לימודי תעודה מתקדמת – מסלול מקצועי ומעשי

בדור הנוכחי, אחת מהדרישות המקובלות בקרב מחפשי העבודה היא תואר ראשון ברזומה. לא משנה באיזה תחום התואר הקיים, אלא משנה שישנה תעודה.כיום, קשה מאד להתקבל למקום עבודה אם אין באמתחתך תעודה אקדמאית.
אך מה קורה כאשר מדובר בצעיר שלא מעוניין ללמוד באקדמיה, או לחלופין מתקשה לשבת ולהאזין להרצאה ברמה אקדמאית? בדרך כלל, הם יאלצו להוכיח את עצמם באופן מובהק יותר מאשר עובדים שיש להם תואר ביד.
עם זאת, ישנם פתרונות גם לצעירים שרוצים להרגיש כשווה בין שווים גם ללא התואר האקדמאי. אחד מהפתרונות הללו נקרא לימודי תעודה. אמנם בסופם של לימודים אלו התלמיד/ סטודנט לא מקבל תואר אך הוא מקבל תעודת מקצוע שלעתים לא יורדת בחשיבותה מאשר תואר ראשון.


מטרת לימודי תעודה

לימודים אלו קיימים במכללות ובבתי ספר שהתמחותם היא הכשרת תלמידים/ סטודנטים לעבודה מעשית.מכיוון שאלו לימודים מקצועיים ישנו מגוון רחב של קורסים אפשריים. ניתן למצוא לימודי תעודה בנושאים הבאים: חשמלאות, הנהלת חשבונות, תחום הרכב, שוק ההון והיד עוד נטויה. 

יש חשיבות לתעודה אותה אתם מקבלים בסיום הלימודים. למשל, במסלולי טכנאים והנדסאים יש לברר כי התעודה מוכרת ע"י משרד התמ"ת (משרד הכלכלה והתעשייה) ושמוסד הלימודים מכין אתכם למבחנים החיצוניים של משרד העבודה. כאשר מדובר בלימודי תעודה מקצועית, מעבר לדיפלומה שמקבלים מבית הספר או המכללה, מוענקת גם תעודה המוכרת בארגונים, וזאת למטרת השתלבות הסטודנט כחבר איגוד. כמו כן , תעודות אלו מוענקות לטובת יוקרה ומעמד של בעלי מקצוע.


דרישות קבלה

הדרישות משתנות ממוסד למוסד, ישנם מוסדות שבהם התנאים והמדיניות נוקשים יותר מאשר מוסדות אחרים. כמו כן, ישנה חשיבות רבה לסוג המקצוע הנלמד ולתעודה המוענקת. בנוסף, תכניות לימוד שונות דורשות סוג השכלה שונה. ישנן תכניות שע"מ שתהיה אפשרות להתקבל אליהן מספיקה השכלה תיכונית, ויש תכניות שלהן נדרש ניסיון מקצועי בתחום הנלמד.במקצועות מסוימים יספיק ראיון קבלה ותיק עבודות.


הערך שבמקצוע

לימודי תעודה מעניקים לסטודנט/ תלמיד מקצוע בטוח כעת ולעתיד הרחוק. יתרה מזאת, בתחומי המקצוע האלו, ככל שהעובד מנוסה יותר הוא בדרך כלל גם בעל הסמכות הטוב ביותר. לעומת זאת, כשבוגרי האקדמיה יוצאים לשוק העבודה בתור צעירים, הם נחשבים ככוח העבודה העיקרי, ואילו המבוגרים יותר כבר לא רלוונטיים והם לא מוצאים את עצמם במקומות העבודה האלו. כתוצאה מכך הם נאלצים, במקרה הטוב, למצוא מקום אחר ובמקרה הפחות טוב לחשב מסלול מחדש. 


לסיכום, אם אינכם מעוניינים ללמוד באקדמיה מכל סיבה שהיא, תדעו שיש לכם אפשרות לפתח את עצמכם מקצועית בעזרת לימודים שאינם באוניברסיטה ואשר יעניקו לכם אפיק תעסוקתי ארוך טווח. עשרות אלפי צעירים בישראל היום מבינים שיש תחליף ללימודים שנחשבים יוקרתיים. הקונקרטיות חשובה להם ולכן הם מחפשים אחר מקצוע שיתן להם עבודה מספקת ומתגמלת.

 

 לימודי תעודה מתקדמים בביראד