המרכז לשירותי ביובית מציג: כללים שיחסכו באחזקת הביוב

תשתיות הביוב מהוות את אחת המערכות החשובות ביותר לקיום חיים תקינים וכל בעיה או טיפול לא נכון, עשויים להביא למפגע ולעתים אפילו לנזק לתשתיות ובמקרים חמורים – אפילו לבריאות.

 

אף על פי כן, מרבית הצרכנים נעדרים ידע בסיסי בכל הקשור לאחזקה של מערכת ביוב וחמור לא פחות – לא יודעים כיצד לנהוג אם מתרחשת תקלה – דבר שעשוי להוביל לפתרונות לקויים שגורמים לתקלה לחזור ביתר שאת ולבזבז כספים שלא לצורך.

כללים שיחסכו באחזקת הביוב

פגשנו את נתי מצוות האתר 'המרכז לשירותי ביובית' המבצעים מגוון עבודות ביובית בפריסה ארצית על מנת להבין מה צריך לדעת כדי למנוע תקלות במערכת הביוב וכיצד לנהוג כשבכל זאת מתגלה תקלה.

 

כללי התנהגות ומיתוס המגבונים המתכלים

מקורן של רוב התקלות והבעיות במערכת הביוב היא במגבונים. מדובר בבעיה רצינית שעל פי הערכות גורמת נזקים של מיליוני שקלים מדי שנה הן בעקבות סתימת צינורות וגרימת הצפות ביוב והן בנזק למכוני הטיהור.

בעידן הנוכחי, כמעט כל מי הביוב זורמים אל מכוני טיהור שפכים אשר מבצעים מספר תהליכים שבסופם הביוב הופך למים שמתאימים להשקיית חקלאות.

אתם בוודאי יכולים להבין שמגבונים הם לא בדיוק משהו שאפשר להשקות באמצעותו את הצמחייה ולכן ישנו מאמץ מיוחד לסנן את המגבונים – תהליך שלא תמיד נושא פרי ולראיה כמות הסתימות והשבתת מכוני הטיהור לפרקי זמן משתנים.

 

אתם בטח סבורים שאנו מתכוונים לסוג המגבונים שלא מתכלה – זה שכל הזמן מזהירים אותנו מפניו. אז כן וגם לא. בפועל, גם המגבונים המתכלים שמיועדים לשטיפה באסלה גורמים לנזקים אם כי זמן הפירוק שלהם כמה שנים בעוד שזמן הפירוק של המגבונים הלא מתכלים עומד על עשרות שנים ולעתים יותר.

אז מה מומלץ לעשות כדי לשמור על מערכת הביוב ולמנוע נזקים? הדבר הראשון הוא להימנע מהשלכה של פריטים לא מתכלים אל האסלה והדבר השני הוא להיעזר במגבונים מתכלים בשכל ולא להפריז בשימוש שלהם (מומלץ להשתמש בעד 3 מגבונים מתכלים בכל שטיפה).

הקפדה על הכללים הללו תפחית את הסיכוי לסתימה במערכת הביוב ביותר מ-50%!

 

גורמים נוספים לתקלות

מגבונים מהווים חלק מרכזי בנזקי צנרת אך בהחלט לא את כולם ומעצם היותה של מערכת הביוב חשופה לעומסים ולנזקי זמן וסביבה, מגוון התקלות שאתם עשויים להיתקל בהן מגוון במיוחד אך המשותף לכל אחת מהן הוא אי הנעימות שמתלווה לסתימות ביוב והצפות.

חדירת שורשים אל הביוב

במדינת ישראל, חדירת שורשים אל מערכת הביוב היא עניין שבשגרה. מדובר בתופעה רחבה שמתרחשת בכל חלקי הארץ ובה שורשי צמחים חודרים אל צינורות הביוב וסותמים אותם.

מדובר בתקלה מורכבת יחסית מפני שפתיחה של הסתימה אינה פותרת את הבעיה שתשוב במהרה כשהשורשים ימשיכו לצמוח.

טיפול בשורשים מלווה בדרך כלל בצילום ומיפוי התשתית, הוצאת השורשים, השמדה של שאריות שלא הוצאו ולבסוף סתימה של הפתח שממנו הם חדרו וסתמו את הביוב.

 

סתימת ביוב בזמן בנייה ושיפוצים

מדובר באחת התקלות שמתרחשות כמעט בכל אתר בנייה או שיפוצים שבמהלכה חודרים אבנים ואפילו חתיכות ברזל ובטון אל צינורות הביוב.

הסיבה לחדירת האבנים אל המערכת בדרך כלל נעוצה בעובדה שקיימים פתחי ביוב פתוחים. כך או כך, הפתרון לבעיה מצוי ברובוט מיוחד שמוחדר אל תוך הצינורות ומכרסם את האבנים והברזל עד לפתיחת הסתימה במלואה.

 

עייפות החומר

צינורות ישנים עשויים להתפורר ולאפשר חדירה של לכלוך וחול אל מערכת הביוב – דבר שיגרום לסתימות קשות.

הפתרון במקרים כאלה הוא החלפת הצינורות או חידוש שלהם.

 

גידול אוכלוסין

מכירים את התופעה שבניין שתוכנן להכיל 8 משפחות, מכיל פתאום הרבה יותר כתוצאה מחלוקת דירות וקומבינות נוספות?

מעבר לעניין החוקתי שצריך לאכוף כדי למנוע הישנות מקרים כאלה, חשוב להתאים את מערכת הביוב אל השינויים – בדיוק כפי שנעשה בפרויקט תמ"א.

 

איך מטפלים בבעיות במערכת הביוב?

הדרך המומלצת לטיפול ואחזקת מערכת ביוב היא באמצעות הכלי שתוכנן לשם כך הלוא היא הביובית.

ביובית היא רכב בגודל משתנה עם משאבות חזקות לשאיבה ופריצת סתימות שיכול להתמודד עם ההצפות והסתימות הקשות ביותר.

 

בנוסף לכל אלה, רכב ביובית מכיל אמצעים נוספים לאיתור וטיפול בבעיות כדוגמת מצלמות, רובוטים לכרסום סתימות קשות ועוד.

 

טיפים להזמנת ביובית שיחסכו לכם כסף

אנחנו מבינים שסתימות והצפות ביוב יכולות להיות לא נעימות ולהלחיץ אתכם אך עליכם לזכור שהלחץ הזה עשוי לגרום לכם לשלם הרבה מאוד כסף שלא לצורך.

נתקלתם בסתימה או תקלת ביוב? לפניכם הדרך הנכונה להזמנת ביובית שתחסוך לכם זמן וכסף:

  1. במקרה של בעיה בצינורות ביוב הזמינו ביובית ולא אינסטלטור.
  2. נסו להזמין ביובית בשעות העבודה. פניה בלילה או בסופי שבוע עשויה לעלות לכם פי 2 ויותר. מומלץ להתכונן מראש על ידי צפייה במחירון המרכז לשירותי ביובית כדי לדעת מה המחיר הצפוי בשעות הפעילות.
  3. חפשו קבלן ביוב מקומי שאינו צריך לנסוע מרחקים ולבזבז זמן כדי להגיע אליכם.
  4. בחרו בחברה מומלצת שעובדת על פי נהלי המשרד לאיכות הסביבה ושמספקת חשבונית ואחריות על העבודה.
  5. תמיד תשאפו לטפל בגורם הבעיה ולפתור אותה באופן יסודי כך שלא תחזור בעתיד.