הסרת שיער באפילציה - מה חשוב שתדעו

הסרת שיער באפילציההסרת שיער באפילציה היא שיטה ותיקה לעומת שיטות הסרת שיער אחרות. השיטה מתאימה בעיקר לשטחים קטנים (כמו שפם וגבות), או כטיפול משלים לטכניקות אחרות של הסרת שיער.

 

במסגרת השיטה, מבוצע הרס שורש השערה על ידי החדרת מחט חשמלית. המחט מעבירה זרם הצורב ומנתק את שורש השערה. אחר כך מבוצעת מריטת השערה באמצעות פינצטה. מניעה של אספקת מזון וחמצן לשיערה מאפשרת את מניעת צמיחתה מחדש וכך את הסרתה לצמיתות. השיטה יעילה וספציפית עבור שערה יחידה (ואינה פוגעת בשטח סביב השערה); מצד שני, קצב הטיפול הוא איטי וגם מכאיב מעט (בשל השימוש בפולסים חשמליים). כדאי מאוד לבחור במטפל המיומן בשיטה של הסרת שיערה באפילציה, שידע לבצע טיפול ללא זיהומים, צלקות או כוויות.

 

למרות כאב אפשרי במהלך טיפול זה, לשיטת הסרת שיער באפילציה יש יתרונות משמעותיים: בשונה משיטות אחרות להסרת שיער, השיטה אינה דורשת הפסקות ממושכות בין טיפול אחד למשנהו. בנוסף, הטיפול לא מוגבל לשלב כלשהו של צמיחת השערה – הוא נחשב אפקטיבי עבור הסרת שיער לצמיתות.

 

שיטה זו מתאימה לכל קהל יעד, גם כאשר מדובר בשיער בהיר ו/או שיער דק יחסית. גם נשים בהיריון, בעלי קוצב לב וחולי סרטן, עליהם נאסרה הסרת שיער בלייזר, יכולים לעבור טיפול אפילציה. עם זאת, שיטה זו, הכוללת במסגרתה שימוש במחט חשמלית, אסורה לבעלי בעיות קרישת דם, כגון חולי סכרת חמורה. הטיפול גם אינו מתאים לסובלים מאקנה וממחלות עור, ולאלו שסובלים לעתים מפגיעות ומזיהומים במערכת החיסונית.

למעשה, השיטה פותחה בעבר בשל הצורך שעלה בתחום רפואה העיניים. ד"ר מישל צ'ארלס ניסה בסוף המאה ה-19 לפתח פיתרון לצמיחת ריסים בכיוון ההפוך כדי למנוע דלקות עיניים ובעיות אחרות. טיפול האפילציה הראשון בוצע באמצעות שימוש בסוללה ובחוטי חשמל שעל-ידי צריבת הריסים הפכו את כיוונם וגם הסירו את חלקם לצמיתות.

בימינו ניתן לבחור להסיר שיער באפילציה במרפאות מסוימות, במכונים המתמחים בהסרת שיער, במכוני קוסמטיקה וגם בעזרת מכשירים ביתיים. מומלץ להיזהר מנותני שירות הסרת שיער חסרי הסמכה או ניסיון בתחום זה, כיוון שהסכנה למחלות, זיהומים וצלקות גבוהה יותר כך. השימוש במחט שאינה סטרילית עשויה להעביר מחלות בין מטופל אחד לאחר, ועל יש לוודא שהמטפל מקפיד לעשות שימוש במחט ייחודית לכל מטופל ומטופל. בנוסף, כדאי לבחור נותן שירות בהתאם להמלצות, ולא לבחור מישהו אקראי שלא שמעתם עליו דבר או חצי דבר.

הסרת שיער באפילציה – יתרונות

שיטת הסרת שיער באפילציה מתאימה כמעט לכל אחד. אלו שלא יוכלו להיעזר בה אלו חולי סכרת. יתרה מכך, לעומת שיטות אחרות, ניתן להסיר שיער בהיר גם מעור כהה. שיטה זו היא גם היחידה המאפשרת הסרת שיער בהיר ולבן – שבשיטות האחרות הן מהוות אתגר עקב רגישותן הבלתי מספקת לטובת הסרה. שיטת האפילציה יעילה במיוחד באזור השפה העליונה והסנטר, כי היא פועלת בשיטת המיקוד בכל שיערה. פה גם נמצא חסרונה של השיטה: כל שערה מטופלת בנפרד, מה שמאריך את משך הטיפול.

דברים שכדאי לדעת לפני הטיפול

אין לבצע הסרת שיער באפילציה על עור מגורה או רגיש. טרם הטיפול, אין להסיר שיער, לגלח או למרוט שערות באזור המטופל. גם בתקופת הטיפולים עצמה אין לעשות זאת. נוסף לכך, אין צורך להמתין לגדילת השערה. בדומה לפרוטוקול שלאחר טיפול הסרת שיער, אין לחשוף את האזור המטופל לשמש.