טיול למצפה רמון

טיול למצפה רמוןמכתש רמון זהו מכתש הסחף הגדול ביותר בתבל; הוא מציע נופי מדבר מדהימים המושכים אליהם מטיילים מרחבי הארץ ומהעולם כולו. נראה שמדובר גם באחד המקומות הטובים ביותר לתצפית שמיים – או: צפייה בשמיים זרועי כוכבים. המקום מציע נוף עוצר נשימה וכולל תופעות טבע גיאולוגיות מרתקות החשופות דרך מחשופי הסלע, לרבות חולות צבעוניים וסלעים וולקניים. ניתן גם לראות יעלים חופשיות בטבע.

 

רצוי שלא להישאר רק בתצפית משפת המכתש – כיוון שישנן אפשרויות רבות לטיול באתרים שונים בו, כדוגמת – המנסרה עם משושי אבן החול המרהיבים; נחל ארדון שבקירותיו ניתן לראות שכבות סלע אדמדם; קיר האמוניטים שבצדו הדרומי של המכתש – בו טבועים מאובני אמוניטים: חסרי חוליות שחיו בים לפני מיליונים רבים של שנים; עין סהרונים, שבחורף נוצר בו פלג מים וסביבו צמחייה עשירה.

 

מכתש רומן טומן בחובו מגוון מעניין של מסלולי טיול רגליים, רכביים ולאופניים. חלק מהמסלולים מתאימים למיטיבי לכת, כגון המסלול המעגלי בהר ארדון, הכולל טיפוס על ההר ותצפית מופלאה על בקעת מחמל. ניתן ליהנות ממסלול הליכה אחר, בדרגת קושי בינונית: מסלול מעגלי בפרסת נקרות המתחיל בחניון עין סהרונים, דרך קניון מרשים. יש גם מסלול בדרגת קושי קלה שמתאים גם למשפחות  לאורכו של ערוץ נחל ארדון.

חי רימון ומרכז המבקרים

מרכז המבקרים של מכתש רמון, הנמצא בפאתי המצפה, ממש על שפת המכתש, זהו מקום נהדר לפתוח בו היכרות קרובה עם עולם המדבר. במרכז זה תוכלו להתרשם מתצוגה המוקדשת למכתש ולתצורות נוף ותופעות גיאולוגיות ייחודיות למקום, כולל דגמים אינטראקטיביים ותצלומים. תוכלו לראות גם תצוגה המוקדשת לאילן רמון ז"ל, האסטרונאוט הישראלי הראשון – כמו גם הפתעות מעניינות נוספות.

 

רובע דרכי הבשמים

זהו מתחם האנגרים בכניסה למצפה, שהוסבו בשלב כלשהו לעסקי קולינאריה ותיירות. המתחם מארח מלון, מרכזי תרבות, מתחמי לינה ואירוח, בתי קפה ומסעדות, מאפיות, חנויות מיוחדות, פאבים, בתי מלאכה, גלריות ועסקים ייחודיים אחרים. בין השאר, תוכלו למצוא חנויות לממכר מוצרי יד שניה, סטודיו תכשיטים, סטודיו קראמיקה, גלריית פריטי יודאיקה, מפעל קוסמטיקה טבעית, מתחמי סדנאות רוחניות, פאב המארח אירועי תרבות, מועדון ג'אז ועוד הפתעות כאלו ואחרות. הרובע תוסס והאווירה שבו מיוחדת הן בשעות היום והן לאחר רדת החמה – ובעיקר בסופי שבוע; שם תוכלו לשתות, לבלות, להאזין למוסיקה איכותית ולרקוד עד לשעות הלילה המאוחרות.

 

חוות האלפקות

חוות האלפקות הממוקמת כ-3 קילומטרים מערבה למצפה רמון היא מקום מיוחד. תמצאו שם עדר לאמות ואלפקות מרשים למדי – כולן מדרום אמריקה הרחוקה. בנוסף תמצאו בחווה סוסים, עזים, חמורים וחיות משק אחרות. מבקרים רשאים להאכיל את בעלי החיים היישר מכף ידם. תוכלו ללמוד אודות האלפקות ולהצטרף לפעילויות שונות, כגון ביקור במפעל הצמר ופעילויות יצירה.

 

צריף בן גוריון - שדה בוקר

במרחק של כחצי שעת נסיעה ממצפה רמון, ניצב לו היישוב שדה בוקר, בו נמצא צריפו הידוע של בן גוריון, בו התגורר ראש הממשלה הראשון בין שנת 1953 עד לסוף ימיו (1973). הצריף נשמר ממש כפי שהיה ביום לכתו של גוריון ומאפשר הצצה מרתקת לאורח חייו הצנוע ולתקופה בה פעל. ניתן לחזות בחדר העבודה עמוס הספרים העוסקים בענייני היסטוריה וגיאוגרפיה וגם ביטחון ויוגה, להתרשם עמוקות מהמטבח של בן גוריון ושל אשתו, מחדרי השינה הנפרדים של בני הזוג וכן מנעלי הבית שבסמוך למיטה. תוכלו ללמוד במקום גם על בן גוריון ופועלו בשלושה חדרי תצוגה בהן תצוגות אינטראקטיביות.