מרכז גמילה – מדוע יש לבודד את הנגמל מסביבתו? זמן הטיפול ומהות טיפול

החיים יכולים להיות מורכבים, ואנשים יכולים לעבור משברים הגורמים להם לגעת חומרים המשפיעים עליהם לרעה כגון סמים או אלכוהול ולהתמכר אליהם. היום קיימים מרכזים רבים המטפלים בגמילה בכל רחבי הארץ.

מרכז גמילה הוא מרכז המקבל מטופלים הסובלים  מהתמכרויות. אנשי מקצועי אשר עובדים במרכזים אלו מטפלים במכורים על מנת שהם יצאו מהמרכז חופשיים ויצליחו לחיות בלי החומרים האלו. טיפול זה מתחלק בדרך כלל לשני חלקים: השלב הפיזי, אשר המטופל מופרד מההתמכרות שלו, אם מדובר באלכוהול, סמים או הימורים. והשלב השני הינו נפשי, כאשר המטופל מודע להתמכרותו ומתחיל לבנות את החיים החדשים שלו לקראת היציאה של הסחר.

 

ההתמכרויות השונות והמהות הטיפול 

 ישנם סוגים שונים של התמכרויות ומומלץ להבין אותם ולהבדיל ביניהם על מנת לטפל בהתאם במטופלים:

  • ההתמכרות הראשונה הינה התמכרות לסמים. מטופלים רבים המגיעים למרכזי גמילה מרגישים צורך מאוד חזק ובלתי נשלט להשתמש בסמים. הגמילה מחולקת בדרך כלל לסמים קשים וסמים קלים.
  • ההתמכרות השנייה הינה התמכרות לאלכוהול. טיפול זה דורש גם שני שלבים, פיזי ונפשי. בנוסף, אנשים המכורים לאלכוהול יכולים להיות אלימים, כך שבתחילת הטיפול יש צורך לליווי צמוד לאורך 24/
  • ולסיום, קיימת גם התמכרות להימורים. מטופלים אלו אשר לא יכולים להפסיק להמר על כסף במשחקים או קזינו ומגיעים למצבים כלכלים ואישיים בעייתיים.

כל טיפול הוא אינדיבידואלי ובנוי כך שהוא יתאים למטופל לפי הרמת והסוג התמכרות. כך שקשה להגדיר זמן מוגבל לכל טיפול, כל מטופל שונה וצריך את הזמן שלו. למרות זאת, היום רוב מרכזי הגמילה ממומנים על ידי המדינה, כך שלכל תכנית נקבעו זמן מוגבל. ישנן תכניות שונות של 3,4 או 7 חודשים, ועד שנה חצי. במסגרות פרטיות, התכניות שנקבעות מראש הינן בין חודש לחצי שנה.

חשוב לציין שהטיפול לא נגמר לאחר היציאה של המטופל מהמסגר. הטיפול ממשיך לאחר מזה על ידי עבודה עם עובד סוציאלי וחברות התמיכה הקיימות. חברות אלו מעניקות יחס, תמיכה והזדהות.

לבודד את הנגמל מסביבתו

על אף שהמטופלים הסתבכו בהתמכרויות, הם לרוב אנשים שיש להם משפחה, קריירה, הכירו חברים וכדומה. האנשים הקרובים אל המכור סובלים מהתנהגותו ואף עלולים להיפגע ממנה מבחינה פיזית או מילולית. כתוצאה מכך, הנגמל צריך להיות רחוק ממשפחתו וסביבתו במהלך הגמילה. המטופלים במרכזים לגמילה צריכים להתרכז בעצמם, להבין כי קיימת בעיה ולהגיע אל הטיפול.

כיצד לבחור את מרכז הגמילה הנכון

ישנם כמה פרמטרים אשר חשוב לבחון ולבדוק לפני בחירה של מרכז גמילה:

  1. הראשון הינו המרחק בין המרכז גמילה לבית בו גר המטופל ומהמשפחה שלו. גם אם המטופל צריך להיות מרותק, לא מומלץ לבחור מרכז רחוק מדי, כדי שהמשפחה תוכל לבקר אותו לעיתים קרובות.
  2. הפרמטר השני אשר חשוב לקחת בחשבון הינו המחיר של המרכזי גמילה. כמובן שקיימים מרכזים ברחבי הארץ ובמחירים המתאימים לכל כיס. כך, המשפחה יכולה לבחור מרכז אשר מתאים למצב הכלכלי שלהם.
  3. כל מרכז לגמילה מורכב מצוות של אנשי מקצוע כגון פסיכולוגים, אחיות וכדומה. חשוב לבדוק שיש הרכב טוב של אנשי מקצוע עם ותק ניסיון רב בתחום זה.
  4. ניתן גם לבדוק את מבחר הטיפולים אשר המרכז מציעה, כגון, קבוצתיים, זוגיים וכדומה. חשוב שיהיה מבחר מגוון של טיפולים אלו.
  5. מרכז לגמילה אינו רק מרכז רפואי, מומלץ לבדוק אם האווירה שלו הינו משפחתית ותומכת.
  6. חשוב מאוד לבדוק אם יש צוות רפואית הנמצאת במרכז, במקרים של בעיות כלשהו.

 

לסיום, מרכז גמילה איכותי מציל את חייהם של מטופלים רבים, מחזיר להם את האור והתקווה ומסייע להם לצאת מההתמכרות לתמיד.