ייעוץ עסקי – מי בכלל צריך את זה?

כל אחד צריך עזרה, זה ברור. גם בעלי עסקים נדרשים לקבל עזרה בתהליך העבודה שלהם, בתהליך ההתקדמות.

 

בין אם זה בשלב הפיתוח הראשוני של העסק ובין אם זה בשלבים מתקדמים יותר. למשל, בשלבים שהם עובדים על פיתוח מוצרים ושירותים, שלבים שהם מבקשים להרחיב ולהגדיל את העסק, לצאת אל שווקים חדשים ועוד.

עזרה ניתן לקבל בדרכים שונות, אפשר ללמוד לבד על התחום או לקחת קורס בנושא, אפשר לנסות לפנות לחבר קרוב ולהתייעץ או לאיש בעל ניסיון שאתם מכירים.  אופציה נוספת היא להעזר במומחה שיספק להם ייעוץ עסקי.

 

הייעוץ  העסקי יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, הן בצורה נקודתית והן בצורה מערכתית, בצורה רחבה. הייעוץ יכול לבוא לידי ביטוי, למשל, בצורה ובסגנון העבודה מול העובדים והלקוחות השונים, וכן הוא יכול לידי ביטוי, גם בתוכניות עסקיות שונות, במטרה להגשים את היעדים והתוכניות של העסק.

 

לפני שאנחנו נסביר כיצד מתבצע ייעוץ עסקי בפועל, צריך להדגיש,  אם אתם  רוצים שתהליך הייעוץ העסקי יצליח, אנחנו חייבים להיות פתוחים ומוכנים לשינויים, מוכנים להקשיב ולקבל את הערות השונות של היועץ וכמובן לבצע את מה שהוא מציע לנו. לא מומלץ להעזר בשירותיו של יועץ עסקי, אם בסופו של דבר אנחנו לא עושים את מה שהוא מציע לנו. בהנחה כמובן שההצעות שלנו רלוונטיות עבור העסק שלנו.

 

חשוב להדגיש שיש לבקר את המלצותיו של היועץ ויש לבדוק אותם לפני שמיישמים אותם בשטח. בסופו של דבר האחריות היא עליכם ולא על היועץ העסקי.

איך זה עובד בפועל?

בשביל להבין למה צריך את הייעוץ העסקי חשוב גם להבין איך עובד ומהם שלבי העבודה הדרושים. 

 

השלב הראשון הוא שלב האבחון והלמידה - היועץ העסקי  יצטרך ללמוד את העסק שלנו, הוא יצטרך ללמוד מי אנחנו, מה אנחנו מציעים, מה המשאבים העומדים לרשותנו, מה המטרות והיעדים שלנו. זה השלב הדומה לסריקת רנטגן … שלב שבו היועץ סורק את העסק, עושה בדיקות וממליץ על דרכי פעולה.

השלב השני הוא שלב בניית תוכנית עבודה ישימה ופרקטית.  תוכנית זו תתבסס על לוח זמנים, יעדים ומטרות, וכל זה בהתאם לאבחון שבוצע בשלב הראשון,  לתקציב למשאבים העומדים לרשותנו. התוכנית חייבת להיות מחוברת לקרקע, ברורה וניתן להוצאה לפועל תכונות אלו יאפשרו את הצלחת שלב זה.

השלב השלישי הוא שלב ההוצאה לפועל של התוכנית - שלב זה הוא שלב שבו היועץ העסקי מלווה בשטח את בעל העסק כאשר תוכנית העבודה שנבנתה בשלב הראשון מהווה מפת דרכים וסוג של תנ"ך. שלב הליווי יכול להימשך מספר חודשים.

אנחנו ממליצים לחברות שרוצות לשפר ביצועים או לפתח פרויקטים חדשים להיעזר ביועץ עסקי מומחה וגם ליזמים בתחילת הדרך שרוצים להקים עסק חדש.

 

למידע נוסף על שירותי ייעוץ עסקי,  צרו איתנו קשר

משה הרשקו

מנכ"ל גו פורוורד ייעול ופיתוח עסקים בע"מ