משבר הקורונה – עודדו משחק משותף בין הילדים ולא רק כל אחד לעצמו

 

משבר הקורונה – עודדו משחק משותף בין הילדים ולא רק כל אחד לעצמואם הייתם שואלים אנשים לפני חודש-חודשיים על משבר עולמי בעקבות נגיף שהתגלה בסין הם היו צוחקים לכם בפנים ואומרים לכם שזה רחוק, שיעצרו את זה, שזה לא יתפשט ושהכול בשגרה. היום אנו מבינים כי המציאות היא אחרת והמשבר העולמי נוגע גם בישראל וגורם לרוב המשק להוציא את העובדים לחל"ת. עובדה זו גורמת לכך שאנו יותר זמן בבית עם הילדים ובשל ביטול בתי הספר והגנים הרי שגם הילדים סגורים בבית וזקוקים לתעסוקה רבה. כאן נכנס התפקיד שלנו כהורים להעניק יותר תשומת לב לילדים שלנו ולוודא שהם משחקים אחד עם השני גם כן, לא רק כדי שיעבירו את הזמן אלא כדי לנצל את ההזדמנות לשפר את הכישורים החברתיים שלהם.

הכישורים החברתיים בעידן הדיגיטלי:

זה לא סוד שהעידן הדיגיטלי שאנו חיים בו הרס במידה רבה את הכישורים החברתיים של דור הילדים של היום. עם כל כך הרבה מסרים שהילדים נחשפים אליהם מגיל קטן, מסכים שונים, רשתות חברתיות, אינטרנט ואינספור סדרות בטלוויזיה – אין פלא שכל ילד שני או שלישי בישראל מפתח קשיי קשב וריכוז ולעתים רבות גם קשרים חברתיים. הילדים מדברים אחד עם השני דרך המסכים והטלפונים, דרך המחשב במשחקי אונליין ולא פוגשים אחד את השני פנים מול פנים... פחות ילדים משחקים עם כדור בחוץ, כמעט ולא רואים ילדים משחקים תופסת, מחבואים ומשחקים הדורשים מהילדים לפגוש אחד את השני, לשתף פעולה, לפתח כישורים חברתיים, להזיז את הגוף. בעוד אלה נפגעים – טוב לנצל את משבר הקורונה ולעודד את הילדים לשחק יחד, לשתף פעולה ולפתח את הכישורים החברתיים שלהם.

לנצל את ההזדמנות במשבר הקורונה ולעודד את הילדים לשחק במשותף:

  • תנו לילדים כדור שיצאו לשחק בגינה. אם אין גינה כי אתם גרים בבניין, תנו להם כדור ספוג לשחק אתו בבית או בתוך החדר שלהם בזהירות מבלי לסכן או לשבור משהו.

  • עודדו את הילדים לשחק ביחד משחקי קופסא וקלפים מסוגים שונים.

  • מחנכים את הילדים להשקיע בלימוד שעתיים ביום גם בתקופת הקורונה? נהדר! תנו להם ללמוד יחד. אם יש פערי גילאים – בקשו מהאחים הגדולים ללמד את הילדים בזמן שאתם מלמדים את האחים הגדולים.

  • למדו את הילדים משחקים ודברים שיוכלו לעשות ביחד.

  • תנו לאחים הגדולים להקריא לאחים הקטנים סיפור.

  • תנו לילדים לעשות יצירה יחד: לפסל, לצייר, אפילו להכין סליים אם צריך. אבל ביחד.

  • משחקים במחשב או צופים בטלוויזיה? ביחד!

רוצים מחשב/טלוויזיה? ביחד!

כפי שאמרנו – אנו חיים בעידן הדיגיטלי. עכשיו שיש לילדים זמן רב בבית הם יכולים לקבל החלטה על דעת עצמם להשקיע יותר זמן במשחק ווידיאו מסוים במשחק/באקס בוקס כדי לשפר את היכולות שלהם. ייתכן והם ירצו לשבת כל היום מול הטלוויזיה. בשורה התחתונה – על אף שחשוב להגביל את הילדים לכמות השעות מול המסכים גם את השעות שאתם כן מסכימים להם להיות מול המסכים – השתדלו לעודד אותם לשחק ביחד. במקום לשחק אונליין מול חברים שהם לא רואים – קנו להם שלט נוסף ומשחק שיוכלו לשחק בו עם האחים שלהם הנמצאים אתם בבידוד.

 

לסיכום; משבר הקורונה יחלוף בעוד כמה חודשים אך בחודשיים-שלושה הקרובים סביר להניח שהילדים עוד יהיו זמן רב בבית. עם חזרה מתוכננת ללימודים רק בספטמבר 2020 (חצי שנה לזמן כתיבת מאמר זה) הרי שמדובר בעוד המון זמן ולכן חשוב לנצל את הקושי והאתגר ליתרון. עזרו לילדים לשפר את הכישורים החברתיים שלהם, עודדו אותם לשחק ביחד, לשתף פעולה, להיות יצירתיים וליהנות. כולם ירוויחו מכך.

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים

מתכונים מומלצים

פתיחת פרסום חינם לעסקים

פרסום עסקים חינם 

טיפים לעסקים