדול להכניע את הקטן, בכל מערכה ומערכה במשחק. הסיבה לכן היא שבאינסטינקט החייתי, ברור לכל אחד מהכלבים המאוזנים שמשחקים שאם הם לא יתנו לכלב השני לנצח ולהרגיש עליון במהלך המשחק, הוא יאבד עניין ולא ירצה להמשיך ולקחת בו חלק.

 

כך בדיוק עלינו לעשות כדי לגרום לכלבנו לרצות לשחק איתנו. בחלק מהפעמים אנו ננצח וניקח בעלות על הצעצוע וברוב הפעמים האחרות ניתן לכלב שלנו לנצח ולהרגיש עליון. הדבר יחזק לו את הביטחון ויגרום לו לרצות לקחת חלק במשחק איתנו.

 

2. מניעת רכושנות - ישנו מסר נוסף וחשוב מאוד שעלינו להעביר לכלבנו. המסר אומר, "לא כל פעם שאני מתקרב אליך המשמעות היא שאני הולך לקחת לך את הצעצוע". ולכן, חשוב מאוד להיות בסביבת כלבנו ובאינטראקציה איתו, בעוד שהוא בבעלות על הצעצוע ומרגיש שאין "איום" מתמיד מצידנו על המשאב הזה שאומר המון.

 

גם התגובה שלנו מחוץ לזמן משחק, כאשר כלבנו מחזיק בפיו משהו שאינו אמור להחזיק (גרב למשל) תתרום למסר הזה. אם נצעק, ננזוף ונפחיד אותו בכל פעם כשדבר כזה קורה, המסר הזה יזלוג גם למשחק ויגרום לכלבנו לברוח מאיתנו עם הצעצוע מתוך התניה. לכן חשוב מאוד להסביר לכלב בצורה נכונה שלא נכון לקחת סתם דברים מהרצפה ע"י הצעת התנהגות חלופית. ניקח לכלבנו את הגרב מהפה ולאחר כמה רגעים ניתן לו צעצוע וכך נראה לו מה כן ניתן לעשות, מבלי ליצור התניה שבכל פעם שאני רואה אותו עם משהו בפה, צריך לברוח פן אכעס עליו ואנזוף בו קשות.

 

3. הצעצוע הוא של שנינו ואנחנו משחקים בו ביחד - המסר הזה הוא חשוב מאוד ואותו נעביר ע"י לימוד של הכלב את פקודת "עזוב". את הפקודה הזאת חשוב ללמד כך שהכלב מבין שברגע שהוא עוזב הוא יקבל משהו שווה באותה מידה או אפילו שווה יותר. כך אנו גם גורמים לכלבנו להבין שכאשר אנו תובעים בעלות על הצעצוע שיש לו בפה, אין זה אומר שהמשחק נגמר או שהצעצוע הוא עכשיו שלי לתמיד.

 

4. ניתוב היצרים למקומות חיוביים - בכלבנו ישנם יצרים מולדים שחלקם הם תולדה של היותו צאצא של הזאב. דוגמה ליצרים הללו הם יצר הציד, ההגנה והקרב. כאשר אנו משחקים עם כלבנו בצורה נכונה, אנו עושים לו סדר בבלגאן. מטפחים יצרים מסויימים שתורמים למשחק ומדכאים את אלו שלא מתאימים. בכך, אנו גורמים לו להבין באילו זמנים ובאילו דרכים נכון לתת להם לבוא לידי ביטוי - בהתאם לצרכים שלנו ולאופי הכלב.

 

אם כך, אני מקווה שכבר הצלחתי להעביר את הרעיון שלמרות שמה של הפעולה "משחק", מדובר פה באקט שהוא חשוב ביותר. מעבר להיותו כלי להוצאת אנרגיה, ישנן משמעויות ומסרים חשובים שאנו מעבירים לכלבנו בזמן המשחק, אשר חוצים את גבולותיו ובאים לידי ביטוי בכל תחומי התקשורת בינינו לבין כלבנו, ובינו לבין כלבים אחרים.

 

כדי ללמוד לשחק נכון עם כלבנו ולהבין כיצד בדיוק ליישם את העקרונות הללו במהלך המשחק, חשוב מאוד לקבל הדרכה והכוונה מקצועית מכיוון שההצלחה טמונה בפרטים הקטנים.

 

אז שחקו נכון עם כלבכם והעבירו לו את המסרים הנכונים. בכך תקבלו כלב יציב יותר, שיודע איך לתקשר נכון עם הסביבה ומה הם הדרכים הנכונות והבריאות להביא את יצריו לידי ביטוי.

 

כשכשתא אילוף כלבים

כשכשתא - לירן בן צבי אילוף כלבים

0523845449