חמרה לגנן הביתי

בעלי גינות? מתכננים גינה לבית חדש בעצמכם? כל מה שרציתם לדעת אודות החמרה האדומה ולמה היא נחשבת לחומר הכי טוב בשביל הגינה שלכם.

 

משמעות המילה חמרה לקוחה מהמילה הערבית אַחְמָר - "אדום" וזהו הצבע הדומיננטי של מרבית סוגי החמרה. החמרה נחשבת לחומר תשתית מוביל בתחום הפיתוח הסביבתי. כיום רוב השימוש בחמרה, נעשה ע"י קבלנים וגננים מקצועיים שמבצעים פיתוח סביבתי בערים וישובים כפריים, בגינות פרטיות ובמרחב הציבורי. משתמשים בחמרה באופן נפוץ להקמת אזורים ירוקים וגינות.

 

אז מה הסיבות שהם בוחרים דווקא בחמרה? למה גם לנו, האנשים הפרטיים, כדאי לבחור דווקא באדמת חמרה להקמת הגינה שלנו?

חמרה אדומה

 

ההרכב של החמרה

החמרה מורכבת מגרגירי קוורץ אשר עשירים בברזל שעבר חמצון (חלודה) המעניק לחמרה את צבעה, אדום-חום. תוכלו למצוא חמרה לאורך מישור החוף מראש הנקרה ועד אשקלון ולרוב היא מצויה ליד רכסי כורכר. ניתן למצוא חמרא בגוונים שונים בהירים יותר, צהבהבים או אדומים יותר וזאת בהתאם לכמות הברזל וכמות הקוורץ המרכיבות את החמרה הספציפית.

 

מבנה החמרה מעניק לה יתרונות רבים:

  • חלחול המים: גודל הגרגירים מאפשר למים לחלחל דרכה ולא לצבור יותר מידי מים שיזיקו לצומח.
  • ניקוז: מבנה החמרה מעניק לה את האפשרות לנקז כמות מספקת של מים אך בו בזמן לשמור על החומרים המזינים התורמים להתפתחות הצמחים.

 

בזכות החלחול והניקוז החמרה מייצרת שמירה על מינון נכון לצמחים ולא פוגעת בהם בגלל עודף מים או מזון.

  • דישון: דישון היום הוא חלק בלתי נפרד מפיתוח סביבתי וגם אנשים פרטיים בעלי גינות משתמשים היום באופן קבוע בדישון הצמחים.

למה חשוב הדישון? החמרה יחסית דלה בחומרים מזינים עבור הצמחים אבל בגלל היתרון הגדול שלה, ניקוז עודפי מים היא מצליחה לווסט, לנקז כמות גדולה של מים אך שומרת על חלקיקי חומרי הדישון לעומת כל אדמה אחרת.

 

  • חיסכון בכסף: מי מאיתנו לא אוהב כסף? בזכות החמרה תוכלו לחסוך בהוצאות על דשן ומים! היתרונות של החמרה (שהוזכרו) גורמים לכך שתצטרכו פחות להשקות ולדשן צמחיה וגינות הגודלות על אדמת חמרה, לעומת כל אדמה אחרת. כך תחסכו ותשתמשו בפחות מים ודשן. חסכון שמשמעותו הוצאה כספית קטנה יותר. אתם חוסכים לעצמכם כסף.

 

אז אם אתם בדרך להקים גינה, או רוצים לבצע שינויים ושדרוגים בגינה הקיימת שלכם, חשוב מאוד שתדעו באילו חומרים כדאי להשתמש. כך תתרמו לצמחים שלכם הרבה יותר ותחסכו לעצמכם כסף.