מוזיאון הטבע בירושלים

בליבה של המושבה הגרמנית בירושלים, נמצא מוזיאון הטבע, שמציע לכל מבקר נווה טבע מקסים עם אפשרויות לפעילויות טבע מגוונות וחוויות תרבותיות מרתקות, מחנכות ומהנות. המוזיאון מהווה מוסד קהילתי שמתאים לכל גיל ומשלב סגנון של פעם בנושאים בני ימינו.

 

המוזיאון, שנפתח בשנת 1962, הוא מוותיקי המוזיאונים של ירושלים. המבנה בו הוא שוכן, נבנה במקור למגורים בסוף המאה ה-19 והוקמו סביבו גם בורות מים לאגירת מי גשם. בתום מלחמת העולם הראשונה, מבנה זה שימש את הנציבות הבריטית. בתום מלחמת העצמאות המתחם ננטש ובתחילת שנות ה-1950 הוקם בו מרכז ללימודי טבע.

 

במוזיאון מוצגים נושאים שונים הקשורים במדעי הטבע – תוך מתן דגש על נושא החי בעבר ובהווה. תוכלו לצפות במקום בתצוגות של יונקים, זוחלים ועופות – כולם בני (או היו בני) הארץ הזו. עוד במוזיאון מוצגות מערכות גוף האדם, תוך שימת דגש על מערכות הגוף השונות, כולל רבייה, שלד, חושים, נשימה, לב ודם. תערוכת הדינוזאורים ותערוכת אבני החן משלימות את התצוגות הנהדרות שהוזכרו קודם לכן.

 

מוזיאון הטבע בירושלים הוא המוזיאון הכי וותיק בעיר ומציג מבחר תצוגות מתחומים שונים בעולם הטבע, הסביבה והאנטומיה של האדם. מהתצוגות הבולטות: תצוגות הזוחלים, היונקים והעופות של הארץ.

 

במוזיאון הטבע בירושלים מוצגות תערוכות על נדידת בעלי חיים. יש גם תערוכה מתחלפת אודות רעידות אדמה – "מה הרעש", המעוצבת כמו חדר לאחר רעידת אדמה. יש גם תערוכות אבני חן, צבע בטבע ועולם הדינוזאורים.

בחול המועד פסח, חודש אוגוסט וחול המועד סוכות מופעלת במקום תצוגת מכוורת לילדים.

למוזיאון יש נגישות למוגבלים.

תערוכות ותצוגות

גיאולוגיה. במוזיאון תצוגות קבע המוקדשות לתחום מבנה כדור הארץ והגיאולוגיה – בהן מוצגים סלעים, מחצבים נפוצים בישראל וסוגי אדמה. מוצגים בהם גם תכשיטים העשויים מינראלים ואבני חן. חלק מהתצוגה מוקדש למיני דגמים של מיקרוסקופים, כלל זה שנבנה על-ידי רוברט הוק בשנת 1665, באמצעותו הצליח לראשונה לחשוף את מבני התא של אורגניזמים חיים.

 

גוף האדם. תצוגה זו מוקדשת לעולמם של הדינוזאורים המרתקים שנכחדו לפני עשרות מיליוני שנים; היא כוללת מודלים מוקטנים של דינוזאורים על רקע בית הגידול, כמו גם אגף העוסק בגוף האנושי ומערכותיו.

אוסף הפוחלצים

מבין האטרקציות המשמעותיות של מוזיאון הטבע בירושלים ניתן לציין את אוסף הפוחלצים של חיות טרף ויונקים אחרים, אשר הוקם עבור המוזיאון בארצות ניכר. כאשר הם מוצגים על רקע של ציורי נוף, ניתן להבין טוב יותר את סביבתם הטבעית של החיות המפוחלצות. עם השנים, תצוגת הפוחלצים גדלה מעט. רוב החיות המפוחלצות נמצאו ללא רוח חיים, אך חלקן הקטן, כגון הדוב הסורי, נלכד בידי ציידים בראשית המאה ה-20, פוחלץ ונמסר מאוחר יותר למוזיאון, כתרומה. המין נכחד לפני זמן רב עקב ציד אינטנסיבי.