לחצות את ישראל ברגל - שביל ישראל

לטייל בשביל ישראלשביל ישראל זהו נתיב הליכה ארוך הנמשך לאורכה של מדינת ישראל כולה. השביל מתחיל נפתח בבית אוסישקין, קיבוץ דן ומסתיים לו בבית ספר שדה אילת שעל חוף מפרץ אילת. אורך בשביל בימינו, לאחר שינויים שבוצעו בו במשך השנים עולה על 1,000 קילומטרים. זהו שביל הדגל ברשת סימון השבילים מיוזמתה ויצירתה של החברה להגנת הטבע הממפה ומסמנת את מסלולי הטיולים בארץ ישראל.

 

שביל זה נחנך בשנת 1995, לאחר 16 שנים של עבודה ודיונים ממושכים על התוואי. רעיון זה הועלה כבר בראשיתן של שנות השמונים על-ידי אברהם תמיר, בהשראת שביל האפלצ'ים האמריקאי. התכנון הוא הועבר לאחריותו של אורי דביר – מתכנן ומבצע. בתכנונו של דביר, ניתן דגש מיוחד על מתן ייצוג הולם לכל נופי הארץ ואזוריה, כמו גם על מעבר באתרים חשובים לכלל הדתות. השביל משמש כשלד ליתרת שבילי הטיולים בארץ. השביל מסומן על-ידי שלושה פסים מקבילים: לבן, כחול וכתום.

 

שביל ישראל נמצא לכל אורכו בתחומי הקו הירוק ונכנס לרשימת 20 מסלולי ההליכה הטובים ביותר של נשיונל ג'אוגרפיק. צוות השופטים של המגזין תיאר את השביל כמשלב תרבות, מורשת, היסטוריה וטבע, עם נופים תנ"כיים ונופי יום-יום של תושבי ישראל המודרניים.

רקע נוסף על השביל

הרעיון ליצירת השביל עלה בראשו של אברהם תמיר זצ"ל – איש טבע ועיתונאי. תמיד העביר את רעיונו לאורי דביר, שהיה דאז יושב ראש הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע. הוועדה לשבילי ישראל בצעה את עבודות תכנון התוואי. השביל נחנך רשמית בשנת 1995, כאשר במשך השנים נעשה שינויים אחדים בתוואי השביל (קטעים באזור השרון שהוחלפו בקטעי חוף ומספר שינויים בנגב.

 

סימון שביל ישראל

השביל מסומן בצבעים כתום-כחול-לבן – סימון שלרוב יופיע באופן מדורג, עם הצבע העליון המצביע על כיוון ההליכה - כתום דרומה ולבן צפונה.

 

מבנה שביל ישראל

השביל הוא רציף, אך לטובת נוחיות המטיילים, נוהגים לחלקו למקטעים, כאשר החלוקה הרשמית היא ל-44 מקטעים. ניתן למצוא את רשימת הקטעים המלאה באתרי האינטרנט המתאימים.

 

מלאכי שביל ישראל

פופולאריות השביל עולה עם השנים, וכך גם מתגבשת סביבו פעילות ענפה של גופים ציבוריים וקבוצות מטיילים המעוניינים לסייע בשדרוג השביל ובחיזוק מעמדו כשביל הלאומי של ישראל. ישנם גם אנשים טובים הדואגים לשלום הצועדים בשביל ועוזרים להם – מי שזכו לכינוי "מלאכי השביל" – מה שעשוי להיות תופעה מיוחדת וייחודית לשביל זה. מלאכי השביל הנפלאים פועלים בהתנדבות מלאה. הם מסייעים במשימות חילוץ בהטמנת מים באזורים מאתגרים מבחינת הגישה למים, מארחים על כוס תה ועוגייה, מסייעים בשינוע ציוד ומציעים אף מיטה חמה ומקלחת, או חלקת דשא להקמת אוהל. את רשימת המלאכים המלאה תוכלו למצוא באתר של החברה להגנת הטבע.

 

תדרוך מטיילים

הוועדה המתאימה לשבילי ישראל מנהלת תדרוכים עבור מטיילים המעוניינים לטייל לאורכו של שביל ישראל. התדרוכים כוללים עדכונים אודות שינויים בתוואי השביל, הדרכה ועצות רלוונטיות, דרכי ההתכוננות למסע ועוד.

 

התדרוכים מתבצעים בבניין של החברה להגנת הטבע בתל-אביב ועלותם 25 שקלים למשתתף. תוכלו למצוא פרטים חשובים נוספים באתר האינטרנט של החברה להגנת הטבע.