טיפול שורש – למה חשוב לעשות את הטיפול במהרה?

לא פעם, אנחנו מרגישים כאב חד בשיניים, כאב אשר מונע מאיתנו אפשרות להתנהל כשגרה, שלא נדבר על כך שאנחנו לא יכולים לאכול או לשתות בצורה רגילה, בוודאי לא דברים קרים או חמים מדי. אחרי ביקור אצל רופא שיניים, ייתכן מאוד שיגלו שהם צריכים טיפול שורש.

 

טיפול שורש נדרש כאשר יש חור עמוק בשן אשר מגיע אל שורש השן ויוצר לחץ מסיבי עליה. במקרים רבים מדובר על היווצרות של דלקת כתוצאה מעששת שנוצרת במקום. זו חודרת עמוק, ובמקרה כזה יש לנקות את השן היטב ולסתום אותה על מנת שלא לאפשר ללכלוך להצטבר שוב בשן, במהלך התהליך מנקזים את כל הלכלוך, כך גם מפחיתים את הלחץ על השן. לאחר סיום התהליך, מבצעים מבנה וכתר ובצורה כזו אוטמים את השן לגמרי.

 

טיפול שורש יכול להתבצע אצל רופא שיניים פרטי וכן אפשר לבצע אותו אצל רופא שיניים בקופת חולים. כאן צריך לשים להבדלים בין השניים. רופא שיניים פרטי יבצע את התהליך לאורך מספר פגישות, כאשר אם יתברר לו שהטיפול הנדרש הוא מעבר לתחום ההתמחות שלו, אז הוא יפנה את המטופל לרופא שמתמחה בכך. לעומת זאת, בקופת חולים הטיפול יתבצע באותה מרפאה, דרך רופא שמתמחה בכך ואחראי אך ורק על טיפול שורש או במקרים אחרים, רופא שיבצע את כל הטיפול מתחילתו עד סופו. סביר להניח שהטיפול יתבצע לאורך מספר שבועות, כאשר בתחילה הוא יכלול טיפול שורש ולאחר מכן, בשלבים מתקדמים יותר, את המבנה, כתר וכדומה.

 

מדוע חשוב לעשות את זה מהר?

 

טיפולי שיניים באופן כללי אסור להזניח, בין אם מדובר בחור בשן או כל טיפול אחר. הרבה פעמים דברים קטנים יכולים להתפתח לדברים גדולים ולהשפיע באופן ניכר על מצב השיניים והטיפול שיהיה צורך לבצע.

טיפול שורש הוא מקרה ייחודי אשר חשוב לבצע כמה שיותר מהר. אומנם יש רופאים אשר יציעו לבצע תחילה סתימה זמנית במטרה למנוע את הצורך בטיפול, אך מרבית הרופאים ימליצו לבצע את הטיפול על אף שהוא איננו נעים.

 

חשוב לבצע את הטיפול כמה שיותר מהר, מאחר וככל שמשאירים את המקום כמו שהוא, כך רמת הנזק לשן עצמה ואפילו לאזור כולו. במקרים בהם לא נטפל בשן באופן מיידי, העששת יכולה להחריף וזה יכול להגיע לכדי מצב בו יהיה צורך לעקור את השן. צריך לזכור שהחור במקום יכול לגדול, והשן יכולה לצבור עוד ועוד לכלוך שיגרום נזק לחניכיים וללסת כולה. מן הסתם, זה יכול להשפיע אפילו מעבר לכך, הכאב יקרין על העצמות מסביב, על הלחיים וכן על הסינוסים.

 

לכן חשוב מאוד לבצע את הטיפול כמה שיותר מהר, על מנת שיהיה ניתן לחזור לשגרת החיים, ללעוס ולשתות כרגיל.