חשיבותו של ביטוח דירה לפני שלוקחים משכנתא

רכישה של דירה היא לא רק העסקה היקרה והמשמעותית ביותר שרובנו נעשה בחיינו, אלא גם הדרך שלנו להבטיח לעצמנו קורת גג מעל ראשנו, יציבה ובטוחה. אך האם רכישת הדירה בלבד היא מה שיספיק על מנת להבטיח לכם יציבות וביטחון? בכל מקרה ובכל מצב?

 

התשובה היא לא. וכיוון שהדירה הזאת היא לא רק ההוצאה הגדולה ביותר שעשיתם אלא גם המחסה שלכם, הבית שלכם, עליכם לעשות הכל על מנת להבטיח שלא משנה מה קורה, אתם מכוסים. הדרך לעשות זאת ולהבטיח לעצמכם יציבות אמיתית ללא עוררין היא רכישת ביטוח דירה.

למה אתם צריכים ביטוח דירה?

החיים אינם צפויים, הכל יכול לקרות, לטוב ולצערנו גם לרע, וחשוב להיות מוכנים מראש לכל תרחיש אפשרי. ממש כשם שביטוח בריאות מעניק לכם כיסוי במקרה של פגיעה או מחלה הכרוכות בהוצאות רפואיות בלתי צפויות, כך ביטוח הדירה שלכם יכסה מקרים של נזק לדירה שלכם ויבטיח שלמרות הנזק, אם אכן יווצר כזה, אתם לא תיפגעו.

 

ביטוח דירה מורכב משני חלקים עיקריים: הראשון הוא ביטוח תכולת הדירה, אשר מעניק כיסוי במקרים של אובדן או נזק לתכולת הדירה עקב פריצה, שריפה, נזקי מים, נזקי טבע ועוד, והשני הוא ביטוח מבנה, המכסים נזקים כאלו ואחרים הנגרמים למבנה עצמו. כל אחד מהגורמים שציינו עלול לגרום לנזק שמשמעותו הכספית עצומה, אלא אם כן אתם מבוטחים בפני אותם גורמים, ומקבלים את הכיסוי, במקרה הצורך, מחברת הביטוח.

קיבלתם משכנתא? אל תוותרו על ביטוח מבנה

כאשר רכישת הדירה כוללת קבלת משכנתא, ביטוח מבנה הופך לרלוונטי אף יותר. המשכנתא היא בעצם הלוואה ענקית שהבנק מוכן לתת לכם תמורת בעלות על המבנה שרכשתם. אותה בעלות תעבור לחזקתכם כשתשלומי המשכנתא יסתיימו.

 

על מנת להבטיח לעצמו שההלוואה שהעניק אכן תוחזר, מבקש הבנק ממקבלי המשכנתא לעשות ביטוח משכנתא אשר כולל ביטוח חיים וביטוח מבנה. אלו מבטיחים לבנק שגם אם חלילה, הלווה או הנכס עצמו נפגעים, הוא יישאר מכוסה, ומהווים, כמובן, כיסוי וביטחון גם עבור הלווה ובני משפחתו במקרה של צרה.

 

קבלת משכנתא לא תתאפשר ללא רכישת פוליסת ביטוח מבנה, אך אין צורך לקבל דווקא את הצעת הבנק. כדאי ומומלץ לערוך סקר שוק ולהבין מה מציעות לכן חברות הביטוח השונות, כיצד אתם יכולים להתאים את ביטוח הדירה שלכם ובפרט את ביטוח המבנה, למידותיכם המדויקות, ומול איזו חברה תוכלו לקבל את ההצעה המקיפה והמשתלמת ביותר.

 

הוא ביטוח תכולת הדירה, אשר מעניק כיסוי במקרים של אובדן או נזק לתכולת הדירה עקב פריצה, שריפה, נזקי מים, נזקי טבע

מה כולל ביטוח מבנה?

ביטוח מבנה יעניק כיסוי במקרה של נזקי טבע – נזקים שנגרמו למבה עקב פגעי מזג האוויר, שריפה או רעידת אדמה, תאונות שונות שהובילו לפגיעה במבנה כמו התנגשות של רכב במבנה, נזקים שנגרמו עקב בעיות צנרת או נזקים שנגרמו למערכת הצנרת והאינסטלציה, כמו גם לשאר חלקי המבנה.

 

יש לשים לב שהפוליסה מעניקה כיסוי מלא, ולהבחין בין שני מצבים אפשריים: ישנן פוליסות הקובעות את סכום הביטוח על פי גובה המשכנתא, ובהן גובה הפיצוי המקסימלי יהיה גובה המשכנתא ויילך כולו לבנק. בפוליסות אחרות ניתן לקבוע את סכום הביטוח על פי ערך המבנה ואז במקרה של כיסוי מקסימלי יקבל הבנק רק את ערך המשכנתא, והשאר יילך למבוטחים עצמם.