פולין - לא מה שאתם חושבים!

המלצות טיול לפוליןפולין היא מדינה מזרח אירופאית הגובלת עם גרמניה, צ'כיה, סלובקיה, רוסיה, בלרוס, ליטא ואוקראינה. הים הבלטי נמצא מצפונה לה. תוכלו לבקר במדינה וליהנות ממנה גם אם הפרוטה אינה מצויה בכיסכם. פולין היא מקום המציע טבע, ספורט ימי, תרבות עשירה, היסטוריה מרתקת ואפילו טרקים רגליים.

 

אגמים רבים חבויים בחלק הצפוני של המדינה, בסמיכות ליערות יפים וגבעות ציוריות. בפולין אפשר לגלות גם מספר גדול של פארקים לאומיים ואתרי מורשת עולמיים. ביקור בעיר הבירה של פולין, הלא היא וורשה המקסימה, יעניק לכם הזדמנות להיחשף לעיר נהדרת עם מורשת מעניינת ומורכבת למדי, יש לציין. עבור ישראלים רבים, פולין מהווה גם יעד לטיול שורשים.

 

פולין - הרבה מעבר למה שחשבתם

מאז שחרורה מהשלטון הסובייטי האיום בתחילת שנות ה-1990, נהנית פולין מצמיחה כלכלית לא רעה וכבר בשנת 2004 הצטרפה לאיחוד האירופאי. כיום, מדובר במדינה די נורמלית, יחסית לטראומות שעברה במלחמת העולם השנייה ובימי השלטון הקומוניסטי שכרסם בעצמאותה, כך שהביקור בה הפך לקליל ונעים יחסית עבור תיירים ישראלים בפרט ותיירים משאר בעולם בכלל. פולין היא לא רק ארץ עם מחנות השמדה, אלא הרבה מעבר.

 

רבים יאמרו שהטיול בחבל הארץ הזה שונה מטיול בארצות אחרות. מלבד נופים ירקרקים ואתרים מעניינים, הרי המקום טעון בהיסטוריה כואבת; ועדיין – מדובר במקום מעורר התפעלות, שכן לאחרונה, הערים הגדולות בפולין – קרקוב וורשה בעיקר (אך לא רק) הפכו אבן שואבת לצעירים ואמנים מרחבי אירופה. גם צעירים מברלין נראים לעתים בסופי שבוע בהופעות ומסיבות המתקיימות בפולין השכנה.

 

רבים אומרים כי בירת פולין היא עיר מרתקת ומעניין, בלא כל ספר. העיר העתיקה של וורשה מלאה בבניינים מרשימים – שרובם משוחזרים עקב ההריסות שהתרחשו בימי מלחמת העולם השנייה. במקום בו היה גטו ורשה, ניצב כיום המוזיאון לתולדות יהודי פולין, שבו תצוגות מרתקות מההיסטוריה המפוארות והארוכה של יהודי פולין. מול המוזיאון ניצבת אנדרטת הזיכרון המנציחה את גיבורי הגטו.

 

חובבי ארמונות? כדאי לכם לבקר בדחיפות בארמון וילונוף היפה, המוקף גנים רומנטיים ומאפשר הצצה נדירה לחיי בני המלוכה של פולין. בשכונת פראגה, שפעם היתה שכונת עוני מושמצת, מהווה בימינו מרכז תוסס לאמנים וצעירים; כאן תגלו חנויות מעניינות, תיאטראות מיוחדים ובתי קפה אופנתיים.

 

טיול בעיק קרקוב - שווקים, מזכרות, בתי כנסת ועוד

העיר קרקוב מרוחקת שלוש שעות נסיעה בערך מהרכבת המהירה מוורשה (ניתן גם להגיע אליה בטיסת פנים). מדובר בעיר יפה עם מרכז עתיק ונהדר למדי. הכיכר המרכזית של העיר היא כיכר סוקיניצה הגדולה והכוללת כנסייה עתיקה ומעניינת, כמו גם שוק מקורה לממכר בגדים, מזכרות והפתעות רבות אחרות. כדאי גם להתעניין החיים היהודיים בקרקוב, שהתרכזו ברובע קז'ימייז'; שם תגלו מספר בתי כנסת שפעילים כיום, בית קברות יהודי ואפילו מסעדות יהודיות (בלתי כשרות ברובן). מדי שנה מתקיים ברובע קז'ימייז' פסטיבל התרבות היהודי שבו מופעי כלייזמר, קונצרטים, סרטים והרבה יותר. אם כבר הגעתם עד לכאן, הרי שמוזיאון אוסקר שינדלר הוא מקום בו עליכם לבקר, על מנת ללמוד יותר אודות חיי היהודים בעיר ומבצע הצלתם הפנומנאלי על-ידי אוסקר שינדלר.

 

כ-60 קילומטרים מקרקוב, בעיירה אושוויץ (קרויה אושוויצ'ים בפולנית), נמצא מחנה ההשמדה הכי גדול שהוקם על-ידי הנאצים המאוסים, עם הכתובת הידועה שפתח שערו, "העבודה משחררת".

 

סמוך לקרקוב, בעיירה וייליצ'קה, תוכלו לבקר במכרות המלח העתיקים, אם לא מהעתיקים ביותר בעולם, שפועלים אלפי שנים ומהווים אתר תיירות פופולארי מאוד בפולין. תוכלו לרדת לעומק של למעלה מ-100 מטרים מתחת ללפני הקרקע ולטייל במסלול באורך 3.5 קילומטרים בין חדרים ואולמות רבים, בהם ניתן להתרשם מפסלי מלח מרשימים שגולפו על ידי כורים מוכשרים.

 

 

>>> המלצות לטיולים נוספים בחו"ל

 

>>> בלוג אתר המלצה

 

>>> חזרה לדף הבית