ייעוץ זוגי

לייעוץ זוגי מגיעים לרוב שני אנשים, הנמצאים בקשר זוגי, בזוגיות שידעה סדקים ומאבקים - ומבקשים בעל מקצוע שיעזור לאחות את הסדקים המדוברים. ייתכן ותהיה הצלחה ובני הזוג ישובו לביתם מאוחים ושלמים יותר, ויעזו לדרוך על קרקע יציבה ובריאה, כזאת שקיבלה ריפוי איפה שבעבר נפערו בורות, וייתכן שתידרש עוד עבודה, או שבני הזוג יחליטו שהקשר אמר את שלו והגיע הזמן לחפש קשרים אחרים. כך או כך, החוויה של להיות בקשר זוגי אינה פשוטה ואינה קל לאיש.

 

זה לא כי קשר זוגי נועד להיכשל, כי נישואין נועדו ליגרושין, או כי יש עניין תרבותי-פסיכולוגי בכל אחד משני המגדרים שהופך את החוויה הזוגית לבלתי אפשרי. בני הזוג נועדו לאפשר שיקופים של הכאבים הגדולים ביותר, אחד לשני/יה, ולהוות מראה שמראה לשני/יה מה מצבו, מה נמצא בו, איך הוא רואה את המציאות, אילו קונפליקטים נמצאים בפנים ויכולים לעלות עתה על פני השטח. כולנו הרי באים ממשפחות שונות, וגם בתכון חווים חוויות חיים שונות מחברי המשפחה האחרים, ולכן הצורה בה אנחנו רואים את העולם שונה עד מאוד מכל אדם אחר. נוסיף לכך את כל הכאבים והמצוקות הרגישות שטרם קיבלו מענה ברבדינו העמוקים והסבוכים… ואת כל זה בן/בת הזוג שלנו הולך לשקף לנו, למשוך מתוכנו, בתוך אורח חיים תקין של פשוט להיות ביחד. משהו ייאמר, משהו ייעשה - וזה יעלה כאב, זה יעלה פחד, כעס, קנאה ועוד. 

 

ואיך נתמודד? איך נשתמש בזה כדי להיפתח לאהבה? כדי לגדול ביחד? איך נביא ריפוי? לא תמיד אנחנו יודעים - והפתרון הקל ביותר הוא לחפש לעזוב, לברוח, להתגנון, לתקוף, להשליך… וזה לא מוביל לריפוי. זה לא פותח את הלב. זה לא מעניק את ההבנה והבהירות לגבי מה שכל אחד עובר וחווה בתהליך. אנשים מאשימים אחד את השני/יה, פוגעים, פוצעים, ועושים כל מה שהם יכולים כדי בעצם… להתמודד.

 

לעתים צריך לייצא את מלאכת ההבנה והריפוי לאנשים שיכולים לתמוך ולעזור. ייעוץ זוגי לדוגמה, יכול לסייע להאיר אור על העניין, או לכל הפחות לספק מרחב שלא הולך להיות מופעל רגשי בהכרח, ולא בהכרח הולך להתמלא בכאב, להגיב בהתגוננות, התקפה, בריחה או קיפאון - אל מול הסיפורים שאנחנו מביאים לו. בייעוץ הזוגי אנחנו יכולים לצפות להכלה, וקשב, עבור כל מה שאנחנו מביאים - ואולי, רק אולי, נהיה קרובים יותר להבנה של התהליכים שאנחנו עוברים, כך שנוכל להגיע לשקט של אחרי הסערה, דרך כך שנעבור דרך הכאב והפרשנויות השונות שאנחנו יכולים לייחס בטעות לבני זוגנו… 

 

בייעוץ זוגי יש דגש על ריפוי הדברים שעולים במהלך סשן כזה, מצד שני בני הזוג, וכולם יכולים להירתם לריפוי הקשר - בהתאם לרמת הרצון והעניין בכך. לכן, במידה ובמהלך הקשר עולים כאבים ועניינים שאנחנו לא בהכרח יודעי םהכיצד לגשת אליהם -  נוכל לבדוק את הייעוץ הזוגי כאופציה אפשרית לטיפול בענייננו.