מקצוע הסיעוד בעליה - הסיבות והחשיבות

מקצוע הסיעוד מעניק הצצה מרתקת לשינויים שחלים בחברה המודרנית ובראשם העלייה בתוחלת החיים. במקור, הסיעוד הוא מקצוע בתוך תחום הבריאות שמתמקד בטיפול ביחידים. מטרת הסיעוד היא לעזור להשיג או לשמור על איכות חיים וההבדל בין אנשי סיעוד לבין אחים ואחיות בא לידי ביטוי בגישתם לטיפול בחולה, בהכשרתם ובהיקף התרגול הנדרש.

 

בשנים האחרונות יש עלייה של מאות אחוזים בביקוש לאנשי סיעוד במדינות מערביות. הסיבה העיקרית לכך היא כאמור העלייה בתוחלת החיים וההשלכות שלה. אם במאה ה-19 נעשה שימוש בשירותי סיעוד בצבא בלבד, הרי שהחל מתחילת המאה ה-20 עלה הצורך בהכשרת אנשי סיעוד בבתי החולים וניתן היה לראות דגש על ניסיון מעשי.

מה מאפיין כיום את מקצוע הסיעוד?

כיום מקצוע הסיעוד שונה לגמרי ממה שאפיין אותו בתחילת הדרך. קודם כל, בעידן המודרני לימודי סיעוד כבר נכללים בתכניות לתואר ראשון ותארים מתקדמים. ההפנמה שסיעוד הוא הכלי העיקרי העומד לרשות החברה בדאגה לקשישים ולאוכלוסיית גיל הזהב משותפת לממשלות, ארגונים והציבור הרחב.

 

שנית, קידום המחקר בסיעוד והביקוש הגבוה לאנשי מקצוע בתחום הזה הביאו להיווצרות ארגונים מקצועיים שלא היו קיימים בעבר. ארגונים אלו משתפים פעולה עם כתבי עת אקדמיים ועוזרים לתחום לצמוח ולהתפתח. למעשה, ההכרה בסיעוד כמקצוע אקדמי העלתה את הצורך בבסיס תיאורטי לתרגול והפכה את הסיעוד לחלק בלתי נפרד מענף הרפואה.

 

המקצוע עצמו הרבה יותר מגוון מכפי שנהוג לחשוב. תחת סיעוד נכללים לא רק עבודה בבית חולים, במרפאה קהילתית או בחדרי מיון אלא גם בבתים פרטיים ואפילו במשרדים. במסגרת התפקיד מעניקים עובדי סיעוד טיפול הוליסטי למטופל ומשפחתו ומשמשים כאוזן קשבת וכמתווך מול רשויות המדינה.

למה חשוב שתכירו את תחום הסיעוד?

כל אדם שרוצה לשמור על איכות חיים אופטימאלית גם בתור קשיש חייב להבין את המשמעות, ההשלכות והחשיבות של מקצוע הסיעוד. בין אם אתם מתעניינים בנושא על מנת לעבוד בו ובין אם זה קורץ לכם בגלל בני משפחה מבוגרים, ישנו צורך הולך וגדל בצוותים סיעודיים ואי אפשר להתעלם ממנו.

 

חשוב להכיר את תחום הסיעוד גם בשביל להתכונן טוב יותר להמשך העלייה בתוחלת החיים. לפי הערכות של רוב המדענים ואנשי המקצוע, בשנים הקרובות תגיע תוחלת החיים של האדם לשיאים שלא היו קיימים בעבר. זה אמור להשפיע על כל היבט בחיים שלנו ולחייב שורה ארוכה של התאמות. לאנשי הסיעוד יש תפקיד מהותי בהתאמת סביבת המגורים, הטיפול, המחיה והרפואה לצרכים של בני גיל הזהב ולכן עלינו להמשיך לפתח את הענף.