מה זה ניהול טכנולוגיה?

ארגונים רבים מגלים כיום את הצורך באדם המכהן בתפקיד ניהולי מחד, וטכני ביותר מאידך. כיום, תואר בניהול או תואר במדעי המחשב בלבד אינם מספיק על מנת לנהל ממבט על את הפתרונות הטכנולוגיים החדשניים בארגון. בעולם גלובלי ותחרותי, במיוחד בישראל הנחשבת כמעצמת הייטק אנו חייבים להיות חדשניים יותר מהמתחרים.

ניהול טכנולוגיה – כרטיס הכניסה לחברות עתירות ידע

לימודים בתחום של ניהול טכנולוגיה פותחים אפשרויות רבות למשרות ניהוליות בכירות בחברות וארגונים עתירי טכנולוגיה. כיום, גם במגזר הפרטי וגם בסקטור הציבורי ניתן למצוא מגוון רחב של פרויקטים הדורשים את השילוב בין יכולות ניהול עובדים וניהול פרויקטים לידע מעשי במחשבים ובטכנולוגיה. אם כל מה שחסר לכם הוא רק החלק הטכני – מומלץ לנסות ולקחת קורס מנהלי רשתות קצר.

מנהל רשתות העוסק בניהול טכנולוגיה משלב את הידע המעשי בהקמה ותחזוקה של רשתות אינטרנט העומדות בנהלי האבטחה המחמירים ועובדות ביעילות. בעולם בו קיימים שלל איומי סייבר לתפקיד זה משמעות רחבה יותר העוסקת בהגנה על הנכסים הדיגיטליים החשובים של החברה וכן בשמירה על התשתיות הטכנולוגיות ותשתיות התקשורת.

מנהלים צוותים טכנולוגיים

לעתים, מתגלה בעיה בארגון וניהול הפרויקט שאינה קשורה בהכרח לידע טכני אלא ליכולת לראות את התמונה הארגונית הכוללת. לדוגמה, פרויקט שהחל ללא תכנון מקדים מבחינה טכנולוגית עשוי להתארך זמן רב יותר מהצפוי. כאשר לומדים ניהול טכנולוגיה לומדים שלל מתודות המיועדות ליצור אינטגרציה בין המחלקות השונות בארגון ולבנות צוות טכנולוגי מוביל המסוגל לסיים את הפרויקט בהצלחה למרות האתגרים העשויים להיות כרוכים בכך.

שיקולים פיננסיים

לדרג הניהולי בחברה קיים עוד אתגר שקשור לצורך לעמוד בתקציבים המתוכננים מראש. בעוד הדרגים הזוטרים עוסקים בעיקר במשימות היומיומיות המוטלות עליהם, על מנהל הטכנולוגיה למצוא דרכים לעבוד על כל פרויקט בהתאם לתקצובו. חלק מהפרויקטים עשויים לדרוש ציוד מתקדם יותר מבחינה טכנולוגית, פיתוח של פתרונות פנימיים שעדיין לא קיימים בחברה או שימוש בכוח עזר חיצוני על מנת ליהנות מיתרונות של גמישות במהלך הפיתוח. מנהל טכנולוגי יכול למשל, להציע להיעזר בשירותי מיקור חוץ על מנת לסיים את הפרויקט בהצלחה מבלי להוסיף תקנים נוספים לחברה בתקופה שאין בהם צורך.

מעבר לכך, כאשר מנהל טכנולוגי מגלה כי החברה אינה עומדת בתחרות עם חברות מקבילות המתקדמות ממנה ברמת החדשנות, ניתן להציע שימוש ביועץ חיצוני הבקיא בתחום העיסוק של החברה ולשדרג את היכולות האישיות של צוות המתכנתים או המו"פ.

ניהול סדרי עדיפויות טכנולוגיים

האם חשוב יותר להשקיע בבנייה של רשת תקשורת חדשה בחברה או לשדרג את עמדות המחשוב השונות? המנהל הטכנולוגי יהיה חלק בלתי נפרד מהדיונים העוסקים בסדרי העדיפויות של הטכנולוגיה בארגון. תפקיד זה מחייב היכרות מעמיקה עם הפעילויות המתבצעת במחלקות השונות בארגון וכן עם האפשרויות השונות העומדות בפני הארגון בתהליך ההתייעלות.

הכנת מסמכים טכנולוגים מפורטים ללקוחות

חלק מהארגונים משלבים את המנהל הטכנולוגי גם בעבודה מול לקוחות החברה. בתעשיות עתירות טכנולוגיה נדרשת לעתים עבודה של אדם המכיר היטב את המפרט הטכני של מוצרי החברה ויכול לנסח אותם במסמך מקצועי. מסמכים אלה אינם מסמכים שיווקיים גרידא, אלא מיועדים לקריאה על ידי הצוות הטכני מצד הלקוח על מנת שיוכל לבחור האם הפתרונות שמציעה החברה מתאימים לצרכיו.

בתעשיות ביטחוניות אנו יכולים למצוא מסמכים דומים הקשורים לפיתוח מוצרים טכנולוגיים להגנת המדינה. על מנת לזכות לתקציבים אלה נדרש מנהל טכנולוגי בעל סיווג בטחוני גבוה המכיר מצד אחד את האספקט הטכני של המוצר ומודע לרגישות הגבוהה שיש לכל אחד מהפרטים המופיעים במסמכים הטכנולוגיים.

חשוב להתעדכן כל העת בטכנולוגיות חדשות

אחד המאפיינים של מנהל טכנולוגי מוצלח הוא הכשרה בצורה שוטפת ברמה גבוהה בטכנולוגיות ופיתוחים חדשים בנישה בה עוסק הארגון. לכן, פעמים רבות מנהלים אלה ישתתפו באופן אקטיבי בקורסים ובהכשרות הן בתוך הארגון והן במכללות מובילות המציעות קורסים יעודים בתחומי ניהול רשתות, אבטחת מידע או פיתוח.

לסיכום, תחום ניהול הטכנולוגיה נמצא עדיין בחיתוליו וממשיך להתפתח כל העת. הוא משלב את הידע הטכני במחשוב וברשתות עם מיומנויות ניהול מובילות. מנהלי פרויקטים רבים מוצאים עצמם לא אחד מתקדמים לתפקידים ניהוליים בכירים יותר אם השכילו לצבור את הידע הטכני הנדרש על מנת להפוך למנהל טכנולוגי.