מהן מערכות כיבוי האש שכדאי להתקין בנכסים מסחריים?

במאמר זה בחרנו להתמקד בכל הקשור אל החשיבות הגבוהה של מערכות כיבוי אש בנכסים מסחריים. התחילו לקרוא..

חובת התקנת מערכת כיבוי אש

ראשית כל, חשוב לדעת שכל נכס מסחרי אותו אתם מתכננים לרכוש או לשכור חייב להיות נכס בו הותקנה מערכת כיבוי אש המותאמת לאותו מבנה מסחרי. אם אין באותו נכס מערכת המיועדת לגילוי ולכיבוי אש, אתם אלו שתצטרכו לדאוג לכך, שכן מבחינה חוקית חובה עליכם להתקין אמצעים לגילוי וכיבוי אש טרם אתם מתחילים להשתמש באותו נכס. נכון לשנת 2020, אין אפשרות לקבל רישיון עסק אם לא הותקנה בנכס מערכת שתפקידה להתריע במקרה של אש או עשן ולהוביל להתקשרות למערך כיבוי האש.

מהן מערכות לכיבוי וגילוי אש?

מערכת כיבוי אש היא מערכת שתפקידה לגלות, להתריע, לכבות ופעמים גם למנוע התפשטות של אש / עשן. מערכות המיועדות לגילוי אש או עשן יכולות להיות אוטומטיות או ידניות והן אלו שאחראיות להפעיל במקרה של אש או עשן את כל אמצעי ההתרעה הנדרשים באותו נכס מסחרי וזאת על מנת שכל האנשים אשר בבניין יתפנו. מערכת זאת אחראית גם להפעלת הכיבוי האוטומטי ופעולות נוספות, כמו למשל שליטה בעשן באותו נכס מסחרי. נכון להיום רוב מערכות הכיבוי מבוקרות.

מה מערכת כיבוי אש צריכה לכלול?

  • רכזת גילוי אש – יחידה של מערכת הכיבוי שתפקידה פיקוד ובקרה.
  • חייגן אוטומטי – למערך כיבוי האש.
  • גלאים – הגלאי בדרך כלל מחובר לרכזת גילוי אש.
  • אמצעי הפעלה ידני - במקרה בו אדם זה או אחר בבניין מגלה את העשן או השריפה ומעוניין להתריע ולהזעיק עזרה. אמצעי זה יכלול גם לחצן אזעקה. בנוסף, תמיד יהיה צופר אזעקה.
  • מתזים – יש להתקין ספרינקלרים לכיבוי שריפות במקומות שונים, בנקודות אסטרטגיות חשובות ברחבי הבניין, אשר יכנסו לפעולה באופן אוטומטי כאשר הטמפרטורה בבניין תהיה גבוהה יותר מזו שהוגדרה בחיישן שלהם.

מלבד הספרינקלרים, בכל נכס מסחרי יהיה ארון כיבוי אש שבתוכו יהיה ציוד לטיפול באש, כמו למשל מטפים, זרנוקים, גלגלון ועוד.

טרם בחירת מערכת כיבוי אש והתקנתה, חשוב לשכור את שירותיה של חברה המומחית בתחום תכנון והקמה של מערכות לגילוי ולכיבוי אש וכזאת אשר מספקת גם שירותי אחזקה שוטפת למערכות הכיבוי בנכסים מסחריים. שכן, נכון להיום יש סוגים שונים של מערכות המיועדות לגילוי ולכיבוי של אש בנכסים מסחריים ובחירה נכונה יכולה להיות זאת שתציל חיים במקרה של דליקה.