חוברות סריגה : הטרנד ששב אל האופנה

נדבקתן בחיידק הסריגה? מלאכת הסריגה נחשבה בעבר כדבר שבשגרה, ונשים נהגו לשאת עימן לכל מקום גליל צמר וזוג מסרגות, ולעסוק במלאכה בכל הזדמנות אפשרית, בין אם בצפייה בטלוויזיה, המתנה בתור או שיח שכנות. בבתים לא מעטים ניתן היה למצוא חוברות סריגה ססגוניות, שכללו תמונות, דוגמאות, הדרכות והוראות סריגה עבור פריטים שונים, החל סוודרים, אפודות, כובעים וצעיפים, ועד לשמיכות, שאלים, ערדליים ומפות.

 

החל משנות ה- 80 של המאה שעברה, התרחב הייצור המתועש באופן משמעותי, ובכלל זה של המוצרים הסרוגים, ובהדרגה דעכה גם קרנה של מלאכת היד והסריגה בפרט. בנוסף, לא אחת הייתה עלות הצמר גבוהה בהשוואה לעלות סריגים שיוצרו במדינות מתפתחות, כך שהעיסוק במלאכה הפך לאטרקטיבי פחות עבור מי שסרגו עד אז מטעמי חיסכון.

 

לא רק הסברים מילוליים, תמונות ודוגמאות מודפסות

ממרכז התפירה של אווה גזית מציינים שכחלק ממגמה כלל עולמית, בשנים האחרונות קיים בישראל עניין מחודש במלאכת הסריגה, ובפרט בקרב הדור הצעיר, וכך עולה גם הביקוש לחוברות סריגה מצד אלו המעוניינים לרכוש את המיומנויות באופן עצמאי.

 

יחד עם זאת, חוברות הסריגה כיום שונות מאלו שיצאו לאור בשנות ה- 50 עד ה- 80 של המאה הקודמת, והן אינן מסתפקות בהסברים מילוליים, תמונות ודוגמאות מודפסות כבימים עברו, אלא מיישרות קו עם העידן העכשווי.

 

אליהן מצורפים, בין היתר, דיסקים עם הדרכות מצולמות ללמידה אינטראקטיבית. מדובר בסרטונים באיכות גבוהה במיוחד, המופקים בהקפדה יתירה, זאת במטרה להבטיח התאמה מלאה למגוון רחב של קהלי יעד שונים.

 

חוברות סריגה המתמקדות בתחום ספציפי

ישנן חוברות סריגה הפונות למבוגרים וסורגים מנוסים, וכן כאלו המכוונות אל הקהל הצעיר ואו מתאימות לאנשים העושים את צעדיהם הראשונים בעולם הסריגה, וכוללות הוראות ברורות, סרטונים והדרכות מדויקות לכל אורך תהליך הסריגה, החל משלב בחירת סוג חוט הצמר והמסרגות, דרך יצירת הלולאה ההתחלתית, ועד לשלב של המוצר המוגמר.

 

כמו כן, ניתן למצוא חוברות סריגה המתמקדות בתחום ספציפי כמו לדוגמה סריגת פרטי לבוש לתינוקות וילדים, בני נוער, דגמי נשים, דגמי גברים, סריגת קרושה, אקססוריז (פופים, תיקים, תכשיטים סרוגים, חותלות, כריות, פרטי נוי וכדומה), טכניקות ותפרים. מומלץ לרכוש את חוברות הסריגה בחנויות המתמחות בתחום, כך שבמקום אחד ניתן למצוא לא רק היצע נרחב של חוברות, חומרים ואביזרים הנדרשים למלאכת הסריגה, אלא גם אנשי מקצוע שישמחו לסייע ולהדריך.

 

חוברות סריגה