מנהל השקעות

זה לא משנה במה אתם רוצים להשקיע, בכל חברה המגייסת משקיעים חייב להיות מנהל השקעות. בעת האחרונה ידוע, הפכה הבורסה התל אביבית למעוז ההשקעות של חברות ביוטכנולוגיה. משקיעים רבים מחפשים אחר הביטחון והתשואות באמצעות בחירת חברות עם מנהל השקעות מיומן. לצד המדיניות החדשה והמקלה של הבורסה גייסו חברות קטנות סכומי עתק כדי להמשיך במשימות של פיתוח ומחקר. לצורך כך הן חייבות בתזרים רצוף של הון. משימת גיוס ההון היום נעשית יותר קלה וההנפקות מתחזקות.

 

הבורסה כמובן הבורסה היא המקום בו הכול מתרחש. יש כללי רישום מיוחדים לחברות הפונות אליה לצורך גיוס הון ובכלל זה חברות ביוטכנולוגיה ופיתוח של תרופות. 

 

פרופיל המשקיעים בבורסה תר אחר תשואות בטווח בינוני וקצר ונשאלת השאלה אם אכן חברות הביוטכנולוגיה יכולות לספק זאת. מאידך חשוב לומר כי המשקיע הקטן המעוניין להשקיע בחברות הללו, חייב מנהל השקעות אשר מתמצא בתחום ויכול להעריך עבורו את הפוטנציאל של כל חברה. 

מנהל השקעות מקצועי מסוגל לגייס משקיעים

תפקידו של כל מנהל השקעות בחברה היא לבחון כל הצעה ואת יכולת ההצלחה העתידית שלה. למנהלי השקעות יש את הכלים הפיננסיים שלהם, הניסיון והידע כדי להציע ללקוחות שלהם את ההשקעות הכי כדאיות.

 

הבורסה בתל אביב למשל מאוד אטרקטיבית עבור חברות ביוטכנולוגיה קטנות ובינוניות בגלל העלויות הנמוכות ובגלל שאפשר לגייס הון גם באמצעות אגרות חוב. 

 

אם למנהל השקעות יש בעיה להעריך פוטנציאל עסקי של חברה. הוא צריך לבדוק את פוטנציאל השוק. לסיכון גדול צריך גם סיכוי גדול. החשיבות של פלח השוק בעתיד וגודלו הוא שיקול מכריע בהחלטה אם להשקיע או לא.

מנהל השקעות טוב צריך לבדוק אם המוצר או ההמצאה שהחברה מפתחת הוא אכן ייחודי, נדרש וחסר בשוק. כן צריך לבדוק אם הוא מוגן מבחינת רישום פטנטים. 

במה אתם רוצים להשקיע?

העולם חולה והמשקיעים נוהים ובצדק, אחר השקעה בחברות לפיתוח תרופות. התרופות אשר מנסים לפתח היום רובן מצילות חיים או מיועדות לשימוש במצבי חירום. מנהל השקעות בחברה חייב לבחון עבור המשקיע שלו, את כדאיות ההשקעה בחברות ביוטכנולוגיה ולבדוק את תוכן החברה, הפעילות שלה. גיוסי ההון ובאיזה שלב היא בפיתוח המוצרים. מנהל ההשקעות יודע שהוא צריך להתרשם ממחרי המניה בהנפקה ולצפות לעלייה במחיר. רכישה של מניות במחיר נמוך לא מעידה בהכרח על כישלון, משום שזה לוקח זמן עד שהחברה תגיע לשלב שהמשקיע יראה תשואות חיוביות, במיוחד בתחום התרופות. זוהי השקעה לטווח ארוך. 

 

חברות ביוטכנולוגיה שונות מתמקדות בפיתוח טכנולוגיות לשיפור חיסונים, לפיתוח תרופות מצילות חיים או תרופות למחלות שעד כה לא נמצאה להן תרופה כמו מחלת ALS, פרקינסון ועוד. מנהל ההשקעות צריך לבחון את הפלטפורמה הטכנולוגית ובעיקר להבין אם החברה פועלת לפיתוח כמה מוצרים ולא רק מוצר אחד, שכן אם זה ייכשל, נכשלה גם ההשקעה.