חשיבות בדיקת עיניים תקופתית

 

חשיבות בדיקת עיניים תקופתית"מה אומרות עינייך... עינייך", אומר השיר. ובכן העיניים שלנו, שהם ראי הנפש שלנו לפי המקורות, יכולות לסמן לנו הרבה מאוד דברים. זוהי ככל הנראה שמומחים לתחום העיניים והראייה יאמרו לכם שישנה חשיבות עליונה לבדיקת עיניים תקופתית. העיניים שלנו לא רק מאפשרות לנו לראות את מה שנגלה למולנו בחדות אלא גם מלמדות עלינו ועל מצב בריאותנו.

חדות ראייה מהי?

כאשר אנו מדברים על חדות הראייה, הכוונה היא ליכולתה של העין שלנו לזהות פריטים ממרחק, ולכן חדות ראייה מצויינת מסומנת על ידי ראייה 6:6. לעומתה חדות ראיייה שהיא טובה תחשב כ- 6:9 ואילו חדות של 6:15 היא כבר בבחינת ראייה חלשה. אם אתם בעלי רישיון נהיגה הרי  שהחוק יחייב אתכם לחדות ראייה של 6:12 לפחות בעין אחת במידה ומדובר בנהיגה ברכב פרטי. ואילו לנהגים ברכב ציבורי בשתי העיניים. במידה והרשיון שעומד לרשותכם מציין את חובתכם להשתמש במשקפיים, תהיו צפויים לקנס אם תנהגו בלעדיהם.

 

אבל נהיגה אינה הדבר היחידי שהראייה שלנו חשובה בעבורו. הבריאות של כל אחד ואחד מאיתנו אינה תמיד עקבית, מה שמחייב אותנו לבצע בדיקות רפואיות באופן סדיר, גם אם איננו חשים בבעיה כלשהי, הרי שגם את הראייה כמו את השיניים מומלץ לבדוק מפעם לפעם. אלא שראייה לא חדה היא בעלת משמעות גם לאיכות חייו של האדם. רובנו אבל נוטים להתעלם מהעובדה שהשלט שראינו במרחק לא היה מספיק ברור לנו, או שקריאת העיתון בבוקר קצת קשה לנו, או השהעבודה מול המחשב או ישיבה מול הטלויזיה מעייפות אותנו.

בדיקת עיניים ומה שהיא יכולה לגלות לנו

עיניים עייפות הן עיניים שמתאמצות מדי. והמאמץ הזה משפיע ומקרין על איברים ותחושות נוספים בגופנו. אבל בדיקת ראייה היא גם אמצעי מאוד יעיל לעיתים לאיתורן של מחלות רבות, חלקן קשור אומנם לעיניים שלנו, אבל חלקן לא, וההידרדרות בראייה היא סימפטומם שלהם.

 

בין מחלות העיניים הנפוצות יותר ניתן למצוא את הגלאוקומה שהיא עליה בלחץ התוך עיני, או לחילופין הקטרט, שאם לא תטופל עלולה לגלרום לעירוון. רופא עיניים יכול לבדוק במהלך הבדיקה התקופתית אם קיימים סימפטומים למחלות עיניים שמאיימות לפרוץ. החמרה של המחלות הללו פוגעת באיכות החיים ובתפקוד, ויכולה להביא עד לסכנת חיים של ממש.

 

 ישנן גם פגיעות במערכות שונות בגופנו שיכולות להתבטא בקשיים בראייה, כמו לחץ דם גבוה או סכרת. גם רמות מסוכנות של כולסטרול או טרשת נפוצה. בכל מקרה ברגע שמומחה העיניים מבין כי הסימפטומים מהם אתם סובלים אינם קשורים לראייה שלכם, אלא לבעיה רפואית אחרת, אתם כבר בדרך לאיבחון וטיפול בבעייה.

איכות ראייה מהי?

בנוסף לבסידרת חדות הראייה, ישנה בדיקה נוספת הבודקת את איכות הראייה. כאן מדובר בבדיקה של הרגישות לניגודיות. למה הכוונה? תיתכן סיטואציה שבה לשני אנשים שונים תהיה אותה חדות של ראייה, אולם בפועל הם יראו באיכות שונה מאוד זה מזה. הסיבה לכך לרוב היא בתנאי התאורה הירודים ובמרחקים השונים מהעצם אותו בודקים. מה שקובע את הרגישות לניגודיות במערכת הראייה שלנו הוא האור המועבר באמצעות הקרנית והעדשה התוך עינית וגם ברגישות לניגודיות הקיימת ברשתית ובאזורי המוח שלנו האחראיים על הראייה. איכות הראייה פוחתת עם הגיל, ומושפעת מאוד מתנאי התאורה בה אנו שרויים, אבל גם כתוצאה ממחלות עיניים שונות. העניין הוא שאם תפסתם את הבעיה בזמן הרי שההיתדרדרות באיכות הראייה ניתנת לעצירה ואף לשיפור על ידי זיהוי הבעיות בראייה והסיבה להתהוותן.

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

המלצות טיולים בארץ

 

המלצות טיולים בחו"ל

 

פרסום עסקים חינם

 

טיפים לעסקים

 

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים