מנהל השקעות

בשנים האחרונות משקיעים הישראלים לא רק בבורסה אלא גם בשווקים חדשים כמו חברות ביוטכנולוגיה, פיתוח תרופות, חברות סטארטאפ, נדל"ן ועוד. יש המשקיעים בקרנות גידור בהשקעות אלטרנטיביות ויש המשקיעים בסטרטאפים ובתרופות. בעבר תחומים אלה היו מוצעים רק לבעלי הון מקושרים אשר נהנו כמובן גם מהאקזיטים בתחום.

 

בעולם הדינמי של הרפואה והטכנולוגיה המתקדמת, הפארמה והביוטכנולוגיה  יש היום השקעות סינרגטיות במדעי החיים המתמקדות בחידושים ובקידום של טיפולים רפואיים מצילי חיים. היום גם אנשים מן הישוב יכולים להשקיע בחברות הללו. 

השקעות בתחום התרופות

במחקר שהתבצע ב-MIT נבדקו שורה של ניסויים קליניים שבוצעו על ידי כ-6,000 חברות בשנים 2015-2000. במחקר עלה כי כ-13.8% מהתקופות עברו את כל המסלול בהצלחה וקיבלו אישור שיווק מהרגולטורים.

תרופות שמתחילות את המסלול הקליני, עברו כבר ניסויים ובדיקות מקדימות. במקרה של הצלחה התגמול מאוד גבוה. במחקר שפרסם בנק BRYAN GARNIER נבחנו 1040 עסקאות של מיזוג בתחומי הביוטכנולוגיה, הפארמה והציוד הרפואי והפרמיה הממוצעת של העסקאות הללו עמדה על 45%.  בעסקות בתחום הביוטכנולוגיה הפרמייה עמדה על 54%.

 

תעקבו אחרי ה-FDA

רגולטור המזון והתרופות האמריקאי הוא ה-FDA. Food and Drug Administration, האורים והתומים בכל מה שנוגע להשקעה בחברת ציוד רפואי או ביוטכנולוגיה. בבחינה של יחס ה-FDA לחברה מסוימת ניתן להבין מהקשחת הפרמטרים או מההתגמשות שלהם מולה, האם יש דברים בגו. כלומר- האם לחברה הזאת יינתן אור ירוק לבצע ניסויים פארמה קוקינטיים תוך קיצורי דרך. הניסויים הללו בוחנים את נוכחות התרופה בגופו של החולה, הם יותר זולים אבל יותר ישירים ובעלי סיכויי הצלחה. מי שרוצה להשקיע בתחום הביוטכנולוגי צריך לפנות לחברת השקעות שיש לה קשר ותקשורת עם ה-FDA  ביחס לתרופה או לניסוי קליני מסוים בתרופה שיש בה צורך מהותי אמתי בשוק.

 

האם חברת ההשקעות בקשר עם עמיתים מובילים?

קשרי החוץ של חברת השקעות, עשויים להעיד על המיצוב שלה בשוק. האם מדובר בחברה פורצת דרך, או בחברה קיקיונית. אם לחברה ביוטכנולוגית או מפתחת ציוד רפואי שאתם רוצים להשקיע בה באמצעות מנהל השקעות, יש קשר לחברות תרופות גדולות עם מחלקות מחקר ופיתוח משוכללות אשר בהם מועסקים טובי הרופאים והמדענים בעולם, הרי שאם חברה כזו מצאה לנכון לשתף פעולה עם החברה בה אתם מעוניינים להשקיע, סימן שהיא כבר נבדקה לאורך ולרוחב והיא חברה רצינית שכדאי להשקיע בה. 

כל מנהל השקעות מקצועי בתחום הביוטכנולוגיה והתרופות יאמר לכם כי אין קשר בין גודל השוק הפוטנציאלי לבין כדאיות ההשקעה. פוטנציאל החברה הוא החשוב ולא גודל השוק. מצב זה בא לידי ביטוי בשוק ההון. יש המון דוגמאות של חברות שמפתחות תרופות לנישות קטנות ודווקא מי שמשקיע בהן הוא המרוויח הגדול. 

בבורסה האמריקאית נסחרות היום מאות חברות ומתוכן כ-30 חברות ישראליות.