חוק הגנת הפרטיות

חוק הגנת הפרטיות התשמ"א 1981 הוא חוק העומד במטרה להסדיר את ההגנה על זכותם לפרטיות של כל בני האדם. העיקרון המנחה של חוק זה, שהוא כאמור זכות האדם לפרטיות, קיבל מעמד חוקתי רשמי בשנת 1992 עם חקיקת חוק היסוד; כבוד האדם וחירותו שבא לידי ביטוח בסעיף הראשון לחוק הגורס כי "לא יפגע אדם בפרטיותו של זולתו ללא הסכמתו".

 

על פי חוק הגנת הפרטיות – מה נחשב לפגיעה בפרטיות האדם?

בהתאם אל חוק הגנת הפרטיות פגיעה בפרטיות נחשבת לעוולה אזרחית המאפשרת לנפגע להגיש תביעת נזיקין, והיא נחשבת לעבירה פלילית. עונש בגין עבירה זו עלול להסתכם גם במאסר של עד כחמש שנים. פגיעה בפרטיות האדם תוכל להיות:

  • האזנה בסתר וללא ידיעתו של אדם
  • צילום אדם ללא רשותו
  • פרסום תצלום ברבים בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל או לבזות את האדם
  • שימוש בשמו של אדם, כינויו, קולו או תמונתו למטרות רווח
  • בילוש או התחקות אחר אדם שעלולים להטריד אותו
  • העתקת תוכן ממכתב או כתב אחר שלא נועד במקור לפרסום מבלי רשות הנמען או הכותב
  • הפרת חובות סודיות שנקבעו בדין או הסכם, לגבי עניינים פרטיים של האדם
  • פרסום כל דבר ועניין הנוגע לצנעת הפרט; עבר מיני, מצב בריאותי, התנהגות או סיטואציה פרטית אחרת

 

חשוב להבין שפרסום של דברי לשון הרע הינו בעל פוטנציאל לגרימת נזק בלתי נתפס לאדם. ככל שהפרסום ממשיך כך גודל הנזק שעלול להגרם לאדם. חוק הגנת הפרטיות עומד בין זכותו של אדם למוניטין חיובי ובין הזכות לחופש הביטוי במקרים בהם כן יש צורך להוציא לאור את האמת על פעולתו של אדם. כאן נכנסים לתמונה עורכי דין העוסקים בנושא לשון הרע ומכירים היטב את החוקים, ההגנות והחסינות. איש מקצוע בעל ניסיון יוכל לשפר את הסיכויים של הנפגע לזכות ולהפסיק את הפרסום השלילי.

 

אל תוותרו על שמכם הטוב!

תביעות לשון הרע הינן תחום רחב במרכזו עומד חוק איסור לשון הרע ומלבדו, מלוות את העניין הלכות ופסיקות משפטיות מגוונות אשר מהוות מרכיב קריטי בהבנת המקרים ובהצלחת התביעות. הוצאת דיבה תפגע באלמנטים רבים בחיי האדם החל ממעמד אישי, יחסים בין אישיים, מקום העבודה, יחסים בין אנושיים ובמקרים קיצוניים אף להגיע לאלימות. כפי שאתם ודאי מבינים, במקרה זה כל דקה חשובה. לכן, חשוב מאוד לפנות לשירותים של עורך דין לענייני לשון הרע המתמחה ומכיר מקרוב את חוק הגנת הפרטיות על כל המשתמע מכך.

 

ברגישות הנדרשת ממנו, ילווה אתכם עורך הדין צעד צעד בתהליך הארוך ואף המייגע לעתים, שכרוך בהצלחה בתביעה; כולל הגעה פיזית לבית המשפט והשתתפות בדיונים, וכן הגשת התביעה בתחילת הדרך והתמודדות עם בלת"מים שעלולים לצוץ עם התקדמות התהליך.