טיפים להורי מתגייסים

טיפים להורי מתגייסיםבין אם מדובר בילדכם הראשון שמתגייס לצבא הישראלי ובין אם מדובר בילד החמישי, הרי שאתם מבינים כנראה שהצעד הזה גדול ומרגש למדי בחייו ובחיי קרוביו. לאחר שלימודי החובה נסתיימו ולחץ המבחנים והעבודות הגמר עבר-חלף לו, הרי שהגיע העת להכניס את הילד למסגרת נוספת – שלא תיתן לו, בדרך כלל, לשאול יותר מדי שאלות או להטיל יותר מדי ספקות; מסגרת שתטיל עליו פקודות ותיתן לו הוראות ולא תשאל אותו מה הוא חושב על הדברים. הילד שלכם יהפוך, סוף-סוף, לבורג נוסף ולא חשוב במיוחד במערכת המיליטנטית של מדינת ישראל. תודו שמעולם לא התרגשתם יותר.

 

בתור הורים דואגים ואוהבים, ייתכן שתוכלו לעשות מספר דברים שיהפכו את התקופה הראשונית של הילד בצבא לקלה ונעימה יותר מכפי שיכולה היתה להיות.

הראו מעורבות – אבל לא יותר מדי

כהורים דואגים ואוהבים, יש בו צורך תמידי (ולעתים גם כפייתי) לגונן על ילדנו תמיד ולעמוד לצדו היכן שרק אפשר. ברור שזהו דבר מובן וטבעי למדי. על כן, ראוי שתהיו שם עבור ילדכם ותתמכו בו עד כמה שניתן במשך תהליך הגיוס המעיק. על אף זאת, דעו כי על ילדכם ללמוד להתמודד בעצמו עם העולם החיצון, הקר והאכזר, גם ללא עזרה מאסיבית שלכם; על כן ראוי שתסייעו לו להתנהל באופן עצמאי – על-ידי כך שלא תראו מעורבות יתרה.

 

התערבות יתר עשוי להלחיץ את הילד ולהפחית מתחושת הביטחון שלו, כמו גם מעצמאותו. בוודאי שיהיה זה מעורב להראות מעורבות, להעניק עצות, להעלות מוטיבציה, להקשיב ולשתף ברגשותיכם ותחושותיכם בעניינים כלשהם שעולם, אולם אל "תחליפו" את הילד והניחו לו לעשות את מה שהוא יכול לבצע בכוחות עצמו.

 

איך תומכים בילדים בתקופת הגיוס לצבא?

תוכלו לשוחח עם הילדים וללמוד על ניטות ליבם. ייתכן שיש להם עניין ורקע בתחומים מסוימים, אולם אין זה אומר שהם צריכים להמשיך עם אלו גם בצבא. נסו ליצור סביב תומכת, מבלי לזלזל או לשלול את חלומותיהם של ילדיכם. גם אם לכם יש חלומות, אין זה אומר שילדיכם הגיעו לעולם על מנת להגשים אותם, שכן יש להם חלומות ורצונות ותשוקות משלהם – הניחו להם להגשימם. עם זאת, כן כדאי לעודד את הילדים להגיע להישגים בתחומים בהם הם מעוניינים.

 

שמרו על כבודם של הילדים ואל תצרו תחרות

גם אם אין כוונה לעשות זאת, ישנם הורים שבטעות יוצרים תחרות, גם עם סמויה, על-ידי כך שהם מבצעים השוואות בין הילד המתגייס לבין האח הגדול, שעשה כך וכך, או אולי אפילו משווים עם עצמם כאשר היו צעירים.

 

סיפורים על סיפורי עבר משפחתיים הנוגעים בצבא עשויים להעלות מוטיבציה וליצור קרבה, אולם רצוי לעשות זאת באופן אוהב ואובייקטיבי ולהימנע מטון מתנשא או מהשוואות שאינן מסייעות ליצירת חשק ורצון אצל הילד. תמכו בילד בכל דרך אשר יבחר.

 

יום הגיוס יכול להיות חוויה נהדרת עבור המשפחה

מסתבר שגם היום הזה מגיע, בסופו של דבר. כולם מתרגשים ביום הזה, אולם בעיקר הילד – גם אם לעתים הוא אינו מבטא זאת חיצונית כפי שהייתם מצפים. ייתכן שהילד יבקש להיות לבד ובספייס משלו לקראת הגיוס. זוהי תופעה טבעית למדי ועדיף שתישאר שלווים ורגועים ותכבדו זאת.

 

אל תהפכו את יום הגיוס ליום מלחיץ עבור הילד. קחו דברים בקלות ושלחו את הילד לצבא הישראלי עם כמויות של ביטחון עצמי וחיבוקים רבים ככל האפשר. הזמינו את חברי ואת משפחתו ועשו לו טוב שלא יישכח – ושיוכל להיזכר בו גם ברגעים מאתגרים בימי הגיוס הראשונים.

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

פרסום עסקים

טיפים לעסקים

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים

המלצות טיולים בארץ

המלצות טיולים בחו"ל

מתכונים מומלצים