חוקר פרטי – לא מה שחשבתם

 

חוקר פרטישאלתם את עצמכם פעם מה זה בעצם חוקר פרטי? ובכן, חוקר פרטי הוא אדם העוסק באיסוף מידע על הזולת במסגרת אזרחית עבור לקוחותיו. כן מעין גשש בלש. חוקרים פרטיים יכולים לסייע ולעסוק במגוון תחומים רבים. בקיצור, אם אתם פונים לחוקר פרטי הוא יכול לסייע לכם לגלות עובדות מפתיעות אך חשובות.

סוגי חקירות

בין סוגי החקירות: הונאה, אישות (בגידה/גירושים), איכון – כלומר, איתור אנשים,  הם גם יכולים לסייע באיתור רכוש, או לחילופין לעסוק בריגול עסקי. וחוקרים פרטיים רבים עסוקים בחקירות ביטוח או חקירות כלכליות, וכמובן ישנן חקירות בתחום הפלילי, חקירות בתחום הנוער או חקירות בתחום המגזר. חוקר פרטי עוסק גם בעיסוקים הקלאסיים שכולנו מכירים כמו מעקבים. וכן, הוא גם יכול לבדוק את מהימנות העובדים שמתקבלים לעבודה ועוד.

ציוד ושמירה על החוק

ולא אין מדובר כאן במיתוס שפיתחו סדרות הטלויזיה או סרטי הקולנוע, מאחר ולצורך עבודתו, החוקר הפרטי נעזר לא אחת בציוד מתקדם, שכולל את מיטב הטכנולוגיה הקיימת והמתפתחת. כלי אחר המשמש אותו הם מאגרי המידע השונים.

 

כל זה אינו אומר כי החוקר הפרטי עובד באופן פרוע ולא חוקי, אלא נהפוך הוא. החוקרים הפרטיים פועלים בכפוף לחוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה ומחויבים לעבוד על פי כללי אתיקה מחמירים.
ובישראל מוסדרת פעילות החוקרים הפרטיים באמצעות חוק חוקרים פרטיים ושרותי שמירה, התשל"ב-1972.


איך הופכים להיות חוקר פרטי

כדי להפוך לחוקר פרטי עלייך להיות בעל עבר ללא דופי, בוגר 12 שנות לימוד לכל הפחות, מעל גיל 23 ואזרח ישראל שהוא גם תושב המדינה, ולהתאמן בחקירות למשך תקופת התמחות של שלוש שנים במשרד חקירות. ההתמחות אמורה להתבצע תחת פיקוחו האישי של מנהל המשרד ומי שאושר להיות מאמן על ידי המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה במשרד המשפטים. על המאמן לשלוח "אישור התאמנות" לוועדה מדי שישה חודשים ולדווח. בסיומה של התקופה יש לעבור מבחן הסמכה של משרד המשפטים.

אבל זה לא הכל, כי לשם לקבלת רישיון בעל משרד חקירות, צריך לצבור ותק של חמש שנים כחוקר פרטי מורשה, להגיש בקשה למשרד המשפטים ולקבל את אישור הוועדה הנ"ל. למה זה חשוב? כי חוקר פרטי שאינו מחזיק ברישיון לניהול משרד חקירות אינו רשאי לקבל עבודות מלקוחות פרטיים, אלא רישיון החוקר הפרטי שלו מקנה לו את הזכות לעבוד במשרד חקירות מורשה בלבד.

יתרה מכך, רישיון לחוקר פרטי ניתן לשנה אחת בלבד, ומדי שנה יש לחדש הרישיון לשנה נוספת, וזאת במידה ולא הוגשו תלונות או נפתחו הליכים פלילים כנגד החוקר.


מקצוע עם אתיקה
חוקר פרטי לפי חוקי האתיקה אמור להיות נאמן ללקוח שלו, אולם הוא אינו רשאי להתחזות לגורם רשמי כלשהו, כמו שוטר, פקח או עובד המוסד לביטוח לאומי לדוגמה. הוא גם  אינו רשאי להציג עצמו כבעל מקצוע אחר שמחייב רישיון כמו רופא, למשל, אלא אם הוא כזה. עם זאת, הוא רשאי לאמץ לעצמו שם או זהות בדויים לצורך ביצוע משימתו. אך הוא אינו רשאי לעבור על החוק בשום מקרה, כמו האזנות סתר.

בכל מקרה אסור לחוקר פרטי להתנות את שכר טרחתו בתוצאות החקירה, פרט לחקירות איכון. אסור ליזום חקירות מתוקף מידע שהגיע לידיו. ואם הוא גילה מידע לגבי עבירות הוא יכול למסור את המידע ליועץ המשפטי לממשלה במידה וזה יידרוש אותו ממנו. הוא לא ימסור מידע מפליל על הלקוח שלו, מבלי שזה האחרון הסכים לכך.

 

סיקורית חקירות

איציק - חוקר פרטי

053-6202089