מוצרים ללא גלוטן – כיצד אנחנו יכולים לקנות בצורה פשוטה

בשנים האחרונות אנחנו יכולים למצוא, יותר ויותר מקומות, בין אם מדובר בסופרמרקטים, מכולות, חנויות טבע וכן מסעדות, בתי קפה, פיצריות, פאבים וכל מקום אחר שמגיש אוכל, אשר בסל המוצרים שהם מציעים ללקוחות השונים, אפשר לגלות מאכלים שפונים אל קהלי יעד ספציפיים. כלומר כבר אין ניסיון לענות אך ורק על הצרכים של כלל הציבור, אלא יש ניסיון לפשט התפריט בצורה כזו, שכל אחד יוכל למצוא בו משהו.

 

אם בהתחלה, סך המוצרים והמאכלים שהיינו יכולים למצוא במקומות הנ"ל, פנה בעיקר לאנשים שאוכלים הכל בלי הבחנה כזו או אחרת, עם הזמן יכולנו למצוא יותר ויותר מאכלים שפונים לקהל צמחוני, לאחר מכן כאשר החל הנושא של טבעונות לעלות, אז התחלנו למצוא יותר ויותר מאכלים שאינם מכילים בשר, ביצים, גבינה וכל דבר אחר מהחי. היום אנחנו יכולים למצוא בכל המקומות הנ"ל, גם מוצרים ללא גלוטן.

 

מוצרים ללא גלוטן, כפי שאנחנו יודעים מיועדים לאנשים שמוגדרים כחולי צליאק אשר אינם יכולים לצרוך גלוטן מאחר וזה עלול לגרום להם לבעיות בריאותיות קשות. במהלך הרבה מאוד שנים היה קושי עצום למצוא מוצרים שכאלה, מה עוד שלא היה משתלם לאותם מקומות לספק מוצרים שכאלה, מאחר והם לא קיבלו שום עזרה מהמדינה מבחינת מיסוי ומבחינות אחרות. עם הזמן כאשר התחדדה העובדה שיש בישראל לא מעט חולי צליאק, ילדים ומבוגרים, המגמה השתנתה.

 

אומנם גם היום, לא מדובר על כמות שווה של מוצרים, מן הסתם הרבה יותר קשה למצוא מוצרים ללא גלוטן מאשר עם גלוטן, מסיבה מאוד פשוטה שמדובר בשוק קטן יחסית, ובכל זאת אנחנו יכולים למצוא הרבה יותר מקומות שמציעים מאכלים שאינם מכילים גלוטן, כשבין היתר אנחנו יכולים למצוא פיצריות, מסעדות ובתי קפה, אשר הפכו מנות רגילות, מנות שנהוג היה להכין בקמח רגיל, והם הפכו אותם למנות שאינן כוללות קמח אלא סוג של קמחים אחרים שחולי צליאק יכולים לצרוך.

כיצד מוצאים מוצרים ללא גלוטן בקלות

אפשר לחלק את התשובה לשני חלקים. החלק הראשון מתייחס לסופרמרקטים למיניהם. כאן זו לא בעיה, מאחר וכיום כמעט כל סופרמרקט גדול, מכיל מחלקה של מוצרים שאין בהם גלוטן. אחת כמה וכמה חנויות טבע למיניהן.

 

חשוב להדגיש, לא מדובר במוצרים פחות טובים או במוצרים של חברות לא איכותיות, להיפך מרבית החברות המובילות במשק משווקות קו מוצרים שאיננו כולל גלוטן, זה משתלם להן מבחינה כלכלית, מאחר והמתחרות שלהן עושות זאת גם.

 

החלק השני מתייחס לבתי קפה, פיצריות ומסעדות. כאן אנחנו יכולים למצוא לא מעט מדריכים באינטרנט שמציעים מקומות ומספקים המלצות על מקומות בהם ניתן לאכול מנות ללא גלוטן. ניתן לקבל גם המלצות על מקומות שכאלה דרך רשתות חברתיות ובפרט דרך קבוצות שונות בפייסבוק שמיועדות לכך.