שומרים על בטיחות בבית - ההבדל בין מטף קצף ומטף אבקה

ההבדל בין מטף קצף ומטף אבקהאין כל ספק שמטפה כיבוי אש הוא כלי עזר חשוב, שלא לומר – מרכזי, בכיבוי שריפות. אני חיים בעידן בו יש מודעות גדולה לחשיבות שבהגנה בפני נזקי אש. אנו מבינים כי ישנן סכנות רבות הכרוכות בהצתות ועל כן חשוב שכל משק בית יחזיק במטף כזה, בין אם מדובר בלובי בניין, בבית בפרטי, בבית עסק, במרחבים ציבוריים ולעתים אפילו ברכב.

מטף כיבוי איש יעשה את ההבדל בין דליקה מקומית קטנה לבין שריפה גדולה שעשויה לכלות כל מה שנמצא בדרכה. על כן חשוב להחזיק מטפים היכן שניתן. ישנו כיום היצע רב בתחום ומגוון סוגי מטפים, אולם כאן נדבר מעט על ההבדלים שבין מטף קצף ומטף אבקה.

 

מטף קצף

יעיל בעיקר בכיבוי שריפות המכילות חומרים (אלכוהול, שמנים, נפט וכו'). קלות המשקל של הקצף מביאה לציפתו מעל החומרים השונים ויוצר סביבם מעטפת המונעת אספקת חמצן לאש – ובכך מביאה לכיבוי הדליקה.

מטף אבקה

מטף אבקה, העשוי פלדה, הוא הסוג הפופולארי ביותר, כיוון שהוא מתאים לשלל תנאים, כגון עץ, שמנים, פלסטיק, חומרים מוצקים ועוד. מטף זה מתאים גם לשימוש עבור ציוד אלקטרוני וחשמלי, אך מתאים פחות לכיבוי יציקות מתכת.

האבקה שבמטפה האבקה עשויה חומרים מעכבי בעירה היעילים לכיבוי סוגים שונים של שריפות. יש בו גם חיסרון בולט: הוא אינו ידידותי למכשירי חשמל ומותירים אחריהם לכלוך – אך מדובר בחיסרון זניח עקב יכולתו של המטף למנוע ממבנה להישרף לחלוטין.

מה עדיף? מטף כיבוי במילוי קצף או אבקה?

מטף כיבוי במילוי אבקה או קצף כוללים גם חנקן לטובת לחץ דחוס. בדומה למטפה גז, גם מטף קצף ומטף אבקה משמשים לכיבוי שריפות הנוצרות עקב התלקחות חומרים כגון: נייר, פלסטיק, עץ, בנזין, דלק, שמן או חומרים אחרים.

 

בנוסף, משמשים מטפים אלו גם לכיבוי דליקות שמעורב בהן ציוד חשמלי, כולל מפסקי זרם, חיווט, שקעים, מכשירי חשמל ועוד. כיוון שהמטף אינו מוליך, הוא אינו גורם להתחשמלות (לעומת מטף המכיל מים).

 

כאמור, היותם של מטפים אלו מותירים אחריהם חומר בלתי דליק, מפחית לחלוטין את סיכוי האש להתפשט שוב; אולם הם גם מותירים שאריות בלתי רצויות המחייבות ניקוי מיידי למניעת נזק במשטחים ובציוד עליהם שימשו.

 

היכרות נוספת עם סוגי המטפים השונים

על מנת לבחור את המטף המתאים לכם ביותר, רצוי שתכיר תחילה תכונות ומאפיינים של המטפים השונים:

  • מטף כיבוי אש אבקה זמין בשוק בגדלים שונים (6-1 ק"ג או גדולים מכך, המתאימים למפעלים). סוג זה מתאים לכל סוג של שריפה ומסוגל להעניק פתרון מקיף עבור מצבי מגוון מצבי חירום. בנוסף, אפשר להזמין סוג זה של מטפה עם מד לחץ לבדיקת תקינות המטף ואופן פעולתו.

  • מטף גז הלון – מגיע בטווח גדלים של 12-1 ק"ג ומתאים ללוחות חשמל וחדרי מחשבים ושרתים. ניתן גם להשתמש בגז הלוטרון לצרכים דומים, שכן הוא נחשב ידידותי יותר לסביבה.

  • מטף פחמן דו חמצני – סוג זה מתאים מתחמים סגורים, כגון מפעלים, משרדים, חנויות, מחסנים ובתים. פחמן דו חמצני מסייע בכיבוי אש יעיל ומהיר.

  • מטף קצף – סוג זה יעיל לכיבוי שריפות שמרוקן בשמנים, חשמל או מתכות ומתאים לשימוש במפעלים, מחסנים, מוסכים ותחנות דלק.

  • ישנם סוגים נוספים של מטפים מתקדמים – מטף אוטומטי הכולל חיישן טמפרטורה.

בחירת מטף – דגשים

בבחירת מטף ישנם כמה דגשים עליהם יש לתת את הדעת

  • בחרו בגודל וסוג מטף מתאים לסביבה עבורה הוא מיועד. רצוי להיוועץ במומחים לשם כך.
  • רכשו מטף נושא תו תקן בלבד.
  • בדקו שעל המטף מוטבע תאריך תפוגה.